Özgün Heimlich Manevrası Nedir, Nasıl Yapılır? Adım Adım Heimlich Manevrası Uygulanışı

Heimlich Manevrası Nedir, Nasıl Yapılır? Adım Adım Heimlich Manevrası Uygulanışı

Heimlich Manevrası, boğaza yabancı bir cisim ya da yemek kaçtığı zaman uygulanması gereken bir ilk yardım tekniğidir. İlk yardım müdahalelerinden biri olan Heimlich manevrasının nasıl yapıldığı ve kimlere uygulanabileceği araştırılmaya başladı. Hayati önem arz eden ilk yardım müdahalelerinden hemlich manevrası nedir, nasıl yapılır? Heimlich manevrası hangi durumlarda uygulanmalı? Hemlich manevrası nasıl uygulanır? İşte ayrıntılı bilgiler...

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Heimlich Manevrası nasıl yapılır? Heimlich Manevrası adım adım uygulama
Heimlich manevrası uygulaması

En önemli ilk yardım müdahalelerinden biri olan Heimlich Manevrası ile ilgili araştırmalar yapılıyor. Peki, Heimlich Manevrası nedir, nasıl uygulanır? Heimlich Manevrası hangi durumlarda uygulanır?

HEİMLİCH MANEVRASI NEDİR?

Heimlich Manevrası, kişinin nefes borusuna yemek ya da yabancı cisim kaçması durumunda, kişiyi kurtarmak için uygulanan en temel ilk yardım tekniklerinden biri olarak bilinmektedir.

Bu teknik 1974 yılından günümüze uygulanmaktadır ve ilk olarak ABD'li Doktor Henry Yehudah Heimlich tarafından kullanılmıştır.

HEİMLİCH MANEVRASI HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

Yetişkin bir bireyde veya bebek ve çocuklarda solunum yoluna bir maddenin kaçması ile boğulma başlayabilir. Boğulmanın herkes tarafından bilinen evrensel işaretleri ellerin boğaza kenetlenmesidir. Herhangi bir işaret veremeyecek durumda olan kişilerde veya küçük çocuk ve bebeklerde boğulmanın önemli sinyalleri arasında şunlar yer alır:

Konuşamama, ses çıkaramama ve soluk alıp verememe

Zor ya da gürültülü nefes alıp verme

Hasta soluk almaya çalışırken gıcırtı benzeri seslerin çıkması

Zayıf ya da şiddetli öksürük

Ciltte, dudaklarda ve tırnak altlarında koyulaşan veya maviye dönen renk değişikliği

Yüz ve genel olarak cildin önce kızarması, ardından soluk ya da mavimsi bir renk alması

Bilinç kaybı

Bireyin boğulmak üzere olduğunu bir şekilde belirtmesi veya yukarıdaki gibi belirtiler göstermesi halinde yanında bulunan kişi, Heimlich manevrası uygulamak için hazır olmalıdır.

HEIMLICH MANEVRASI NASIL YAPILIR?

Heimlich Manevrası bebeklerde ve yetişkinlere farklı yöntemler ile uygulanır.

YETİŞKİNLERDE HEİMLİCH MANEVRASI NASIL UYGULANIR?

Bilinci açık kişilerde Heimlich Manevrası şöyle uygulanır;

-Heimlich Manevrasını uygulamak için boğulan kişinin arkasına geçilir,

-Bir el yumruk haline getirilir,bu elin baş parmak çıkıntısı kişinin göbek çukuru ile göğüs kemiği bölgenin orta noktasına yerleştirilir,

-Diğer el ile yumruk yapılan el kavranıp yukarıya ve içeriye doğru baskı uygulayacak şekilde manevra yapılır,

-Bu işlem 5-6 defa tekrar edilir.

-Kişi eğer bilincini kaybederse yere yatırılır ve tıbbi yardım istenir.

BEBEKLERDE HEİMLİCH MANEVRASI NASIL YAPILIR?

Bebekler içgüdüsel olarak buldukları her şeyi ağza götürmek ister. Bazen bu merak duygusu bebeklerin hayatını tehlikeye atabilir. Pil, düğme, bozuk para, kuru yemiş vb. cisimlerin yutulması bebeklerde solunum tıkanıklığına neden olabilir.

Bebeklerde Heimlich Manevrası:

-Bebek, yüz üstü şekilde ilk yardım yapan kişini koluna yatırılır.

-Parmaklar ile bebeğin çenesi kavranır.

-Bebeğin sırt kısmına , kürek kemiklerinin arasına avuç içi ve bileğin birleşen kısmı ile aşağıdan yukarıya doğru 5 kez vurulur.

-Bu işlem sonrası cismin çıkıp çıkmadığı kontrol edilir.

-Eğer cisim çıkmadıysa bebek, sırt üstü yüzü yukarıya bakacak şekilde dize yatırılır.

-İki parmakla göğüs kemiğinin alt kısmına karın basısı uygulanır. Bu işlem 5 kez tekrarlanır. Soluk borusunu tıkayan nesne çıkana kadar 2 harekete devam edilir.

-Tıbbi yardım istenir.

KİŞİNİN KENDİ KENDİNE HEİMLİCH MANEVRASI UYGULAMASI

Boğulma tehlikesi geçiren kişi tek başına olabilir. Bu gibi durumlarda kişi kendisine Heimlich Manevrası yapabilir. Kendinize Heimlich Manevrasını şöyle yapabilirsiniz:

-Eller yumruk yapılır,

-Göbek ile kaburgalar arasına yerleştirilir,

-Bir sandalyenin arkasına geçilir,

-Yumruk sandalyenin sırt kısmına gelecek şekilde eğilinir

-Kişi kendisini sandalyeye doğru hılzıca ittirir.

Borsada yukarı adım kuralı bugün de devam edecek
Ekonomi

Borsada yukarı adım kuralı bugün de devam edecek

Borsa İstanbul AŞ, BIST 50 endeksinde yer alan paylara yönelik 14-28 Eylül'de uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugünkü seansta da devam edeceğini duyurdu.
Derbi öncesi olay görüntüler: Satırla Vodafone Park'ın önüne gelip kavga çıkardılar
Spor

Derbi öncesi olay görüntüler: Satırla Vodafone Park'ın önüne gelip kavga çıkardılar

Vodafone Park önünde 25-30 kişilik bir grup Beşiktaş aleyhine sloganlar attı. Gruptakilerden bazılarının elinde satır olduğu görüldü. Başka bir grubun gelmesiyle çıkan kavga sonrası meşale ve satırla gelen grup uzaklaştı.
Kırgızistan'ın FETÖ bağlantılı Eğitim ve Bilim Bakanı Beishenaliev'in rüşvet alırken suçüstü yakalandığı anların görüntüleri ortaya çıktı
Dünya

Kırgızistan'ın FETÖ bağlantılı Eğitim ve Bilim Bakanı Beishenaliev'in rüşvet alırken suçüstü yakalandığı anların görüntüleri ortaya çıktı

Kırgızistan'ın FETÖ bağlantılı Eğitim ve Bilim Bakanı Almazbek Beishenaliev, rüşvet alırken suçüstü yakalandı. Beishenaliev'in rüşvet alırken suçüstü yakalanması ve gözaltına alındığı anların görüntüleri Kırgız İçişleri Bakanlığı tarafından kamuoyuna servis edildi. Beishenaliev’in yabancı öğrencileri üniversitelere kaydettirmek için 110 bin dolar rüşvet aldığı ifade edilen açıklamada, soruşturma sonucunda tüm bilgilerin verileceği kaydedildi. Beishenaliev'in tutuklanması ülkedeki diğer FETÖ'cüleri panikletti. FETÖ bağlantılı bir diğer Sosyal-Demokrat Partisi Vekili Canar Akaev, Kırgız Meclisi'ndeki konuşmasında Beishenaliev'in tutuklanmasına ve görüntülerinin servis edilmesine tepki gösterdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.