|

Oy kullanacaklar dikkat! Seçmen listeleri askıdan indiriliyor

31 Mart’ta yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde oy kullanacak olan vatandaşlar seçmen listelerini merak ediyor. 4 Ocak'tan itibaren askıya çıkan seçmen listeleri bugün askıdan indiriliyor. Peki seçmen listesi sorgulama nasıl nereden yapılır? 2024 seçmen listesinde adı olmayanlar ne yapacak, nereye başvuracak?

13:33 - 17/01/2024 بدھ
Yeni Şafak
Seçmen listesi nereden bakılır?
Seçmen listesi nereden bakılır?

31 Mart 2024 Yerel Seçimleri için seçmen listeleri 4 Ocak Perşembe günü askıya çıktı. Yerel seçimlerde oy kullanacak vatandaşlar seçmen listelerinde isimlerinin olup olmadığını kontrol edebiliyor. Seçmen listesinde adı olmayanların elini çabuk tutması gerekiyor. Zira listeler bugün aksıdan indirilecek.

SEÇMEN LİSTELERİ NE ZAMAN ASKIDAN İNECEK?

Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) 1 Aralık 2023'te Resmi Gazete'de yayımlanan seçim takvimi işlemeye devam ediyor. Takvim uyarınca, 2 Ocak'ta muhtarlık bölgesi askı listelerinin dökümüne başlanmış, listeler 4 Ocak'tan itibaren askıya çıkmıştı. Ayrıca bu tarih, listelere itiraz sürecinin de başlangıcı olmuştu.

Seçim takvimi kapsamında, bugün itibarıyla seçmen listeleri askıdan indirilecek, listelere itiraz süreci de tamamlanacak.

YSK, listelere ilişkin itirazları 20 Ocak Cumartesi gününe kadar karara bağlayacak.

Ayrıca bina bazında seçmen kayıtlarının YSK ve e-Devlet Kapısı üzerinden sorgulanması işlemi de bugün sona erecek.

SAYYAR SANDIK BAŞVURUSU NE ZAMAN SONA ERECEK?

YSK'nin takvimi kapsamında, hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenler, bu seçimlerde de seyyar sandıklarda oy kullanabilecek.

İlgililerin seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için söz konusu seçmenlerin bir yakını, seyyar sandık kurulu talep formu ile ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa başvuru yapabilecek. Seyyar sandıkta oy kullanımı için başvuru süreci bugün itibarıyla sona erecek.

SEÇMEN ADRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

  1. İlgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noter tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvururlar ve nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.
  2. Yerleşim yeri adresini başka ilçelere aldırmak isteyen seçmenler başvurularını, yukarıdaki belgeleri de eklemek suretiyle askı süresi içinde herhangi bir yer nüfus müdürlüğüne de yapabilirler. Başvuruyu alan nüfus müdürlüğü başvuru belgelerini adresin bulunduğu ilgili nüfus müdürlüğüne aynı gün faks veya elektronik ortamda iletir.
  3. İlgili nüfus müdürlüğünce tescil edilen adres beyan formu ve ekleri ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına karar verilmek üzere derhal gönderilir.
  4. Nüfus Hizmetleri Kanununun 50. maddesinin üçüncü fıkrası gereği özel vekâletname ile başvuranlar sadece vekâlet veren adına adres beyanında bulunabilirler.

NEREDE OY KULLANCAĞIMI ÖĞRENMEK İSTİYORUM

Nerede oy kullanacağınızı, seçim dönemlerinde sandık seçmen listeleri kesinleştikten sonra e-Devlet kapısı üzerinden,www.ysk.gov.tr adresinden "Nerede Oy Kullanacağım" bölümünden, YSK mobil uygulamasından veya YSK çağrı merkezinden(444 9 975) öğrenebilirsiniz.


#seçim
#seçmen listesi
#2024 yerel seçimleri
4 ماہ واپس