Hayat Aşırı doğa olaylarına hazırlanın

Aşırı doğa olaylarına hazırlanın

Son 10 yılın küresel çapta kaydedilen en sıcak dönem olarak kayda geçtiğini belirten Birleşmiş Milletler (BM), 2020 ve sonrasında, sıcaklardan dolayı aşırı doğa olaylarının yaşanacağı uyarısında bulundu. Ayrıca iklim değişikliğine bağlı olarak ‘küresel sıcaklıklardaki artışın korkunç sonuçları’ olduğu da dile getirildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

OKYANUSTA ASİTLENME

lİklim değişikliğiyle ilgili uluslararası kurumların verilerine işaret edilen BM Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) açıklamasında, ‘buzullardaki erime, deniz seviyelerinin yükselmesi, okyanuslardaki ısınma ve asitlenmenin yanı sıra ekstrem hava koşulları yaşanabileceği’ belirtildi. WMO, Avrupa Birliği İklim Değişikliği Gözlemleme Kurumu’nun (Copernicus), ‘2019 yılının 2016’dan sonra küresel çapta, rekor düzeyde en sıcak ikinci yıl olduğu’ verisini teyid ettiklerini de bildirdi.

Fotoğraf: Arşiv

REKOR SEVİYEDE ARTIŞ

lAvustralya’da görülen geniş çaplı yangınlara atıfta bulunan Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Direktörü Petteri Taalas, yaptığı açıklamada, “2020, yoğun hava şartlarının etkisi ve iklim bağlantılı olaylarla 2019’un bıraktığı yerden başladı.” dedi. Taalas, “Ne yazık ki 2020’de ve gelecek on yıllarda atmosferde sera gazı salımı da dahil rekor seviyede sıcaklıklara şahitlik edeceğiz” diye konuştu. İklimle ilgili kayıtların 1850’de tutulmaya başladığını belirten Petteri Taalas, o dönemden bu yana küresel çapta sıcaklıkların yaklaşık 1,1 santigrat derece arttığını ifade etti.

En sıcak dönemler

  • WMO, hem 2015-2019 yılları hem de 2010 ile 2019 arasındaki sürelerin küresel sıcaklık değerleri açısından tarihteki en sıcak beş ve on yıllık dönemler olduğunu bildirdi. BM ajansının açıklamasında, 1980’den bu yana geçen her on yılın bir öncekinden daha sıcak olduğuna işaret edildi. Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Panelinin 2013’te yayımladığı raporda, küresel ortalama sıcaklık artışının yüzyıl sonuna kadar en fazla 2 derecede tutulması, ideal olarak 1,5 dereceyi aşmaması gerektiği belirtilmiş, bunun için karbon emisyonlarının azaltılması uyarısında bulunulmuştu.

10 günde 500 bin kişi hayatını kaybetti
FOTOĞRAF 31
Title
ABD'nin California eyaletinde etkili olan yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 76'ya çıktı. California'nın kuzeyinde devam eden ve yaklaşık 570 kilometrekareye yayılan yangın, 11 binden fazla yapıyı kullanılamaz hale getirdi.
Title
Güneyde devam eden yangından etkilenenler arasında dünyaca ünlü yıldızlardan oyuncu Scott Baio, yönetmen Guillermo del Toro, reality show yıldızı Kim Kardashian, oyuncu Alyssa Milano ve oyuncu Rainn Wilson gibi isimler bulunuyor.
Title
Günlerdir California'da süren ve kontrol altına alınamayan yangın akıllara ağır bilançolara sahip doğa olaylarını getirdi.
Title
Dünya tarihinde ölü sayıları ile unutulmaz olan doğa olayları nelerdi? Bu zamana kadar yaşanan dünyanın en büyük doğa kaynaklı afetlerinde hangi ülkede kaç kişi öldü?​
Title
2016 yılında dünyada meydana gelen doğa kaynaklı afetlerde 7 bin 628 kişi hayatını kaybetti ve 411 milyon insan etkilendi. Yangınlar ve Mathew kasırgası Amerika'yı vururken depremler İtalya'yı sarstı. Sel ve su baskınları ise Çin ve Pakistan'ın mahvetti.
Title
25 Nisan 2015 tarihinde Nepal’in başkenti Kathmandu ile Pokhara şehri arasını 7.8 şiddetindeki bir deprem oldu. Deprem sonucunda 5 binden fazla insan öldü ve 10 binden fazla kişi de yaralandı. Deprem Dharahara kulesi, tapınaklar ve Kathmandu etrafındaki dünya mirası listesindeki yerleri de yok etti.
Title
11 Mart 2011'de Japonya'nın doğusunda meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremde yüksekliği 38 metreye varan tsunamiye neden oldu. Deprem ve sonrasında meydana gelen tsunami nedeniyle yaklaşık 18 bin kişi yaşamını yitirdi. 452 bin kişi sığınaklara yerleştirildiği Japonya’daki deprem Fukuşima Nükleer Santrali kazasına yol açtı ve radyoaktif sızıntı meydana geldi.
Title
2 Mayıs 2008 yılında Myanmar'da gerçekleşen Nargis Kasırgası’nda hayatını kaybedenlerin sayısı 80 binin üzerinde ve 50 binin üzerinde de kayıp var.
Title
12 Mayıs 2008'de Çin Halk Cumhuriyeti'nin Siçuan eyaletine bağlı Ngawa Tibet-Çiang Özerk İlinin Vençuan ilçesinde 7.8 şiddetindeki deprem Pekin ve Şangay'dan bile hissedildi. Resmi rakamlara göre 69 bin 197 kişi öldü, 374 bin 176 kişi yaralandı. 15 milyon kişinin evsiz kaldığı depremde 18 bin 222 kişi kayıp ilan edildi.
Title
8 Ekim 2005'de Keşmir’de gerçekleşen 7.6 büyüklüğündeki deprem Batı Çin ve Tacikistan'dan da hissedildi. Deprem sonucunda 87 bin 351 kişi öldü. 75 bin kişi de yaralandı.
Title
26 Aralık 2004'te Hint Okyanusu'nda meydana gelen 9,3 büyüklüğündeki depremin neden olduğu tsunami 14 ülkeyi vurdu. Yüksekliği 30 metreyi bulan dalgalar yaklaşık 250 bin kişinin ölümüne neden oldu. Endonezya'nın Sumatra Adası açıklarında, yerin 30 km derinliğinde meydana gelen deprem sebebiyle ABD, Birleşik Krallık ve Antarktika'da bile su seviyesinde yükselmeler gözlemlendi. Dünya genelinde 10 milyar dolarlık maddi hasar oluştu.
Title
17 Ağustos 1999'da Türkiye’de merkez üssü Gölcük olan 7.6 şiddetindeki deprem tüm Türkiye'yi uykusunda yakaladı. 45 saniye süren Gölcük depremi sadece Kocaelinde değil, Ankara'dan İzmir'e kadar geniş bir bölgede ve Marmara'da hissedildi. Resmi bilgilere göre 18 bin 373 kişi öldü.
Title
22 Ekim 1998’de başlayıp 9 Kasım’da biten ve yaklaşık 9 bin kişi hayatını kaybettiği Mitch Kasırgası’nda Atlantik’te 10 binin üzerinde de kişi kayboldu.
Title
21 Haziran 1990 yılında İran 7.4 şiddetinde bir depremle sarsıldı. Deprem Rudbar, Mencil, Lushan gibi şehirleri yerle bir etti. Etkisi Tahran'ı da vurdu. Deprem sonucunda 100 bin ev yıkıldı, 40 bin kişi öldü, 60 bin kişi yaralandı, 500 bin kişi ise evsiz kaldı.
Title
13 Kasım 1985’te Kolombiya’da gerçekleşen Armero Trajedisi” adıyla anılan Ruiz Yanardağı felaketinde yaklaşık 25 bin kişinin hayatını kaybetti.
Title
Bu doğal afet sonucu yaşanan trajediyi dünyaya Omayra isimli kız duyurdu. Omayra’nın belden aşağısı, patlayan yanardağ sebebiyle kayan toprakla birlikte gelen suyun altında kalmıştı ve biriken su da zaman geçtikçe daha da yükseliyordu.
Title
1972 yılında İran’da yaşanan kar fırtınası nedeniyle 4 bin kişi öldü. Tam 200 köy haritadan silindi. 3 Şubat’ta başlayan hava olayı 9 Şubat’ta bittiğinde kar kalınlığı 8 metreyi bulunan kar fırtınası bilinen en ölümcül tipi olarak tarihe geçti.
Title
1970 Bhola Kasırgası, 500 bine yakın insanın ölümüne neden oldu. 1970 yılında gerçekleşen ve şimdiye kadar ki bilinen en ölümcül kasırga olarak bilinen bu vaka Pakistan ve Bangladeş’in büyük bir kısmını vurdu. Geçtiği yerlerde evlerin yüzde 80’ni yok oldu ve 3 buçuk milyon kişi bu kasırgadan etkilendi. 3 Kasım’da başlayıp 13 Kasım’da biten kasırga dalgalarıyla Ganj Deltası'nın birçok adasının sular altında kaldı.
Title
22 Mayıs 1960 Şili depremi bilinen en büyük deprem olarak 9.5 seviyesinde 10 dakika sürdü. Bu deprem sadece Valdivia'yı etkilemekle kalmayıp 700 kilometre ilerideki Hawai'yi bile etkiledi. 25 metreye kadar uzanan tsunami dalgaları depremin etkisini okyanus ötesi kıyılara da ulaştırdı. Bu depremin şiddeti bin adet atom bombasının oluşturacağı şiddet ile eşdeğer. Böylesine etkili bir depremde 6 bin kişi hayatını kaybetti.
Title
16 Aralık 1920 tarihinde Richter ölçeğine göre 8,5 büyüklüğünde bir depren nedeniyle Çin’in Kansu eyaletinde çok büyük bir toprak kayması yaşandı. İnsanların ne olduğunu bile anlamaya vakti olmadığı depremde 200 bin kişi tonlarca toprağın altında can verdi.
Title
15 Haziran 1896 yılında meydana gelen ve tahmini büyüklüğü 7.6 olan deprem sonrası yayılan tsunami Japonya kıyılarını vurdu. 11 binden fazla eve zarar veren tsunami ile 22 bin kişi hayatını kaybetti. 38,2 metre yüksekliğine ulaşan dev dalgalar Çin’in doğu kıyılarını vurarak yaklaşık 4 bin kişinin de ölümüne sebep oldu.
Title
27 Ağustos 1883'te Krakatau Yanardağı'nın patlaması sonucu Endonezya'da tsunami oluştu. Anjer ve Merak kasabaları yıkıldı. Hindistan'ın Mumbai kentinde denizin çekildiği ve Sri Lanka'da 1 kişinin öldüğü söylenen olay sonrası toplam 40 bin civarında can kaybına yaşandı. Bunların 2 bini volkanik patlama sonucu 38 bin ise tsunami nedeniyle öldü.
Title
13 Ağustos 1868 yılında eskiden Peru sınırları içerisinde bulunan fakat günümüzde Şili'ye ait olan Arica kıyısı açıklarında 8.5 büyüklüğünde çok büyük iki deprem meydana geldi. Pasifik Okyanusu'nu çevreleyen ülkelerin tümünü tsunami dalgaları vurdu. Kuzey Şili’de meydana gelen deprem sonrası tsunami oldu. 3 gün süren 21 metre yüksekliğindeki dalgalar tüm Pasifik kıyılarını etkiledi. 25 bin kişi hayatını kaybetti ve 300 milyon dolarlık zarar oluştu.
Title
10 Nisan 1815 yılında Endonezya’nın Sumbawa Adası’ndaki Tambora Volkanı’nın patlaması sonucu 12 bin kişi hayatını kaybetti. Daha sonra kül serpintisi nedeniyle tarımın bitmesiyle 90 binden fazla kişi öldü. Patlama nedeniyle o sene Kuzey Yarım Küre’de yaz yaşanmadı ve bu nedenle tarım faaliyetleri tamamen durdu.
Title
24 Nisan 1771 yılında Japonya'nın Ryuku Adaları civarında 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem sebebiyle oluşan dev tsunami dalgaları bölgedeki adaların tümüne büyük hasar verdi. Tsunaminin en çok zarar verdiği kentler Ishigaki ve Miyako Adaları oldu. Japon ölçü birimini çevirirken yapılan bir hata sonucu dalga boyunun 85.4 metre olduğu sanıldı fakat dalgaların boyu tahminen 11 ila 15 metre yüksekliğindeydi. 3 bin 137 ev hasar görürken 12 bin kişi yaşamını yitirdi.
Title
1 Kasım 1755 yılında Lizbon’da meydana gelen 8.5 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen 30 metre yüksekliğinde dalgalar, Portekiz ve Güney İspanya’nın batı kıyısında çeşitli şehirleri vurdu. Fas ve İspanya’da 60 bin kişi öldü.
Title
28 Ekim 1707 yılında Nankaido, Japonya’da 8.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Japonya'nın Pasifik Okyanusu kıyısında kalan Kyushyu, Şikoku ve Honshin Pasifik kıyılarında 25 metre gibi dalgalar meydana gelince yaklaşık 30 bin bina hasar gördü ve yaklaşık 30 bin kişi de hayatını kaybetti.
Title
11 Ocak 1693'te yerel saatle Sicilya 7.4 şiddetinde bir depremle sarsıldı. Yoğunluğu 11 seviyesinde olan bu deprem güney İtalya'yı yerle bir etti. 5600 kilometre kareyi etkileyen deprem minimum 70 kasaba ve şehri yaşanılmaz hale getiren bu deprem, ardından tsunamiler de oluşturdu ve 60 bin kişinin ölümüne sebebiyet verdi.
Title
Kasım 1667'de Şamahı, Azerbaycan'da gerçekleşmiş olan bu deprem 6.9 büyüklüğünde olmasına rağmen 10 derece yoğunlukla gerçekleşmiş ve 80 bin kişinin ölümüne sebebiyet verdi.
Title
18 Ocak 1586 yılında Ise Körfezi'nde tsunamiye yol açan deprem 8.2 büyüklüğü oluğu tahmin ediliyor. 6 metreye kadar ulaşan dev dalgalar birçok kenti harap ederken Nagahama kentinde büyük çaplı bir yangın çıktı. Kentin yarısı yangın sebebiyle kül oldu. Biwa Gölü deprem sebebiyle kabardı ve kenti vurdu. Kale dışındaki tüm yapılar yerle bir oldu. 8 bin kişi yaşamını yitirdi.
Title
20 Eylül 1498 yılında Japonya’da tahmini olarak 8.3 büyüklüğündeki bir depremden bahsediliyor. Kii, Mikawa, Surugu, Izu ve Sagami kıyılarında tsunami dalgaları oluşunca en az 31 bin kişi hayatını kaybetti. Tsunami sonucunda Hamana Gölü'nü denizden ayıran kıyı ise tamamen yok oldu.
10 günde 500 bin kişi hayatını kaybetti
Dünya tarihinde ölü sayıları ile unutulmaz olan doğa olayları nelerdi? Bu zamana kadar yaşanan dünyanın en büyük doğa kaynaklı afetlerinde hangi ülkede kaç kişi öldü?


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.