Teknoloji Dünyada 1 adet bulunan Lotus X100 satışa çıktı

Dünyada 1 adet bulunan Lotus X100 satışa çıktı

Dünyada bir adet bulunan Lotus X100 satışa çıkarıldı. Restore edilmiş ve ufak tefek sorunları haricinde durumu iyi olan araç efsane görünümü ve uygun fiyatı ile tüm ilgiyi üzerine toplamayı başarıyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Lotus X100
Lotus X100

1982 yılında hayatını kaybeden Lotus kurucusu Colin Chapman’ın elinden en son çıkan araç, satışa çıkarıldı. Bir prototip olan araç büyük ilgi toplayacak gibi görünüyor. Zira aracın bu ilgiyi toplayacağı en büyük kozu olarak dünya tek olması olarak gösteriliyor.

Lotus kurucusu Colin Chapman'ını 1982 yılında hayatını kaybetmesi ile firma finansal ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıtı yaşamaya başladı ve projeler iptal edildi. Akabinde kısa bir sürenin ardından British Car Auctions'un sahibi David Wickens tarafından satın alınan Lotus, söz konusu prototipi ortaya çıkarmış.

Dünyanın en büyük koleksiyoncu pazarı Hemmings’in araca ait verdiği bilgilere göre araç çalışır ve iyi durumda. Ayrıca restore edildiği belirtilen araç, 2011 kilometrede. Bununla birlikte Toyota’nın 123 beygirlik 1.6 litre motorunda güç alan araç, 5 ileri manuel şanzıman ile bütünleştirilmiş.

Aracın sürücü tarafındaki kapıda ufak bir çizik, tavanda küçük delikler ve lekeler ile sürücü tarafındaki halıda ufak bir lekesi olduğu belirtiliyor. Ayrıca X100 prototipinin Elan Sprint ile benzer yol tutuşa ve sürüş hissine sahip olduğu belirtiliyor.

Söz konusu araç için pazarlık payının bulunduğunu belirten satıcı 66 bin dolara aracı satacağını belirtiyor.

REKLAM

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.