Hayat Türkiye ezanın ilk okunduğu yere cami yapacak

Türkiye ezanın ilk okunduğu yere cami yapacak

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, dünyanın çeşitli yerlerinde cami yaptırdıklarını belirterek, “Dünyada ezanın ilk okunduğu Kamçatka’da da bir cami yapacağız” dedi. Servetle ilgili tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Dünya genelindeki Müslüman kardeşimizi de düşünerek üretin" diye konuştu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Türkiye ezanın ilk okunduğu yere cami yapacak
Kamçatka, ilk güneş ışıklarının indiği yer olarak biliniyor.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Konya’nın Karatay ilçesinde düzenlenen Konya İş Adamları Buluşması Toplantısı’nda yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. Varlıkla imtihan edilmenin daha zor olduğuna işaret eden Görmez, şöyle konuştu: “Biz Müslümanlar Türkiye’de her açıdan varlıkla imtihan ediliyoruz. Zaman zaman imtihanı kaybetmekle karşı karşıya kalıyoruz. Cenab-ı Hak, verdiği bütün nimetleri alma gücüne şüphesiz sahiptir. Hiçbir zaman şımarmamalıyız. Hiçbir zaman gevşememeliyiz. İyiliği yeryüzüne taşımak için çok daha güçlü olmalıyız. Çok daha fazla çalışmalıyız. Çalışıyorsunuz, üretiyorsunuz Cenab-ı Hak, bereketini versin. Çok çalışın ve zengin olun. Zenginlikten hiç korkmayın ama bir şeyden korkun. Zenginliğin kalbinize hükmetmesinden korkun. Zenginliğinizin servetinizin size hükmetmesinden korkun.”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez

'Parayı kalbe koymayın'

Servetin Allah’tan alıkoymasından korkulması gerektiğini vurgulayan Görmez, şöyle devam etti:

“Servetin sizi eşinizden, çocuklarınızdan alıkoymasından çok ama çok korkun. Bu korkuyu yok edin ve ondan sonra zengin olun. Yeter ki parayı kalbe koymayın. Çünkü kalp, Cenab-ı Allah’ın nazargahıdır. Oraya başka bir şey girmemeli. Dünya genelindeki Müslüman kardeşimizi de düşünerek üretin.”


Kamçatka'ya cami yapılacak

Diyanet’in dünyanın çeşitli bölgelerinde cami yaptırdığını vurgulayan Diyanet İşleri Başkanı, şunları kaydetti:

“Kamçatka’ya kadar 9 saat uçakla gideceğimiz bir yer. Kamçatka, dünyada ezanın ilk okunduğu yer. Şimdi oraya da bir cami yapacağız Allah’ın izniyle. En doğuda ilk güneş ışıklarının indiği yere, ilk ezanın okunduğu yer, Subhanallah.

Sahabenin çocukları varmış orada. Veda hutbesinde Resulullah, 100 bin sahabeye hitap ediyor. Ama 10 binin mezarı Arabistan yarımadasında. Diğer 90 binin nerede metfun olduğu belli bile değil.”


Asgari ücretle çalışanları unutmayın

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez,hayır işleri yapan patronların işçilerine de yardım etmesini istedi. Mehmet Görmez şu çağırıda bulundu:
“İster Diyanet ister falan vakıf istesin, ‘onların çalışmalarına katkıda bulunacağız’ diye kendi fakirinizi, şehrinizin fakirini sakın unutmayın. Asgari ücretlerle çalıştırdığınız işçileri unutmayın. Her ilimizde müftülerimizle iş adamlarımız birlikte oturup zekat ve hayır müessesini bütün dünyanın ihtiyaçlarını dikkate alarak, kendi yakınımızdan başlayarak, ‘Allah’ın muradına uygun daha nasıl müesseseleştiririz’ bunun üzerinde birlikte durmamız gerekir.”

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.