Hayat Mezarlığa bırakılan bebek yaşama tutundu

Mezarlığa bırakılan bebek yaşama tutundu

Kilis'te mezarlıkta bulunan 45 günlük bebek, Gaziantep'teki bir özel hastanede geçirdiği operasyon sonucu hayata döndü. Hastaneye getirildiğinde sağlık durumu kötü olan Zeynep isimli bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu ve Türk asıllı olduğu açıklandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Mezarlığa bırakılan bebek yaşama tutundu
Mezarlığa bırakılan bebek Gaziantep'te yaşama tutundu.

Kilis'te mezarlığa bırakılan 45 günlük bebek, Gaziantep'teki bir özel hastanede geçirdiği ameliyatın ardından hayata tutundu.

Bebeğin ameliyatını yapan Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Erdal Yayla, yaptığı açıklamada, 112 acil servisten aldıkları bilgiye göre bebeğin Kilis'te mezarlıkta 1-2 günlükken ağlama sesi üzerine bulunduğunu söyledi. Bebek kendilerine geldiğinde 30 günlük olduğunu anlatan Yayla, 15 gündür de tedavisini sürdürdüklerini belirtti.

Genel durumu kötüydü

Bebeğin doğduktan sonra belki 1 gün, belki daha az bir süreyi mezarlıkta geçirdiğini dile getiren Dr. Yayla, kontrol için getirdikleri Kilis Devlet Hastanesinde yapılan tetkikler sonucu beyinde hidrosefali denen su toplama hastalığı olduğunun tespit edildiğini aktardı.

Hastanede bebeğin beynine bu suyu alabilmek için takılan şantın bir süre sonra çalışmadığını belirten Dr. Yayla, "Şant çalışmayınca çocuğun şuuru kapanıyor. Buna bağlı sara krizleri başlıyor. Bunun üzerine bebek bize getirildi. Bebek geldiğinde genel durumu kötüydü, şuuru kapalıydı ve sürekli sara krizi geçiriyordu. Yaptığımız tomografi ölçümleri sonrasında önce genel durumunu düzelttik. Hemen asıl problem beyindeki su toplamasını azaltmak, basıncı düşürmek adına yeni bir şant planlandı ve daha sonra şantını değiştirdik. İzleyen günlerde çocuğun genel durumu düzeldi. Sara krizleri durdu. 3-4 gün sonra da beslenmeye başladı." diye konuştu.

Son kontrolde bebeğin beynindeki şantın çalıştığını gördüklerini aktaran Yayla, "Kontrol tomografilerinde beyindeki basıncın düştüğünü, suyun azaldığını gördük. Tabii bu, genel durumu itibariyle düzeldiğini büyük bir hayati tehlikeyi atlattığını bize gösteriyor" dedi. "Zeynep" isimli bebeğin Türk uyruklu olduğu öğrenildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.