RÖPORTAJ

9. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

9. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 14-18 Kasım tarihlerinde Antalya'da yapılacak. Muratpaşa Belediyesi, DİSK, KESK, Antalya Tabip Odası ve Halkevleri'nin organizasyonunda düzenlenen 9. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'nin açılış galası, 14 Kasım'da Muratpaşa Belediyesi Konferans Salonu'nda yapılacak. Galada, eşini Soma'daki maden kazasında kaybeden Naciye Kaya ile sendikacı Abdülkadir Güler'e, "Emek Ödülü" verilecek.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Festival kapsamında filmler, Antalya'nın yanı sıra Kaş, Alanya, Kemer, Kumluca, İbradı ilçeleri ile Burdur Belediyesi Kongre ve Sergi Salonu ve Yeşilova ilçesinde de gösterilecek. Festival kapsamında 14 salonda 54 film sinema severlerle ücretsiz buluşacak.

Festivalin açılış filmi, 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde sansür iddiaları nedeniyle tartışma konusu olan, Reyan Tuvi'nin yönettiği "Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek" olacak. Belgeselin yönetmeni Tuvi, filminin gösteriminin ardından düzenlenecek söyleşiye katılacak.

Halkevleri Akdeniz Bölge Temsilcisi Kutay Meriç, DİSK binasında yaptığı basın açıklamasında, bu yılki festivali Gezi olaylarına adadıklarını söyledi.

Gezi odaklı olayların konu edildiği ve Altın Portakal Film Festivali'nde sansüre uğradığı iddia edilen Reyan Tuvi'nin "Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek" adlı belgeselinin de Antalya'da gösterileceğini belirten Meriç, belgeselin sansürsüz haliyle gösterileceğine ifade etti.

Altın Portakal Film Festivali'nde sansür iddiaları nedeniyle belgesel dalındaki filmlerin yarışmadan çekildiğini hatırlatan Meriç, "Antalya'da Altın Portakal kapsamında yaşanan sansür tartışmaları bize bir kez daha gösterdi ki sanata ve düşünce özgürlüğüne sahip çıkmak, karanlığa karşı mücadelenin olmazsa olmazıdır. Sansüre uğratılan, baskıya uğrayan sanatın ve sanatçıların sığınaklarından da biridir İşçi Filmleri Festivali" dedi.

Meriç, sponsoru olmayan festivaldeki filmlerin ücretsiz gösterildiğine dikkati çekerek, sinema severleri filmleri izlemeye davet etti.

Yorum

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+