Hayat Tatilcileri kopya siteyle dolandırıyorlar 100 milyon liralık vurgun yapmışlar

Tatilcileri 'kopya site'yle dolandırıyorlar: 100 milyon liralık vurgun yapmışlar

Koronavirüs nedeniyle tatilciler artık kalabalık oteller yerine villa tipi ve geniş araziler üzerinde kurulu yerleri tercih ediyor. İzole tatil arayışına giren tatilciler, internet üzerinden kiralık villalara yönelirken, yüzlerce tatilci 'kopya tatil siteleri' nedeniyle dolandırıldı. Sadece Antalya'nın Kalkan bölgesindeki vurgunun 100 milyon lirayı bulduğu tahmin ediliyor. Kalkan'da villa kiralama işi yapan Ahmet Serter, kendi konutunu dolandırıcıların sitesinde görünce şaşkına döndü. Serter, dolandırıcıyla yaptığı telefon görüşmesini kaydetti.

Haber Merkezi DHA
Tatilcileri 'kopya site'yle dolandırıyorlar.
Tatilcileri 'kopya site'yle dolandırıyorlar.

Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan Mahallesi'ndeki ultra lüks villaları kiralayan şirketler, son aylarda internet sayfalarını bire bir kopyalayıp hayali satış ve kiralama yapan dolandırıcıların hedefine girdi. Turistik beldede dubleks, tripleks açık-kapalı havuzları bulunan 4 bin villayı kiralayan 125 şirket, dolandırıcıların web sayfalarını kopyalaması nedeniyle zor günler geçiriyor. Web sayfası üzerinden lüks statüsüne göre haftalığı 5 bin ile 30 bin lira arasında kiralanan villaları seçen, şirketlerin web sayfalarının kopyasını yapan dolandırıcılar, kendilerine ulaşan ve koronavirüs yüzünden izole tatil isteyenleri tuzağına düşürüyor. Gerçek şirketlerin verdiği haftalık fiyatların yarı fiyatına, ilave olarak peşin ödemede ise yüzde 10 indirim yapan dolandırıcılar, para hesaplarına geçtikten sonra ortadan kayboluyor.

Ucuz ürün tuzağı: Yüzlerce kişiyi mağdur edip ortadan kayboldular
EKONOMİ
Ucuz ürün tuzağı: Yüzlerce kişiyi mağdur edip ortadan kayboldular

"Kişiye değil şirket sahibine ödeme yapın"


Kalkan Mahallesi'nde 5 yıldır villa turizmi yapan ve porföyünde 615 villa olan Mehmet Agah Canki, bölgede 4 bin civarında villanın haftalık kiralandığını söyledi. Kalkan'da 125 firmanın bu işi yaptığını belirten Canki, bölgede villa kiralamak isteyen tatilcileri, "Kişiye değil, şirket hesabına ödeme yapın" diye uyardı. Canki, "Dolandırılanların tamamı, şahıs hesaplarına ödeme yapmış kişiler. TÜRSAB üyesi acente şirketlerinden kiralama yapılmalı" dedi.

Kopya sitelerin son kurbanı: Dört günlük tatil 6 bin Euro'ya mal oldu
GÜNDEM
Kopya sitelerin son kurbanı: Dört günlük tatil 6 bin Euro'ya mal oldu

İki binden fazla vatandaş mağdur

Villa kiralaması yapılan web sayfalarında, acenta sorgulaması yapılan linklerin adreslerine de dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Canki, "Dolandırılanlardan ofise gelen 20 kişi oldu. Villa kiralayan her şirkete, bu kadar kişinin ulaştığını düşünürsek, 2 binden fazla insan mağdur. Bu da aşağı yukarı 100 milyon liralık vurgunu gösteriyor. Dolandırılan misafirler, hak aramakta geri duruyor. Utanıyorlar, bu durumun gizli kalmasını istiyorlar" diye konuştu.

Tatilciler dikkat: Kurnaz dolandırıcılar internetten hayali villa kiralıyor
KORONAVİRÜS
Tatilciler dikkat: Kurnaz dolandırıcılar internetten hayali villa kiralıyor


  • Koronavirüs sürecinde izole tatil amacıyla villa tatiline ilginin arttığını söyleyen Canki, "Bu durum villaların hızla dolmasına neden oldu. Villa bulamayanlar dolandırıcıların tuzağına düştü. Bir acentanın dolu dediği villanın başka yerde boş olması mümkün değil. En fazla indirim 1000 lira olur, 1500 lira olur. 5- 6 bin lira indirim yapılıyorsa bu duruma şüpheli bakmak lazım" şeklinde konuştu.

DOLANDIRICIYLA YAPILAN KONUŞMA


Villa sahibi Ahmet Serter ile dolandırıcılık sitesinin görevlisi arasındaki konuşma ise şöyle:
(AS)- Merkeze yakın mı bu bina. 4 odalı
- Antalya Kalkan'da Villa Leylak var. Leylak yazın
(AS)- Leylak, bakayım
- Muhafazakar villalarımızdandır
(AS)- Güzele benziyor, ne kadar bu villanın fiyatı hanımefendi?
- Geceliği 1100 TL. 4 oda 8 yatak. Üst banyolu 2 banyo ebeveyn, 1 banyo ortaktır
(AS)- 1100 TL bu villa ama etrafında binalar var gibi hanımefendi
- Evimiz en tepede, aşağıda binalar vardır. Zaten güneşlenme havuzunun üzeri kapalı
(AS)- Olur mu hanımefendi solda binalar var bakın! Olduğu gibi fotoğrafı çekmişler
- Yok
(AS)- Hanımefendi mantıken baktığınız zaman benim gördüğümü görün yani baktığımı da görün yani. Bir bina daha gördüm adını unuttum 'güzi' vardı öyle bir şeydi. Güzmanya diye bir villa var
- Bakıyorum hemen
(AS)- Bakın mesela bunun etrafı falan boş kapalı havuz var mesela
- 1250 TL geceliği, 6 yatak, 4 oda ve beach banyosu içinde ebeveyn banyolu
(AS)- Yani 7 gecesi kaç para?
- Hem kapalı havuzu var hem de dışarda havuzu bulunuyor, pandemiden dolayı indirimli fiyatlarımız bulunuyor. Fakat 1,5 hafta sonra fiyatlar tekrar yukarı çıkacak. Peşin ödemede yüzde 10 indirim sağlıyoruz
(AS)- Bu bina kendinize mi ait? Ondan mı ucuz bu binanın fiyatı?
- Ayrıca biz inşaat firmasıyız, sitelerimiz kendimize aittir
(AS)- Ama bir şey söyleyeceğim hanımefendi bu bina benim. Nasıl olacak bu iş
- Hangi bina?
(AS)- Bu bina benim, ben sahibiyim. Bu villanın normalde ismi Suare. Fiyatı da 11.950 TL.
- Yok yüzde 90'ı bizim zaten
(AS)- Hanımefendi bu binanın sahibi benim, tapusunu mu göstereyim! Bu bina Villa Suare, Üzümlü'de
- Evet bizim sitemizle çalışıyor musunuz peki?
(AS)- Yoo. Hani siz benim diyorsunuz ne oldu şimdi?
- Anlayamadım
(AS)- Şu anda yanımda Kaş Cumhuriyet savcısı var. Onunla beraber kayda aldık şimdi bunu
- Ben yetkilimize aktarayım onunla daha rahat konuşursunuz
(AS)- Aktarın
- Yetkiliye bağlıyorum
(AS)- Aktarın, aktarın bağlayın
- Alo ben sordum Yavuz Atay diye birisinden evleri almışız.

Abone Ol Google News
Korsanlık yeni değil
Gündem

Korsanlık yeni değil

Libya’ya gıda ve boya taşıyan Roseline A.’nın Alman savaş gemisi tarafından basılması, Akdeniz’de Türkiye’yi hedef alan ilk ve tek korsanlık değil. Türk gemileri son 1 yılda, sadece uluslararası sularda değil limanlarda da sistematik tacize uğruyor. Belçika’da 10 ayda 432 Türk gemisine denetim yapıldı. Türkiye Armatörler Birliği Başkanı Bedri İnce, Türk gemilerine yapılan işlemlerin kasıtlı ve kötü niyetli olduğuna dikkat çekerek, “Belçika özelinde yaşanan sorunlara ilişkin rapor hazırlayıp Ulaştırma ve Dışişleri Bakanlıklarına sunduk” dedi. İnce, “beyaz bayraklı” yani temiz gemiler sınıfında yer alan Türk gemilerinin imajının zedelenmek istendiğini söyledi.
KumpasçılarYüce Divan’da
Gündem

Kumpasçılar Yüce Divan’da

Yüce Divan FETÖ’nün kumpasçı yargıçları için kuruldu. Örgütün “Danıştay abisi” Galip Tuncay Tutar ve yardımcısı Vahit Bektaş ile Bülent Olcay’ın, FETÖ’nün talimatıyla imza attıkları kararlar nedeniyle yargılanmasına başlandı. Tutar, avukatı FETÖ’den tutuklu olduğu için savunmasını hazırlayamadığını söylerken, Bektaş ile Olcay talimat almadıklarını iddia etti.
Duvarı öptü Kur’an hediye etti
Dünya

Duvarı öptü Kur’an hediye etti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Mihriban Aliyeva ile işgalden kurtarılan Ağdam’ı ziyaret etti. Şehirde sağlam kalan tek yapı olan tarihi Kent Camii’nde incelemelerde bulunan Aliyev girişte duvarı öptü ve Mekke’den getirdiği Kur’an-ı Kerim’i hediye etti. Ağdam’ın yıkıldığını görmenin acı verici olduğunu söyleyen Aliyev, kiliselerin durumunu soran batılı liderlere ise tepki gösterdi: Hiç kimsenin, özellikle İslamofobik duyguları ateşleyen Batılı liderlerin endişelenmesine gerek yok. Onların bu konuda konuşmaya hakkı yok. Ayrıca arazimizdeki tüm mabetler, tarihi servetimizdir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.