|

Kurban eti nasıl dağıtılmalı? Kurban eti pay etme yöntemleri

Kurban eti dağıtımı nasıl olmalıdır sorusu, üzerlerine vacip kılınan ibadeti yerine getiren Müslümanların araştırdığı konu oldu. Bayramın ilk günü kurban kesim işlemlerini tamamlayıp, pay edindikleri eti aldıktan sonra Kurban etinin ne kadarının dağıtılacağını öğrenmek isteyen vatandaşlar, internet üzerinden sorgulamalarına başladı. Peki, kurban eti nasıl dağıtılmalıdır?

08:55 - 16/06/2024 Pazar
Güncelleme: 08:55 - 16/06/2024 Pazar
Yeni Şafak
Kurban eti
Kurban eti

Kurban ibadetini yerine getiren vatandaşlar, kestikleri kurbanlıkları nasıl dağıtması gerektiğini araştırmaya başladı. 'Diyanet'e göre kurban eti kaç kişiyle paylaşılmalıdır, kurbanlık eti nasıl pay edilir?' soruları gündemde yerini aldı. İşte Kurban Bayramı'nda kurban kesip dağıtacak vatandaşların bilmesi gereken hususlar...

Kurban eti nasıl dağıtılır?

Kurban eti yenecek ve dağıtılacak miktar konusunda kesin bir ölçü koymak zordur. Kurban etinin üç eşit parçaya bölünüp bir parçasının kurban sahibi ve bakmakla yükümlü olduğu kimseler tarafından tüketilmesi gerekiyor. İkinci parçanın eş, dost, akrabaya hediye edilmesi, üçüncü parçanın ise kurban kesemeyen yoksul kimselere dağıtılması gereklidir.

Kurban dağıtılmadan tüketilir mi?

Kişinin bakmakla yükümlü bulunduğu kimselerin kalabalık olması veya ihtiyaçlarının bulunması halinde kurban etinin kimseye dağıtılmadan evde tüketilmesi de bir sakınca taşımaz. Kurban sahibinin kurban etinden hem yemesi, hem ikram etmesi hem de fakirlere dağıtması genel bir kural olup bunun ölçü ve şeklini her mükellefin kendi durumunu, çevresinin ihtiyaç ve imkânını göz önüne alarak bizzat belirlemesi ve bu konuda ibadet anlayışıyla hareket etmesi doğru olur.

Kurbanın etinin kesimin yapıldığı bölgede dağıtılması teşvik edilirse de daha fazla ihtiyaç sahiplerinin bulunması halinde başka yerleşim birimlerine de gönderilebilir.

Kurban etinin üçte biri kurban kesemeyen fakir fukaraya, üçte biri akraba, komşu ve tanıdıklara, üçte biri de ev halkına nafaka ve yiyecek olarak ayrılabilmektedir.#kurban
#kurban eti
#kurban dağıtımı
#kurban paylaşımı
1 ay önce