|

Gine'deki askeri darbe girişimi sonrasında dünya yıldızı için para talep edildi

FIFA Dünya Kupası Afrika Elemeleri maçı için ülkelerine giden Gineli futbolcular, yapılan askeri darbe girişimi nedeniyle ülkelerinde mahsur kaldı.

21:58 - 6/09/2021 Pazartesi
Güncelleme: 22:17 - 6/09/2021 Pazartesi
Nabby Keita, Gine Milli Takımı'nın en maliyetli oyuncusu olarak gösteriliyor.
Nabby Keita, Gine Milli Takımı'nın en maliyetli oyuncusu olarak gösteriliyor.

Darbenin ardından Gine ile Fas arasında Gine'nin başkenti Konakri'de oynanması planlanan karşılaşma ertelenirken, yurt dışında forma giyen Gineli futbolcuların ülkeden çıkışına henüz izin verilmedi.

Ülkede mahsur kalan milli futbolcular arasında yer alan Naby Keita'nın durumuna ilişkin kulübü Liverpool'dan bilgi verildi. İngiliz kulübünden yapılan açıklamada, Keita'nın durumunun yakından takip edildiği belirtilerek, "Milli takım yetkilileriyle sürekli temas halindeyiz. Keita'nın güvende olduğunu ve sağlık durumunun iyi olduğunu biliyoruz. Ülkede şu an devam eden durum istikrarsız ve yetkililerle Naby'nin Liverpool'a dönmesi için gereken diyaloğu sürdürüyoruz" ifadeleri kullanıldı.

  • Öte yandan Avrupa basınında Naby Keita için darbeci askerlerin Liverpool'dan para talep ettiği iddia edildi.

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı Gine'de, Faslı oyuncuların ülkeden çıkmasına ise izin verildi. Paris Saint-Germain'de forma giyen Faslı oyuncu Achraf Hakimi, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Attığınız destek mesajları için teşekkürler. Çok yoğun bir gün yaşadık ama güvendeyiz ve Fas'a dönüyoruz" ifadelerini kullandı.

Gine Futbol Federasyonu ise yurt dışında forma giyen oyuncuların ülkeden çıkışı için gereken çalışmaların devam ettiğini duyurdu.

#Fas
#FIFA Dünya Kupası Afrika Elemeleri
#Gine
3 yıl önce