Koronavirüs Avrupada Kovid-19 önlemlerine karşı protestolar Sokakları savaş alanına çevirdiler

Avrupa’da Kovid-19 önlemlerine karşı protestolar:  Sokakları savaş alanına çevirdiler

Dünya genelinde koronavirüse karşı aşılama çalışmaları sürerken, Yunanistan ve Fransa’da başta aşı olmak üzere Kovid-19 önlemleri karşıtları sokakları savaş alanına çevirdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Avrupa’da Kovid-19 önlemlerine karşı protestolar: ​Sokakları savaş alanına çevirdiler
Selanik’te göstericilerle polis çatıştı.

Dünya genelinde koronavirüse karşı aşılama çalışmaları sürerken, Yunanistan ve Fransa’da başta aşı olmak üzere Kovid-19 önlemleri karşıtları sokakları savaş alanına çevirdi. Yunanistan’ın Selanik kentinde düzenlenen gösterilerde güvenlik güçleriyle protestocular çatıştı. Önceki gün yaşanan olaylarda, göstericiler Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in konuşma yapacağı bölgeye girmeye çalışınca polisin müdahalesi sert oldu.

  • Polis göstericileri göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla engellemeye çalışırken, aşı karşıtı grup ise çevik kuvvet ekiplerine taş, molotofkokteyli ve havai fişeklerle saldırdı. Hükûmet karşıtı sloganların atıldığı gösterilerde, bir kadının başından yaralanarak hastaneye kaldırıldığı, dokuz kişinin de tutuklandığı bildirildi.

FRANSA DA KARIŞTI

Fransa’da ise aşı karşıtları, sağlık kartı kullanımı ve sağlık çalışanlarının zorunlu aşılanmasını protesto etmek için üst üste 9. hafta sonu sokaklara döküldü. Ülkenin farklı bölgelerinde düzenlenen eylemlere binlerce aşı karşıtı katıldı. Başkent Paris’te Louvre Müzesi önünde toplanan göstericilere polis göz yaşartıcı gaz ve coplarla müdahale ederken, Toulouse kentinde ise ellerinde sopalar bulunan bir grubun protestoculara saldırmasıyla şiddet dolu anlar yaşandı. Yerel basının aktardığına göre yaklaşık bin 500 kişilik bir grup, hükûmetin zorunlu aşı politikasını eleştirmek için gösteri yaptığı sırada saldırıya uğradı. Birbirine giren karşıt iki grup, polisin sert müdahalesiyle kısa sürede ayrıldı.

Abone Ol Google News
Ekrem İmamoğlu Türkiye'yi Yunan medyasına şikayet etti
Gündem

Ekrem İmamoğlu Türkiye'yi Yunan medyasına şikayet etti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yunanistan'a gerçekleştirdiği ziyaret öncesi Yunan gazetesi Kathimerini'ye Türkiye'yi şikayet etti. İmamoğlu, "Her gün cumhurbaşkanı adayı tartışması çıkması, aslında ülkede bir yönetim sorunu olduğunun itirafıdır" ifadelerini kullandı. Türkiye'yi yönelik sözleri sonrası İmamoğlu, Yunan gazetesi tarafından övüldü.
İBB'den yeni skandal! Kültür Bakanlığı'nın iadesini talep ettiği kitabeyi satın aldı
Hayat

İBB'den yeni skandal! Kültür Bakanlığı'nın iadesini talep ettiği kitabeyi satın aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şile Bozgoca Camii'nden çalınan El-Hâcc İbrahimzâde Hurşid Beğ kitabesini Kültür Ve Turizm Bakanlığı'yla irtibata geçmeden müzayede satın aldı. Kültür Bakanlığı'nın iadesini talep ettiği eserin satın alınmasına Kültür Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’ndan tepki geldi.
Evlat nöbetindeki ailelerden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne çağrı: Çocukları dağa gönderdiklerinde neredeydiniz?
Gündem

Evlat nöbetindeki ailelerden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne çağrı: Çocukları dağa gönderdiklerinde neredeydiniz?

Diyarbakır'da, çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan 233 ailenin evlat nöbeti, 750'nci günde de devam ediyor. 5 yıl önce 15 yaşındayken, kaçırılan oğlu Özkan için 9 Eylül 2019'dan beri eylemini sürdüren Süleyman Aydın, aileler adına açıklama yaparak, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Selahattin Demirtaş'ın tahliyesini istiyor ve Türkiye'ye 30 Eylül'e kadar süre tanımış. Ey Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 9 yaşındaki çocukları dağa gönderdiklerinde neredeydiniz?" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.