Hayat Lekeli olduğu için alınmayan muzun faydaları

Lekeli olduğu için alınmayan muzun faydaları

Yüksek potasyum içeriği, ishal gibi rahatsızlıklara iyi gelen lekeli muz, kemikleri güçlendiriyor. Muzun lekeli görüntüsünden çoğu kişi yemek istemiyor. Ancak muzun özellikle lekeli olan kısmı vücuda yarar sağlıyor. Muzun lekeli olanlarının faydasını sizler için derledik.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Lekeli muzların sizlere faydasını hazırladık.
Lekeli muzların sizlere faydasını hazırladık.

Meyveler olgunlaştıkça içeriklerinde de farklılaşma olur. Muzun vücuda faydaları açık. Ancak normal muzdan ziyade tamamen olgunlaşmış ve üzeri lekeli muzları yemek daha da faydalı. Lekeli muzların sizlere faydasını hazırladık.

1-Daha fazla antioksidan

Siyah lekeli muz, daha olgun bir muz demektir. Ve daha olgun bir muzda daha fazla antioksidan bulunur. Antioksidan da hücrelerimizin en güçlü kuvvetli koruyucusudur.

2-Kanserli Hücrelerin Düşmanı

Siyah lekeli muzlarda TNF (Tumor Necrosis Factor) bulunur. TNF de kanserli hücreleri yıkmak ve alt etmek için savaşır. Vücuttaki “anormal” hücreleri atar.

3-Tam bir demir kaynağı

Özellikle kansızlar için yenmesi gereken besinlerden biri. Muz demir içerir. Kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin oluşturmakta yardımcı olur ve vücuttan akan kanı güçlendirir. Kansızlık ta, demir içeren bir beslenme ile tedavi edilebilir.

4-Daha fazla enerji sağlar

Muz vücuda enerji verir. Özellikle spor yapıyor, spor salonuna gidiyorsanız, gitmeden önce bir veya iki muz yiyin. Bu muzlar, birkaç saat boyunca çok enerjik olmanızı sağlayacaktır.

5-Tansiyonun düşmesini sağlar

Muzların tansiyonu düşürmesinin ve seni felç veya kalp krizi geçirmekten korumasının sebebi az sodyum ve çok potasyum içermesidir. Sağlıklı bir kalbin meyvesidir.

REKLAM

6-Depresyondan uzak tutar

Depresyona karşı yardımcı olur Muzun depresyona karşı iyi gelmesinin sebebi yüksek düzeyde triptofan içermesi ve bunun vücutta serotine dönüşmesi ile açıklanır. Serotin ise insanı daha mutlu ve daha dengeli hale getirir ve genelde moralini daha yüksek tutar.

  • Not: Muz faydalı bir besin ancak, özellikle şeker ve kalp hastalarının muz tüketmeden önce doktorlarına danışması gerekiyor. Alerjisi olanlar da muzdan uzak durmalı.

7 maddeyle Alzheimer'ı kendinizden uzak tutun
HAYAT
7 maddeyle Alzheimer'ı kendinizden uzak tutun

Kilo verdirirken cep yakmayan kürler
HAYAT
Kilo verdirirken cep yakmayan kürler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.