Hayat İslamın beşinci şartını yerine getirmek için yola çıktık

'İslam’ın beşinci şartını yerine getirmek için yola çıktık'

Balkan diyarı Makedonya’dan yola çıkan iki arkadaş Senad İdrizi ve Amir Asllani, bisikletle hac ibadeti için kutsal topraklara gidiyor. Yolculuklarına Makedonya Kalkandelen'den başlayan ikili, Arnavutluk ve Yunanistan’dan geçtikten sonra Türkiye’ye geldi. yenisafak.com'a özel açıklamalarda bulunan ikili, binlerce kilometreyi bisiklet pedalı çevirerek gitmelerini "İslam’ın beşinci şartını yerine getirmek için yola koyulduk" sözleriyle ifade etti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Hacca gitmek için Balkan diyarı Makedonya’nın Tetova kentinden yola çıkan iki arkadaş Senad İdrizi ve Amir Asllani
Hacca gitmek için Balkan diyarı Makedonya’nın Tetova kentinden yola çıkan iki arkadaş Senad İdrizi ve Amir Asllani

Senad İdrizi ve Amir Asllani… Hacca gitmek için Balkan diyarı Makedonya’nın Tetova kentinden yola çıkan iki arkadaş. Onların diğer hacı adaylarından ayrı kılan şey ise atalarının, sahabelerin ve Peygamberimizin Hacca giderken çektiği sıkıntıları çekmek için yolculuklarını bisikletle yapıyor olmaları.

Biri imam diğeri avukat olan iki genç arkadaş, bu yıl Hac zamanı Mekke’de olabilmek için iki sene boyunca planladıkları yolculuklarına yaşadıkları topraklardan 'bismillah' dediler. Yolculuklarına Makedonya Kalkandelen'den başlayan ikili, Arnavutluk ve Yunanistan’dan geçtikten sonra Türkiye’ye geldi. Pedal çevirerek Makedonya’dan İstanbul’a ulaşan Senad ve Amir’i yenisafak.com ekibi olarak Bayrampaşa’da durdurduk.

Safaga’ya kadar pedal çevirecekler

Oldukça heyecanlı olan iki Hac yolcusu İstanbul’dan sonra Bursa, Eskişehir, Konya, Mersin’e ve feribota binip İskenderiye’ye yani Mısır’a geçecekler. Bisikletli yolculuklarını Kahire ve Nil nehri boyunca sürdürüp Safaga’ya geçmeyi planlayan ikiliyi menzilleri olan Suudi Arabistan’a ise bir feribot taşıyacak.

“Bir şeye dikkat çekmek istemiyoruz”

“Hac yolculuğunu bisikletle yapmanızın özel bir sebebi var mı? Bir şeye mi dikkat çekmek istiyorsunuz?” sorumuzu yanıtlayan Senad İdrizi haberimizin de başlığını atıyor: "Hayır, dikkat çekmek için değil. Bu yapmış olduğumuz organizasyonu sadece İslam’ın beşinci şartını yerine getirmek için yola koyulduk."

“Türkiye’de 4 gündür para harcayamadık”

Yolculukları boyunca geçtikleri ülkelerde aldıkları tepkilerden çok memnun olduklarını belirterek "Şu ana kadar karşılaştığımız insanlar bizi çok iyi karşıladılar” diyen Amir Asllani Türkiye’deki insanların misafirperverliklerini anlatmakla bitiremiyor: "Türkiye’de dördüncü günümüz ve buradaki insanların misafirperverliği o kadar güzel ki, yapmaya düşündüğümüz masrafların yarısını değil hatta çeyreğini bile harcamadık, sırf iyi niyetlerinden dolayı."

“Bu yolculuk fedakarlık ister”

Günlerce, haftalarca pedal çevirmeyi göze alarak yola çıktıklarını belirten genç hacı adaylarına yaşadıkları zorluklardan bahsetmelerini istediğimizde Amir Asllani’nin cevabı etkileyici oluyor: "Yolculuğumuzda en büyük sıkıntı sıcaklık. Başka küçük sıkıntılar da var fakat biz bunları yola çıkmadan önce biliyorduk ve tahmin ediyorduk. Çünkü bu yolculuk fedakarlık ister ve Allah’ın izniyle başaracağız."

'İslam’ın beşinci şartını yerine getirmek için yola çıktık'
OYNAT 05:45
'İslam’ın beşinci şartını yerine getirmek için yola çıktık'
Makedonya'nın Tetova kentinden yola çıkan iki arkadaş Senad İdrizi ve Amir Asllani, bisikletle hac ibadeti için kutsal topraklara gidiyor. Binlerce kilometreyi bisiklet pedalı çevirerek gitmelerini "İslam'ın beşinci şartını yerine getirmek için yola koyulduk" sözleriyle ifade eden iki yürekli bisikletçi ile yenisafak.com özel bir röportaj yaptı.

Sakın konuşma!
Gündem

Sakın konuşma!

FETÖ elebaşı Gülen’in, itirafları engellemek için ‘konuşmayın’ talimatı gönderdiği ortaya çıktı. Karlov suikastının faili Altıntaş’ın örgüt abisi Şahin Söğüt’e de avukatı aracılığıyla talimat iletildi. Avukatın ajandasına “Sakın konuşma” yazdığı belirlendi.
Rahip Brunson'ın tahliye talebine ret
Gündem

Rahip Brunson'ın tahliye talebine ret

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’den iadesini istediği, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan ve hakkında 35 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan ABD uyruklu papaz Andrew Craig Brunson, bugün üçüncü kez hakim karşısına çıktı. İlk çıktığı duruşmada tutuklu sanık Brunson hakkındaki iddiaları kabul etmemişti. Tanık olarak dinlenen kilise cemaatinden Levent Alkan, sanık Brunson’un PKK sempatizanlarına yardım ettiğini, kilisede bulunan gizli odada toplantılar yapıldığını, kilisede Türk-Kürt ayrımcılığı yapıldığını söyledi. Mahkeme, Rahip Brunson'ın tutukluluk halinin devam etmesine karar verdi.
Fenomen baba oğul Mercedes’in koltuğunu keserek içini açtı
Teknoloji

Fenomen baba oğul Mercedes’in koltuğunu keserek içini açtı

Sürekli ellerine geçen şeylerin içini açıp inceleyen fenomen baba oğul bu sefer Mercedes’in Almanya'daki müzesine gitti. Eline aldığı bucakla bir Mercdes Benz S Class serisi aracın şoför koltuğuna girişen baba içinde ne var ne yok hepsini ortaya döktü. İşte Mercdes-Benz S-Class serisi aracın şoför koltuğunun içerisinden çıkan mühendislik harikası sistemler ve parçalar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.