|

Öğrencilere vergisiz telefon satışı Resmi Gazete'de

Yükseköğretim öğrencilerine teknolojik cihaz ve internet desteği Resmi Gazete'de yayımlandı. Karar ile, satış fiyatı 9 bin 500 TL'yi aşmayan telefon ve bilgisayarlarda en fazla 5 bin 500 TL destek sağlanacak. Peki vergisiz telefon alımı ne zaman başlayacak? Kimler indirimli telefon alacak, şartlar neler?

10:06 - 25/10/2023 Çarşamba
Güncelleme: 10:07 - 25/10/2023 Çarşamba
Yeni Şafak
Öğrencilere indirimli telefon desteği ne zaman başlayacak?
Öğrencilere indirimli telefon desteği ne zaman başlayacak?
Üniversite öğrencilerine vergisiz cep telefonu,
ve internet desteği verilmesine ilişkin karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla
'de yayımlandı.

Buna göre, satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış, açık öğretim öğrencileri hariç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yükseköğretim öğrencilerinin her birine, bir defaya mahsus olmak üzere telefon desteği ve bir yıllık internet desteği sağlanacak.

Bu destek, nihai satış fiyatı 9 bin 500 Türk Lirasını aşmayan mobil telefon cihazlar ile bilgisayar cihazlarının elektronik ortamda düzenlenen faturayla yapılan satın alımlarında kullanılacak. İkinci el cihaz satın alımları destek kapsamının dışında tutulacak.

Telefon desteği ne kadar olacak?

Her öğrencinin bir defaya mahsus olmak üzere kullanabileceği teknolojik cihaz destek tutarı toplamı en fazla 5 bin 500 lira olacak.

İndirimli telefon destek başvuru şartları neler?

Telefonları en az 2 yıl, sadece destekten yararlanan kullanacak

Edinilen mobil telefon cihazlar, destekten yararlanma tarihinden itibaren en az 2 tam yıl süreyle sadece destekten yararlanan tarafından kullanılacak.

Kararda yer alan şartların ihlalinin veya desteklerden usulsüz yararlanıldığının tespit edilmesi halinde, yararlanılan destek tutarı, ödemenin yapıldığı tarihten itibaren 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı "Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun"un 51'inci maddesinde belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte destekten yararlanandan geri alınacak.

Karar kapsamında verilen destekler, Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesine bu amaçla tahsis edilen ödenekten karşılanacak.

Vergisiz telefon ve bilgisayar satışı ne zaman başlayacak?

Uygulamaya ilişkin usul ve esaslar, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Yükseköğretim Kurulunun görüşü alınarak Gençlik ve Spor Bakanlığınca belirlenecek. Karar, 1 Kasım'da yürürlüğe girecek.

Öğrencilere telefon ve bilgisayar desteği Resmi Gazete kararı


#vergisiz telefon satışı
#indirimli telefon başvurusu
#resmi gazete
8 ay önce