Spor Tarihi karar Kulüpler Birliğinden yayıncı kuruluşa protesto

Tarihi karar: Kulüpler Birliği'nden yayıncı kuruluşa protesto

Futbolda yabancı krizi büyüyor. Yapılan yeni anlaşmaya rağmen kulüplerin ödemelerini aksatan yayıncı kuruluş için protesto kararı alındı. Kulüpler Birliği, yayıncı kuruluşun ödemeleri aksatması nedeniyle Süper Lig ve TFF 1. Lig maçlarında bu hafta oyuncuların maçın başında 60 saniye hareketsiz kalacağını duyurdu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Kulüpler Birliği
Kulüpler Birliği

Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ile 1'inci Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği'nin aldığı ortak karar doğrultusunda takımlar, ödemelerin gecikmesi gerekçesiyle maçların ilk 60 saniyesinde mücadele etmeyecek ve yayıncı kuruluşu protesto edecek.

Yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türk futbolunun en temel paydaşı konumundaki Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1'inci Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği olarak, yayıncı kuruluşun yapması gereken ödemelerde uzun zamandır aksaklıklarla ve ciddi sorunlarla karşılaşmaktayız. Yaşanan sıkıntılı süreçte gelirlerimizden önemli derecede indirim yapmamıza, bütün gayretlerimize ve anlayışımıza, TFF'nin yayıncı kuruluşla yaptığı tüm görüşmelere, temaslara, istişarelere ve üstelik de taraflar arasında uzlaşı sağlanmasına rağmen yayıncı kuruluşun yükümlülüklerini yerine getirmemesi her geçen gün biz kulüpleri endişeye ve batağa sürüklemektedir. Bu kapsamda Süper Lig kulüpleri ve 1'inci Lig kulüpleri olarak Süper Lig'in 13'üncü haftasında ve TFF 1'inci Lig'in 15'inci haftasında oynanacak tüm müsabakalarda başlama düdüğüyle birlikte bütün futbolcular 60 saniye süresince mücadele etmeyerek protesto eyleminde bulunacaktır. Uzun yıllardır iş ortağımız olan Digiturk beIN Media Group'un yukarıda belirtiğimiz maddi sorunlarimizı ivedilikle çözmesini bekliyoruz.

  • Mevcut belirsiz durumun sona ermesi ve kulüplerimizin sözleşme koşulları gereği hak ettikleri şartların yerine getirilmesi için gerekirse hukuk çerçevesinde ve benzeri bu tarzda aksiyonların alınacağından kimsenin süphesi olmasın."

TFF ve yayıncı kuruluş arasında neler yaşanmıştı;

  • -BeIN Sports, ödemesi gereken miktarda yapılan indirime rağmen ikinci kez fiyatın düşürülmesini talep etti.
  • -TFF ile yayıncı kuruluş pazarlıkların ardından 2 milyar 650 milyon TL rakamında anlaşmaya vardı.
  • -Yapılan anlaşma kapsamında Spor Toto’nun da 300 milyon TL destek sağlayacağı belirtildi.
  • -Kulüplere toplam 420 milyon TL dağıtıldı ancak anlaşmaya göre ödenmesi gereken tutar 800 milyon TL.
  • -beIN Sports’ın sözünde durmaması ve aksayan ödemeler sonucunda 1 dakikalık protesto kararı alındı.

Yayıncı kuruluş ve kulüpler arasındaki ödeme krizi büyümeye devam ediyor.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.