|
Özgün

Mahinur Özdemir Göktaş kimdir?

Mahinur Özdemir Göktaş 7 Kasım 1982 tarihinde dünyaya geldi. Brüksel ULB Üniversitesi İnsan Kaynakları Mühendisliği Bölümünde Lisans, Kamu Yönetimi alanında da master yaptı. Şehir planlama, imar, çevre, konut sorunu ve iş yerlerinde ayrımcılık konularında çalışmalar sürdürdü. 24 Haziran 2009'da Hristiyan Demokrat çizgideki CDH'den milletvekili seçildi ve ülkenin ilk başörtülü milletvekili oldu. 12 Eylül 2019'da Türkiye'nin Cezayir Büyükelçisi olarak atandı. Mahinur Özdemir Göktaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 67. Hükümet’in kabinesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atandı. Peki Mahinur Özdemir Göktaş nereli, hangi görevlerde bulundu? İşte Mahinur Özdemir Göktaş hayatı ve biyografisi.

09:38 . 4/06/2023 Pazar
Yeni Şafak
Mahinur Özdemir Göktaş hayatı, biyografisi

Mahinur Özdemir Göktaş hayatı, biyografisi

Mahinur Özdemir Göktaş’ın kim olduğun vatandaşlar tarafından araştırılan konular arasında. Peki, Mahinur Özdemir Göktaş kimdir, hangi görevlerde yer aldı?

Mahinur Özdemir Göktaş kimdir?

28 Mayıs'ta ikinci turu yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ardından kurulan kabinede Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olan Göktaş, 1982'de Brüksel'de dünyaya geldi.

Lisans ve yüksek lisans eğitimini Universite Libre de Bruxelles Ekonomi, Siyasal ve Sosyal Bilimler Fakültesinde tamamlayan Göktaş, 2009'da Avrupa'nın ilk başörtülü milletvekili olarak Brüksel Parlamentosuna seçildi.

2019'a kadar Brüksel Parlamentosu Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanvekilliği, Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekilliği görevlerini sürdüren Göktaş, siyasi kariyeri boyunca kadın istihdamı, kadın girişimciliği, kadına karşı şiddet ve fırsat eşitliği konularında hem Brüksel parlamentosunda hem de sivil toplum kuruluşlarında çalışmalar yaptı.

Ayrımcılık ve İslamofobi ile mücadelede aktif rol üstlenen Göktaş, 2015'te 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanımadığı gerekçesiyle partisinden ihraç edildi ve görevini bağımsız milletvekili olarak sürdürdü.

Belçika'da yaptığı çalışmalardan dolayı 2019'da Kral Leopold Devlet Nişanı'na layık görülen Göktaş, 2020'de Türkiye Cumhuriyeti Cezayir Büyükelçisi olarak atandı.

2019'dan bu yana İslam İşbirliği Teşkilatı Kadın Danışma Komisyonu üyeliği görevlerini sürdüren Göktaş, Fransızca, İngilizce ve Felemenkçe biliyor. Mahinur Özdemir Göktaş, 3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı yeni kabine de yeni Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak görevlendirildi. Göktaş, evli ve 2 çocuk annesi.

#Mahinur Özdemir Göktaş
#Mahinur Özdemir Göktaş hayatı
#Mahinur Özdemir Göktaş biyografisi
4 ay önce
default-profile-img