Özgün Kira fiyatlarına yeni düzenleme geliyor

Kira fiyatlarına yeni düzenleme geliyor

Türkiye'de üç bakanlık devreye girerek tavan fiyatları dahil birçok uygulamaların çalışmalarına başlandı. Kira artışlarını önlemek amacıyla başlanılan çalışmalarda kira fiyatlarındaki artışın önüne nasıl geçilecek? Kira fiyatlarında ne gibi düzenlemeler yapılıyor? İşte, bütün cevaplar.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​​ Kira fiyatlarına yeni düzenleme: Kira fiyatlarındaki artışın önüne nasıl geçilecek?  ​​
Hükümetten yeni düzenleme: Kira fiyatlarındaki artışın önüne geçilecek çalışmalar başlandı.

Son zamanlarda kiradaki yükseliş, hükümeti birtakım çalışmalara başlattı. 3 bakanlık devreye girdi. İşte, kira fiyatlarına yeni düzenlemelere dair detaylar.

HÜKÜMET EV KİRALARI KONUSUNDA ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Hükümet konutta arz sıkıntısı sebebiyle son dönemde artan ev kiraları konusunda çalışmalara başladı. 3 bakanlık devreye girerek tavan fiyat dahil birçok uygulama üzerinde çalışıyor.

ÜÇ BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum konu ile ilgili güzel bir gelişme üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Bakan Kurum, "Konut fiyatlarının artışı, kira fiyatlarının artışı, vatandaşların erişimini bire bir takip ediyoruz. Bu noktada kira üzerine de Adalet Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla çalışıyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızın daha uygun şartlarda konut alabilmesine imkân sağlamak amacıyla belediyelerimizle birlikte bir proje daha gerçekleştireceğiz. İnşallah bunu yakın zamanda Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacaktır" şeklinde açıklarda bulunmuştu.

ABD'DE RANZA RANZA KİRALAMA BAŞLADI

Hollanda Hükümeti'nin kira artışlarına karşı aldığı bu karar, gözü diğer ülkelere çevirdi. Türkiye'de olduğu gibi dünyanın birçok ülkesinde ev kiraları yükselmeye devam ediyor. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri'nde kiralar nisanda rekor seviyeye tırmandı.

Bir yıl öncesine göre ortalama kira artışı yüzde 17 seviyelerinde seyrediyorken, Miami gibi eyaletlerde bu oran yüzde 52'yi buluyor. ABD'de San Francisco'da kiralar aşırı artınca sıradışı çözümler ortaya çıktı.

Brownstone Shared Housing adlı paylaşımlı konut girişimi, ufak ranza bölmelerini aylık 800 dolara kiralıyor. Bölmeler sayesinde üç odalı bir evde 14 kişi kalabiliyor. İngiltere'de son 5 yılda en hızlı kira artışı yaşanıyor. Ülkede kiracılar tahliyelere maruz kalıyor.

DÜZENLEMELER YOLDA

Tüm dünyada yaşanan kira krizi sebebiyle birçok ülkede kiralarla ilgili düzenlemeler yapılıyor. Örneğin Napoli Belediyesi, ev sahiplerinden yüksek kira artışlarını daha fazla ihbar etmelerini istiyor.

Belediye Meclisi, kiranın yüzde 5'ten fazla artması durumunda ev sahiplerinin kiracılara 60 gün önceden haber vermelerini gerektiren yönetmeliği onayladı.

Amsterdam Belediye Meclisi, konut sıkıntısı yaşanan kentte, yüksek kira beklentisi ya da uzun süren tadilatlar nedeniyle evlerin boş kalmasının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Hollanda'da 'kira' kararı: Hükümetin belirlediği değerin üzerinde kiraya veremeyecek
DÜNYA
Hollanda'da 'kira' kararı: Hükümetin belirlediği değerin üzerinde kiraya veremeyecek

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.