Teknoloji NASA eleman arıyor Adaylar 30 ve 55 yaşları arasında olacak

NASA eleman arıyor: Adaylar 30 ve 55 yaşları arasında olacak

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bir yıl sürecek Mars simülasyonlarında görev alacak mürettebat üyesi aradığını duyurdu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
NASA eleman arıyor: Adaylar 30 ve 55 yaşları arasında olacak
NASA, Mars simülasyonlarında çalışacak adaylar arıyor.

NASA’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, 2022 sonbaharında başlatılması planlanan bir yıllık simülasyon görevleri için mürettebat üyesi olarak katılmak isteyen başvuru sahiplerinin arandığı bildirildi.

"Mürettebat Sağlığı ve Performans Keşfi Analoğu" olarak adlandırılan görevler dizisi, bir yıllık 3 Mars yüzey simülasyonlarını içine alırken, simülasyonların NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nde yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

Simülasyonlarla, Ay ve Mars’a gelecekte yapılacak insanlı uzay görevlerinde olası sorunları önlemek ve çözmek için teknoloji geliştirerek araştırmaların desteklenmesi hedefleniyor.

NASA, mini helikopter Ingenuity'nin Mars uçuşuna ait yeni görüntü paylaştı
OYNAT 01:02
NASA, mini helikopter Ingenuity'nin Mars uçuşuna ait yeni görüntü paylaştı
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), keşif aracı Perseverance ile Mars'a gönderdiği mini helikopter Ingenuity'nin uçuşuyla ilgili yeni görüntüler paylaştı.

Adaylar 30 ve 55 yaşları arasında olacak

NASA'nın Gelişmiş Gıda Teknoloji Araştırmalarından Sorumlu Bilim İnsanı Grace Douglas, analog çalışmanın kritik öneme sahip olduğunu belirterek, "Simülasyonlar, astronotların uzay görevlerine gitmeden önce karşılaşacakları fiziksel ve zihinsel zorlukları anlamamıza ve bunlara karşı koymamıza yardımcı olacak." dedi.

  • NASA, simülasyonlarda görev alacak 30 ve 55 yaşları arasında, İngilizce bilen, sağlıklı, ABD vatandaşı ya da daimi oturumu olan adaylar arıyor.

Mürettebat seçiminin, seçilen aday adayları arasından standart NASA kriterleriyle yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

NASA, Mars'tan gönderilen ses kaydını yayınladı
OYNAT 00:35
NASA, Mars'tan gönderilen ses kaydını yayınladı
Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) Mars'a gönderdiği uzay aracı Perseverance'in lazer atışları yoluyla kaydederek gönderdiği ilk sesi yayınladı.

NASA'nın uzay aracı Perseverance'ın Mars'a iniş anına ait görüntüler paylaşıldı
OYNAT 00:46
NASA'nın uzay aracı Perseverance'ın Mars'a iniş anına ait görüntüler paylaşıldı
NASA, yeni nesil uzay aracı Perseverance'ın Mars'a yaptığı başarılı iniş anına ait görüntüleri paylaştı. Perseverance'ın 1 Mars yılı (Yaklaşık 1 Dünya yılı) boyunca toplayacağı 500 gram kaya ve toprak örneğini Dünya'ya getirmesi planlanıyor. Perseverance'ın ayrıca görev süresi boyunca karbondioksit açısından zengin Mars atmosferinde gelecekteki astronotlar için oksijen üretilmesi üzerine bir deney yapması bekleniyor.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.