Özgün Türkiye risk haritası Hafta sonu yasakları hangi illerde var?

Türkiye risk haritası: Hafta sonu yasakları hangi illerde var?

Koronavirüs salgınına ilişkin en güncel Türkiye risk haritası merak ediliyor. Risk haritasına göre ülkemizde iller düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak gruplara ayrılmıştı. Bu grupların yer aldığı risk haritasına göre hafta sonu sokağa çıkma yasağı hangi illerde var sorusunu akıllara getirdi. İstanbul’da bir önceki risk haritasına göre Cumartesi günleri sokağa çıkma yasağı kaldırılmıştı. Bu durum son açıklanan Türkiye risk haritası ile değişti. Peki, Hafta sonu hangi illerde sokağa çıkma yasağı var? İşte en güncel 2 Nisan 2021 Türkiye risk haritası.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Güncel Türkiye risk haritası hafta sonu yasakları: Cumartesi ve Pazar sokağa çıkma yasağı hangi illerde?
Türkiye risk haritası 2 Nisan 2021: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olan iller hangileri?

Türkiye risk haritası 2 Nisan 2021 günü için hangi illerde sokağa çıkma yasağı var sorusuna yanıt veriyor. Risk haritası Sağlık Bakanlığı tarafından ilk olarak Mart 2021 tarihinde açıklanmıştı. O tarihte açıklanan haritaya göre, iller düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak gruplara ayrılmıştı. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise hafta sonu sokağa çıkma yasağı devam etmektedir. En son açıklanan güncel Türkiye risk haritası bakımından ise diğer gruptaki illerin de birçoğu yüksek riskli bölgelere dahil oldu. Böylece Cumartesi günü için sokağa çıkma yasağı kaldırılan İstanbul da başta olmak üzere birçok ilde hafta sonu yasakları tekrar gündeme geldi. Peki, Hafta sonu hangi illerde sokağa çıkma yasağı var? İşte en güncel 2 Nisan 2021 Türkiye risk haritası.

HAFTA SONU HANGİ İLLERDE KISITLAMA VAR: GÜNCEL TÜRKİYE RİSK HARİTASI

Artan vaka sayısı sonrası Türkiye risk haritasında İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli gibi illerin de yer aldığı çok yüksek riskle belirtilen 58 ilde koronavirüs yasakları sıklaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada "Kırmızı kategorideki illerde, pazar günü uygulanan kısıtlama artık cumartesi ve pazar olarak sürecektir" dedi.

Türkiye risk haritası 2 Nisan 2021
Türkiye risk haritası 2 Nisan 2021

Çok yüksek riskli grubu temsil eden kırmızı kategorideki iller nüfusumuzun % 80'ini temsil eden 58 şehre ulaşmıştır diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu; Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21:00 ve 05 olarak her gün devam edecektir. Kırmızı kategorideki illerde, pazar günü uygulanan kısıtlama artık cumartesi ve pazar olarak sürecektir. Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın %50 kapasite şekilde çalışabilecektir. Kapanma saati sonrası ve sokak kısıtlaması günlerindeki paket servisi devam edecektir.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: RAMAZAN'DA FEDAKARLIK YAPACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayında fedakarlık yapacağız diyerek, “Ülke genelinde hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulayacağız. Sadece Ramazan boyunca lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak. Yine ramazan boyunca toplu iftar ve sahur gerçekleştirilemeyecektir.

Türkiye risk haritası: İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı (100 binde)
Türkiye risk haritası: İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı (100 binde)

Kafe ve lokantalara bazı katkılar sağlayacağız. Nisan ve Mayıs aylarınca normalleşme ve izin kapsamın sigorta desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarının primleri desteklenecek nakdi yardım yapılacaktır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye risk haritası üzerinden ülkenin birçok illerinde sokağa çıkma yasağı hafta sonu devam edecek. Buna rağmen, Ramazan ayı boyunca paket servis için lokanta ve restoranlar hizmetlerine devam edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Cumartesi günü sokağa çıkma kısıtlaması geri geldi
OYNAT 02:37
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Cumartesi günü sokağa çıkma kısıtlaması geri geldi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 'Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecektir' dedi.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI YENİDEN DÜZENLENDİ

Daha önceki İçişleri Bakanlığı genelgeleriyle Türkiye risk haritası ile düzenlenen hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları yeniden düzenlendi. Buna göre;

Hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında tüm Türkiye'de sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına devam edilecek.

Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak.

Türkiye risk haritası: Güncel 1 Nisan Koronavirüs Vaka sayısı ve Ölüm sayısı
Türkiye risk haritası: Güncel 1 Nisan Koronavirüs Vaka sayısı ve Ölüm sayısı

Yüksek risk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma 21.00-Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi günü saat 21.00'de başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00'de bitecek şekilde uygulanacak.

Türkiye risk haritası üzerinden çok yüksek risk grubunda yer alan illerde ise hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma günü saat 21.00'de başlayıp Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00'de bitecek şekilde uygulanacak.

Uygulanacak olan sokağa çıkma yasakları sırasında daha önce illere gönderilen Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde yer alan istisna/muafiyetler ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecek.

CUMARTESİ PAZAR MARKETLER AÇIK MI?

Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulama biçimine göre Cumartesi ve/veya Pazar günü market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler 10.00 - 17.00 saatleri arasında açık olacak. Yine belirtilen süre içerisinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve çiçekçiler telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebilecek.

Cumartesi/Pazar günü ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı: restoranlar açık mı
Hafta sonu sokağa çıkma yasağı: restoranlar açık mı

3-4 NİSAN 2021 RESTORAN VE LOKANTALAR AÇIK MI?

Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri Cumartesi ve/veya Pazar günü 10.00 - 20.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebilecek.

Online sipariş firmaları da Cumartesi ve/veya Pazar günü 10.00 - 24.00 saatleri arasında siparişleri teslim edebilecek.

HES KODU SORGULAMASI YAPILACAK

Tüm risk gruplarında yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi iş yerleri; Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşullarına (masalar ve koltuklar arası) göre açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 kapasite sınırlaması ile mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecek. HES kodu sorgulaması yapılarak, 07.00 - 19.00 saatleri arasında müşteri kabul edecek.

Ancak bu işyerlerinde aynı masada; düşük ve orta risk grubunda bulunan illerdeki iş yerlerinde en fazla 4 kişinin, yüksek ve çok yüksek risk grubunda bulunan illerdeki iş yerlerinde en fazla 2 kişinin aynı zamanda oturmasına izin verilecek.

Sağlık Bakanı Koca'dan yerli aşı açıklaması: Önümüzdeki yaz dönemi biteceğine inanıyorum
OYNAT 02:12
Sağlık Bakanı Koca'dan yerli aşı açıklaması: Önümüzdeki yaz dönemi biteceğine inanıyorum
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 ile mücadele kapsamında yerli aşı çalışmalarına ilişkin, 'Önümüzdeki ağustos, eylül gibi, yaz dönemi ilk aşımızın biteceğine, başarıyla sonuçlanacağına inanıyorum.' dedi.

HAFTA SONU NİKAH YAPILACAK MI?

Ancak yüksek ve çok yüksek risk gruplarındaki illerde bu hafta sonu (3-4 Nisan 2021) uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında Cumartesi ve/veya Pazar günleri için daha önceden tarih almış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılacaklar (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) için muafiyet uygulanacak.

İnternet kafe/salonu, bilardo salonu, lunapark, hamam, sauna, masaj salonu gibi yerler için süregelen uygulamaya uygun şekilde; düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerde % 50 kapasite sınırına uymak ve HES kodu sorgulaması yapmak kaydıyla 07.00 - 19.00 saatleri arasında faaliyette bulunabilecek.Çok yüksek risk grubunda bulunan 17 ilde ise İl Hıfzıssıhha Kurullarınca alınan karara göre uygulama belirlenecek.

DENETİMLER DEVAM EDECEK

Salgının bulaşmasında önemli bir kaynak olduğu tespit edilen aile ve akraba ziyaretleri gibi ev içi etkinliklerin sınırlandırılmasına yönelik bilgilendirme faaliyetlerine ülke genelinde ağırlık verilecek. Risk grubuna göre il bazında tedbirlerin uygulanacağı kontrollü normalleşme döneminin sürdürülebilirliği ve bir an evvel tam anlamıyla normalleşmenin sağlanması için; Dinamik Denetim Sürecinin uygulanmasına kesintisiz şekilde devam edilecek.

Türkiye risk haritası ile vaka sayılarının artışındaki ciddi durum ile denetimler de arttırıldı. Salgının seyrini etkileyen (olumlu-olumsuz) her türlü faktörün (ilçeler arası farklılıklar, il nüfusunun yaş ortalaması, il dışından kaynaklı sorunlar vb. il bazlı özel sebepler) analiz edildiği ve bu faktörlere yönelik alınan/alınması gereken tedbirler ile yürütülen/yürütülecek olan faaliyetlerin yer aldığı İl Salgın Risk Azaltma Planı (SARAP) doğrultusunda gerekli çalışmaların aksaklığa meydan verilmeden sürdürülecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kararları açıkladı: Şehirlerdeki mevcut uygulama bir süre devam edecek
OYNAT 02:05
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kararları açıkladı: Şehirlerdeki mevcut uygulama bir süre devam edecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Kovid-19 tedbirleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, 'Şehirlerimizdeki mevcut uygulamayı bir süre daha sürdürme ve gelişmeleri yakından takip etme kararı aldık. Tedbirlere uymamamız halinde yeniden kısıtlamaların gelmesinin kaçınılmaz olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum' dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.