Hayat Tarihi Milas evleri turizme kazandırıldı

Tarihi Milas evleri turizme kazandırıldı

Muğla'da Kral Hekatomnos'a ait anıt mezarın da bulunduğu Uzunyuva Anıt Mezarı, Arkeopark Alanı'ndaki Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait 8 bina restore edilerek ziyarete açıldı.

AA
Milas'ta Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait 8 bina restore edilerek ziyarete açıldı.
Milas'ta Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait 8 bina restore edilerek ziyarete açıldı.

Muğla'nın Milas ilçesinde 2010’da gün yüzüne çıktığında "yüzyılın arkeolojik buluşu" olarak nitelendirilen Kral Hekatomnos'a ait anıt mezarın da bulunduğu Uzunyuva Anıt Mezarı, Arkeopark Alanı'ndaki Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait 8 bina restore edilerek turizmin hizmetine sokuldu.

Bölgede Kültür ve Turizm Bakanlığının 8 yıldır yürüttüğü çalışmalar kapsamında, kamulaştırmaları yapılan tarihi yapıların bir kısmı restore ediliyor ve kazı çalışmalarıyla toprak altındaki yapılar ortaya çıkarılıyor.

Çalışmalarla bölgenin açık hava müzesine dönüştürülmesi hedefleniyor. Ziyaretçilerin de müzede birçok alanda eserleri hem görüp hem de uygulamalı olarak gezmesi planlanıyor.

Tarihi eserler cam bölmelerde sergileniyor

Karia Kralı Hekatomnos'a ait mezar odası ve alandaki çalışmalar ise Milas Müze Müdürlüğü başkanlığında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğünün tayin ettiği bilim kurulu danışmanlığında devam ediyor.

Kamulaştırılmasının ardından Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait yapılar aslına uygun şekilde restore ediyor, bazı yapıların zemin kısımlarındaki mozaikler ve tarihi eserler ise ışıklandırılarak özel cam bölmelerle ziyaretçilere gösteriliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğünün restorasyonunu yaptırdığı tarihi yapılar Milas konağı, halı müzesi, laboratuvar, idari bina, karşılama merkezi, çocuk aktivasyon odası ve kütüphane turistlerin soluklanabileceği merkezler olarak düzenlendi.

Ziyaretçiler halı dokuyor

Uzunyuva Anıt Mezarı Arkeopark alanında restorasyonu tamamlanarak halı müzesi olarak düzenlenen binanın girişinde halı yapım aşamaları gösteriliyor. Ziyaretçiler alanda kurulan tezgahlarda halı dokuma ve boyama işlemlerini yapabiliyor. Müze içerisinde uzmanlarca aslına uygun bir şekilde temizlenen, restorasyon ve konservasyon işlemleri yapılan Milas halıları da özel bölmelerde sergileniyor.

Milas taş evlerinin örneklerinden, 1890 yılında inşa edilen “Emin Ağa Konağı”nın da aslına uygun restore edildi. Kesme taş yapı sisteminde inşa edilen binanın kemerli giriş formu, saçak altı silmeleri, ön cephede oluşturulmuş üçgen alınlık ve alınlık içindeki çelenk motifli rozeti, giriş bölümü olan ”rüzgarlık” kısmının sağ ve sol duvarlarında yer alan duvar resimleri Osmanlı Devleti'nin son dönem özelliklerini yansıtıyor. Konakta o dönemin günlük yaşamda kullanılan malzemeler ve figürler sergileniyor.

11 dönüm alan kamulaştırıldı

Milas Müze Müdürü Gülnaz Savran, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinden 8 tarihi Milas evinin restorasyon çalışmalarının hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü, teşhirlerinin yapıldığını söyledi.

Uzunyuva hikayesinin 2010 yılında talihsiz bir kaçak kazı olayıyla başladığını hatırlatan Savran, bölgede daha sonra başlatılan kurtarma kazılarında alanın arkeolojik potansiyelinin belirlendiğini, bu kapsamda 11 dönüm alanın kamulaştırmasının yapıldığını belirtti.

Savran, Milas’ın sivil mimarlık örneklerini gösteren Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait 8 tarihi yapının restore edildiğine vurgu yaptı. Bölgedeki 40 yapının bulunduğu parsellerin kamulaştırıldığını ifade eden Savran, 8 tarihi yapıya fonksiyon verildiğini dile getirdi.

Milas Halısı müzede yaşatılacak

Müze Müdürü Savran, UNESCO'nun "Dünya Mirası Geçici Listesi"nde yer alan Milas Uzunyuva Hekatomnos Anıtmezarı ve Kutsal Alanı'nda restorasyonu tamamlanan tarihi Milas evlerinin birinin Milas Halıları Müzesi olarak düzenlendiğini söyledi.

Milas Halıları Müzesi'nin, Türkiye'de içinde sadece bir yöreye özgü halıların sergilendiği ilk ve tek müze olduğuna işaret eden Savran, şöyle devam etti:

  • "Unutulmaya başlanan Milas halıları gün yüzüne çıkarılarak tekrar sergilendiği ve korunduğu bir müze oluşturduk. Burada halı tezgahı başında halı dokuyan mankenlerle halıların nasıl dokunduğunu görsel olarak da sunduk. Geleneksel halı dokumacılığını yaşatmak ve öğretmek amacıyla müzede aktivasyon odaları oluşturduk."

Gülnaz Savran, müzede halının geçmişten günümüze yolculuğunun da anlatıldığını, gelen ziyaretçilerinde halı yapmasını sağlayarak onlarda etki yaratmak istediklerini vurguladı.

Amacımız halkla yaşayan ve sürdürülebilir müze oluşturmak

Milas'ın en zengin kültürel değerlerinden birinin de antik mimariden esinlenerek yapılan konakları olduğunu anlatan Savran, arkeopark alanının içindeki Emin Ağa Konağı'nın a Milas Konağı olarak aslına uygun bir şekilde restore edilerek odalarının o dönemin yaşantısına uygun bir şekilde teşhirinin yapıldığını dile getirdi.

Konakta Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde kullanılan eşyalar ve maketleri sergilediklerini ifade eden Savran, şunları kaydetti:

  • "Dönemin yemek adetleri, kışlık erzak yapımı, oturma, çalışma ve yatak odası, gelin odası ve çocuk beşiği yeniden canlandırılarak gelecek nesillere aktarmak amacıyla teşhiri yapıldı. Amacımız halkla yaşayan ve sürdürülebilir müze oluşturmak. Alanda yeniden yapılan düzenlemeler ve aktivasyon alanlarıyla ziyaretçi sayısında da artış yaşanacak."

Müzede çocuklar da unutulmadı

Restore edilen tarihi yapılar arasındaki bir bina ise küçük ziyaretçilere ayrıldı. Burada dönemin oyun ve oyuncakları ile kullanılan araçlar ve kütüphane bulunuyor. Çocuk aktivasyon merkezini ziyaret edenler, burada dönemin oyunlarını oynayabiliyor.

'Tanıtım ve Karşılama Merkezi' olarak restore edilen alanda ise kazı çalışmaları sırasında evin tabanından çıkarılan Bizans dönemine ait mezarlar ile Geç Roma dönemine ait taban mozaiği yerinde korunarak üzerleri cam ile kapatılıp ışıklandırılarak sergileniyor.

Savran ziyaretçilerin aynı zamanda alanda arkeolojik kazıların nasıl yapıldığını da görebileceğini ve alandaki yapıları inceleyebileceğini kaydetti.

Hedef 25 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmak
HAYAT
Hedef 25 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmak

Deveci Hacı Ali’nin hayatı belgesel oldu
HAYAT
Deveci Hacı Ali’nin hayatı belgesel oldu

Dünyanın en büyük Hilye-i Şerif'i görücüye çıkacak
HAYAT
Dünyanın en büyük Hilye-i Şerif'i görücüye çıkacak

Anadolu’da
geçmişin
hazinesi saklı
HAYAT
Anadolu’da geçmişin hazinesi saklı

Göztepe Rodallega transferinde sona yaklaştı
Spor

Göztepe Rodallega transferinde sona yaklaştı

Trabzonspor'da özellikle Burak Yılmaz'ın transferi sonrasında forma şansı bulmakta zorlanan Hugo Rodallega takımdan ayrılma hazırlıkları yapıyor. 32 yaşındaki futbolcunun Göztepe ile görüştüğü belirtilirken İzmir temsilcisiyle anlaşma noktasına geldiği ve bonservisiyle ilgili sorunun çözülmesi halinde transferinin gerçekleşeceği aktarıldı.
Serhat Akın PSG'nin futbol okuluna teknik direktör oldu
Spor

Serhat Akın PSG'nin futbol okuluna teknik direktör oldu

Paris Saint-Germain altyapısına futbolcu yetiştirecek futbol okulunu Türkiye’de açıldı. Fransa’nın şampiyon takımı, PSG Soccer School Türkiye’nin teknik direktörlüğüne ise Milli Takım ve Fenerbahçe’nin eski futbolcusu Serhat Akın’ı getirdi.
Cristiano Ronaldo'nun görüntüsü şaşkına çevirdi
Spor

Cristiano Ronaldo'nun görüntüsü şaşkına çevirdi

Real Madrid ve Liverpool'u karşı karşıya getirecek mücadele öncesinde eflatun beyazlıların idmanında Cristiano Ronaldo'nun çekilen bir fotoğrafı gündem oldu. Bunun sebebi ise Portekizli yıldızın baldırlarındaki dikiş görünümlü çizgiler.
Türk Lirası'na geçtiklerini açıkladılar
Ekonomi

Türk Lirası'na geçtiklerini açıkladılar

Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaya yönelik başlatılan seferberliğe KKTC'den de destek geldi. Kıbrıs Amerikan Üniversitesi'nden (KAÜ) yappılan açıklamada euro üzerinden ücretlendirilen okul harçlarında ve yurt ücretlerinde TL’ye geçileceği duyuruldu.
100 bininci aracını sattı
Teknoloji

100 bininci aracını sattı

Fiat Egea'nın satışları, 100 bin adede ulaştı. Egea model ailesinin 100 bininci üyesi ise Fiat Egea Sedan oldu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.