|

KPSS atanma en küçük ve en büyük puanlar ve meslekler listesi

KPSS atanma puanları kamu kurum ve kuruluşlarında iş başvurusu yapacakların takibinde. 2023-KPSS Lisans Sınavı'nın Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumları 23 Temmuz'da, Alan Bilgisi oturumları ise 29-30 Temmuz'da yapıldı. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) oturumunun ise 6 Ağustos'ta gerçekleştirildi. Kamu Personel Seçme Sınavı sonuçları açıklanmasıyla birlikte gözler KPSS en küçük ve en büyük atama puanlarına çevrildi. Bu gelişmelerin ardından memur adayları hangi kurumların kaç puanla alım yaptığını araştırıyor. KPSS öğretmen ve hemşire puanları kaç? İşte lisans, önlisans ortaöğretim taban ve tavan puanları, ÖSYM KPSS tercih kılavuzu.

09:49 - 25/08/2023 Cuma
Güncelleme: 10:15 - 25/08/2023 Cuma
Yeni Şafak
KPSS 2023 taban puanları önlisans, lisans, ortaöğretim sorgulama ekranı
KPSS 2023 taban puanları önlisans, lisans, ortaöğretim sorgulama ekranı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2023-KPSS Lisans Sınavı'nın Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumlarının 23 Temmuz'da, Alan Bilgisi oturumlarının 29-30 Temmuz'da, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) oturumunun ise 6 Ağustos'ta yapıldı. ÖSYM, bakanlık alımları başta olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluşları memuru ve sözleşmeli personel alımlarına ilişkin KPSS tercih kılavuzunu yayınlıyor.
KPSS P1, P2, P3 ve P4
gibi puan türleri KPSS sınavının ardından adaylar tarafından araştırılıyor. KPSS atamaları bu puan türleri baz alınarak yapılmakta. Peki KPSS lisans meslekleri neler?
Hangi KPSS puan türü hangi mesleği kapsar
? İşte KPSS lisans, önlisans ortaöğretim taban ve tavan puanları.

KPSS-Ön Lisans: Branş Bazında Sıralamalar açıklandı mı?

2022 Kamu Personel Seçme Sınavı'na (2022-KPSS Ön Lisans) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ne yansıtılmıştır. Adaylar, ÖSYM’nin
internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile branş bazında sıralamalarını öğrenebileceklerdir.

Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Branş bazında sıralama işlemleri adayların (YÖKSİS sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde ilgili işlemlerin yapıldığı tarih itibarıyla aktif olarak bulunan eğitim bilgileri ve bu tarih itibarıyla sistemde aktif eğitimi gözükmeyen adayların ise başvuruda belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır.

KPSS 50, 55, 60, 65, 70, 75 ve 80 puanla nereye atanılır?

KPSS puanı 50, 55, 60, 65, 70, 75 ve 80 puan aralığında olanlar ise çoktan araştırmaya başladı. KPSS atama puanları bazı kriterlere göre değişkenlik gösterebiliyor. KPSS lisans oturumlarından 50 ila 60 puan arasında alan adaylar daha çok belediyelerin memur alımları ve jandarma alımlarını tercih ediyor. Bunun yanında bu puan aralığına sahip olan adaylar öğretmenevi, polis evi ve misafirhanelerde de açılan memur alımı ilanlarına müracaat edebilirler.

KPSS sınavında 60 sınırını aşan memur adayları, uygun olması durumunda sözleşmeli öğretmenlik alanlarını tercih edebilirler. Sözleşmeli öğretmenlikte sınır 60 puan ve üzeri olarak belirlenmiştir.65 puan ve üzerinde yapanlar ise Bakanlık kadrolarında yapılacak alımlarda şansını deneyebilir. Bunun yanında 70 puanı elde eden memur adayları EGM, PA, CTE gibi müdürlüklerde de tercihlerine dahil edebilirler.

Polislik KPSS önlisans puanı nedir 2023

KPSS önlisans sonuçlarının ardından Polislik KPSS önlisans puanları ile ilgili araştırmalar adaylar tarafından araştırılmaya başlandı. P3 puan türü ile polislik alımı gerçekleştiriliyor. KPSS önlisans puanı ile polislik başvurusu için adayların en az 65 puan almaları gerekiyor. İşte
KPSS tavan ve taban puanları listesi
...

2022 KPSS en küçük, en büyük taban puanları açıklandı mı?

KPSS taban ve tavan puanları ilgilenilen memurluk türünün en yüksek ve düşük alım yaptığı puandır. Taban puan en düşük puan türü olarak tanımlanırken tavan puan ise o pozisyonun alım yaptığı, en yüksek puan türüdür. KPSS lisans taban puanları mesleki pozisyon, branş ve kontenjan dağılımı, şehir ve alım yapan kuruma göre değişkenlik gösterebiliyor. 2022 KPSS taban puanları henüz ÖSYM tarafından açıklanmadı. 2022 yılının en düşük ve en yüksek puanlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Öğretmenlik atama KPSS taban puanları

KPSS hemşire atama taban puanları

Sağlık Bakanlığı KPSS atama puanları

Geçtiğimiz atama dönemlerinde Sağlık Bakanlığı atama puanları açıklanmıştı. KPSS 2022/5 Sağlık Bakanlığı sözleşmeli pozisyonlarına yerleştirme sonuçlarına ilişkin taban ve tavan puanları ile atama puanları bulunuyor.

KPSS SAĞLIK BAKANLIĞI YERLEŞTİRME SONUÇLARI TABAN PUANLARI İÇİN
2022/5!

KPSS puanları kaç yıl geçerli?

2023-KPSS sonuçları, açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerli olacak ancak öğretmen adayları için 2023-KPSS'de elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yılla sınırlı kalacak.


#KPSS taban puanları
#KPSS atama puanları
#ösym
8 ay önce