Teknoloji Geleceğin bataryaları burada üretilecek

Geleceğin bataryaları burada üretilecek!

Başta otomobil ve telefon olmak üzere yeni nesil birçok cihazın bataryası Gigafactory'de tasarlanıyor.

Furkan Özata Yeni Şafak
Tesla Motors ve Panasonic'in birlikte inşa ettiği dev batarya fabrikası Gigafactory'nin son görüntülerini geçtiğimiz hafta yayınlamıştık. Havadan çekilen görüntülerde fabrikanın dış kısmında işlerin bir hayli ilerlediği görülmüştü.

İşte dünyanın en büyük batarya fabrikası!
TEKNOLOJİ
İşte dünyanın en büyük batarya fabrikası!


İşte Gigafactory'ye dair yeni fotoğraflar yayınlandı, üstelik bu kez fabrikanın içini de görebiliyoruz. Fakat fotoğraflara geçmeden önce söz konusu fabrikaya dair kısa bilgiler verelim. Bildiğimiz üzere elektrikli otomobillerin en büyük sorunu düşük menzilleri. Günümüzde çoğu elektrikli otomobil, saatler süren şarj işleminin ardından 150-200 km yol gidebiliyor.

İşte Gigafactory'nin kurulma esası da tam olarak buna dayanıyor. Zira düşük menzil sorunu, bataryaların yetersizliğinden kaynaklanıyor. Tesla Motors, Panasonic ile güçlerini birleştirerek dünyanın en gelişmiş bataryalarını üretmeyi hedefliyor.

Gigafactory'de 'Otomatik Güdümlü Araçlar' olarak adlandırılan mobil robotlar çalışıyor.

Bu robotlar yerdeki manyetik bandı takip ederek kendi yönlerini bulabiliyor. Sensörler ve lazer sistemler de ayrıca destek sağlıyor.

Robotlar, genellikle üretilen parçaları bir noktadan diğer noktaya götürme amacıyla kullanılıyor.

Paylaşılan fotoğraflarda robotların Powerwall ve Powerpack sistemlerinin etrafında hareket ettiği görülüyor.

Bildiğimiz üzere Powerpack ve Powerwall, Tesla'nın ev ve iş yerleri için tasarladığı ekstra güç kaynakları.

Evet, fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla Gigafactory'nin ilk etabında çalışmalar başlamış. Zira geçtiğimiz günlerde tanıtılan Tesla Model 3'ün bataryaları da burada üretileceğinden, Tesla'nın bu fabrikaya ağırlık verdiği görülüyor.


Tesla'nın tek umudu: Tesla Model 3!
TEKNOLOJİ
Tesla'nın tek umudu: Tesla Model 3!Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.