Özgün Suriyeli sığınmacılar geri gönderilecek mi?

Suriyeli sığınmacılar geri gönderilecek mi?

Suriyeli sığınmacılar için detaylarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu 1 milyon Suriyelinin geri dönüşü için projesi gündemde... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de bulunan sığınmacılara yönelik son dakika açıklamalarda bulundu. Gündemde merak edilen "Suriyeliler geri gönderilecek mi? Suriyeliler Suriye'ye geri gidecek mi? gibi sorular yanıt buldu. Peki, Suriyeli sığınmacılara yönelik nasıl bir yol izlenecek? Suriyeliler geri gönderilecek mi? İşte Erdoğan'dan son dakika açıklama!

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Suriyeliler geri gönderilecek mi? Suriyeli sığınmacılar kalacak mı yoksa geri gidecekler mi? Erdoğandan açıklama!
Suriyeli sığınmacıların geri dönüşü

Cumhurbaşkanı Erdoğan Geleneksel MÜSİAD Türkiye'nin Gücü Ödülleri törenide açıklamalarda bulundu. Erdoğan gündemde en çok konuşulan konulardan olan Suriyeli sığınmacıların geri dönüşüne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

SURİYELİLER GERİ GÖNDERİLECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün mültecilerle ilgili söyledikleri ise dikkat çekti.

Geleneksel MÜSİAD Türkiye'nin Gücü Ödülleri törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Arzu ettikleri zaman dönebilirler asla kovmayız ve kovmayacağız." dedi.

  • "Sığınanlara sonuna kadar sahip çıkacağız"
  • Erdoğan, "Biz muhacirlik ve ensar olma kabiliyetinin ne olduğunu en iyi bilen bir kültürün mensuplarıyız. Muhacirlik nedir, ensar nedir? Bunu anlamayanlarla işimiz yok. Biz sevgili peygamberimizin muhacirliğini de ensarlığını da biliriz. Aynı anlayışla devam ediyoruz. Ülkemize sığınanlara sonuna kadar sahip çıkacağız. Bu konutları da onlar için yapıyoruz." dedi.

GÖNÜLLÜ DÖNÜŞLER 8 AŞAMALI BİR PLAN İLE YAPILACAK

1- Gönüllü geri dönüş Ankara İstanbul, Konya Adana Gaziantep gibi büyükşehirlerdeki nüfusu yoğun bölgelerden başlatılacak.

2- Gönüllü dönüşler, askeri ve siyasi açıdan istikrar ve güvenliğinin sağlandığı bölgelerde gerçekleştirilecek. Azez, Cerablus, El Bab, Tel Abyad ve Resulayn başta olmak üzere 13 ayrı bölgede yerel meclislere projeye katkı sunulacak.

3- AFAD koordinesinde Kızılay, İHH gibi 12 STK'ların briket ev sosyal donatılar için yeni alanlar açılacak.

4- Günlük yaşamın sürdürülebilmesi için tarımdan küçük sanayi sitesi, dükkân, çarşı gibi ticaret alanları kurulacak, yeni istihdam imkanları sağlanacak.

5- Okul, hastane, cami başta olmak üzere alt ve üstyapı inşa edilecek.

6- Suriyelilerin meslek sahibi olabilmesi için meslek edindirme kursları ve mikro krediler, üretim yapan atölyeler kurulacak.

7- Rehabilitasyon, psikolojik destek, eğitim faaliyetlerine ağırlık verilecek.

8- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği dahil ulusal ve uluslararası fonlardan destek istenecek.

MHP LİDERİNDEN SIĞINMACI AÇIKLAMASI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu. Bahçeli,

"Sığınmacı meselesi ülkemizin yumuşak karnı haline gelmiştir. Öncelikle ve sağduyulu kavrayış ihmal edilemez bir zorunluluktur. Önü arkası hesaplanmadıkça atılacak her adım tıolpumun sinir uçlarını tahriş edecek her yaklaşım doğruca uçuruma açılacaktır." dedi.

Devlet Bahçeli konuşuyor
GÜNDEM
Devlet Bahçeli konuşuyor

Suriyeliler için çok yönlü bir dönüş süreci: 8 aşamalı plan
ÖZGÜN
Suriyeliler için çok yönlü bir dönüş süreci: 8 aşamalı plan
Bakan Çavuşoğlu: Tel Aviv'e büyükelçi atıyoruz
Gündem

Bakan Çavuşoğlu: Tel Aviv'e büyükelçi atıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, Tel Aviv'e Büyükelçi atama kararı aldıklarını açıkladı. Filistin'in haklarının savunulmaya devam edileceğinin altını çizen Çavuşoğlu, "Büyükelçilerin atanması konusunda çalışmaları başlattık diye açıklama yapmıştık. İsrail’den de olumlu adım geldi. Türkiye olarak İsrail’e büyükelçi atama kararı aldık. Bundan sonra isimlerin belirlenmesi süreci başlıyor" ifadelerini kullandı.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Vakıf üniversitelerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize destek verilecek
Gündem

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Vakıf üniversitelerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize destek verilecek

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Bu yıl kontenjanlarındaki doluluk ve yerleştirme oranları dikkate alınarak vakıf üniversitelerinin öğrenim ücretleri konusunda kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize imkanlar ölçüsünde destek verilmesi kararlaştırıldı.
Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayeti davasında ikinci perde: Olay esnasında vurulan şoför konuştu
Gündem

Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayeti davasında ikinci perde: Olay esnasında vurulan şoför konuştu

Bakırköy'de 27 Ocak'ta Beşiktaş'ın eski yöneticisi, sunucu Ece Erken'in eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun öldürülmesine ilişkin davanın ikinci gününde, olay günü Mahmutyazıcıoğlu'nun yanında olan şoförü Murat Bilmez konuştu. Şoför Bilmez, "Olay öncesinde Ece yenge Şafak Ağabeyi aradı. Şafak Ağabey de '10-15 dakikaya kalkarız' demişti. Olay esnasında da Kadir elini Şafak ağabeyinin omzuna attı. Şafak ağabey de küfürlü bir şekilde sanıkları kovdu. Kadir o esnada Şafak ağabeye sıktı" dedi. Duruşmada Celal Mahmutyazıcıoğlu'nun avukatı Murat Akyüzoğlu ise, "Maktul aynı zamanda benim yeğenimdir. Karşı taraf soruşturmanın doğru yürütülmediğini söylüyor. Benim yeğenim yerlerde sürüklenerek katledildi. Bütün dünya bunu izledi" diye konuştu. Mahkeme duruşmayı yarına erteledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.