|

İlk turda sandık görevlisi olanlar 2. turda görev alabilecek mi?

14 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Seçimi hiçbir adayın 50+1 oranında oy alamamasıyla ikinci tura kaldı. 28 Mayıs günü düzenlenecek ikinci tur seçimleri öncesinde ilk turda seçim sandıklarında görev yapan kişilerin tekrar görev alıp almayacağı merak kazandı. İlk turda sandık görevlisi olanlar 2. turda da görev yapabilecek mi? İşte detaylar...

13:04 - 22/05/2023 Pazartesi
Yeni Şafak
Sandık görevlisi
Sandık görevlisi

14 Mayıs Pazar günü Türkiye genelinde kurulan binlerce sandıkta gerçekleştirilen seçimlerde sandık görevlileri yer aldı. Cumhurbaşkanlığı seçimleri tamamlanamadığı için seçimler 2. turu ile 28 Mayıs’ta yeniden yapılacak. Peki, ilk turda görev yapan sandık görevlileri ikinci turda da görev yapabilecek mi?

İlk turda sandık görevlisi olanlar 2. turda görev alabilecek mi?

Sandık görevlilerinin büyük bir çoğunluğu kamu kurumu çalışanlarından oluşuyor. Belediyelerde, kaymakamlıklarda ve diğer devlet dairelerinde çalışanlar YSK tarafından sandıklarda görevlendiriliyor. 14 Mayıs Pazar günü yapılan seçimlerde görev alanlar ikinci turda da görev yapabilecek. Yüksek Seçim Kurulu 2. tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde görev almak isteyenler için henüz bir tarih açıklaması yapmadı.

Seçimde görev yapan iki çeşit sandık görevlisi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi sandık kurulu görevlisidir. Bu görevli kamu çalışanları arasından YSK tarafından belirlenir. Diğeri ise siyasi partilerin belirlediği sandık görevlileridir. Siyasi partiler, seçime girecekleri bölgedeki sandık görevlilerini belirlemek için Yüksek Seçim Kurulu'na başvuruda bulunurlar.

Sandık kurulu kaç kişiden oluşur?

Sandık kurulu; yurt içinde bir başkan, bir ihtiyar meclisi/heyeti üyesi ve son yapılan milletvekili genelseçiminde en çok oy almış olan beş siyasi partinin üyesinden oluşur. Kurul üye sayısı üçten az olamaz.Yurt dışında ise bir başkan, bir kamu görevlisi üye ve son milletvekili genel seçiminde Türkiye genelindeen çok oy alan üç siyasi partinin bildirdikleri birer isimden oluşur.#seçim
#sandık görevlisi
#2. tur sandık görevlisi
9 ay önce
default-profile-img