|
Yazarlar

Tevazu ve irşad: Mehmed Zahid Kotku

04:00 . 13/11/2022 Pazar

Nuriye Çakmak Çelik

2000 yılında Bakırköy İmam Hatip Lisesi`nden mezun oldu. 2014 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümüne girdi ve lisans eğitimi aldı. 15 yıl süreyle serbest zamanlı makale yazarlığı, metin yazarlığı, dergi, site, kitap editörlüğü yaptı. Birçok sivil toplum kuruşunda özellikle mültecilere yönelik projelerde gönüllü olarak görev aldı. ÖNDER İmam Hatipliler Derneği bünyesinde 54. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Komisyonu Üyesi olarak çalıştı. 2013 yılından 2016 yılına dek Yeni Şafak İnternet Yayınları’nda Özel Haber Editörlüğü görevini yürüttü. Aynı yıl Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Başkan Müşaviri olarak görev aldı. 2018 yılında TRT Haber Web bölümünde İçerik Geliştirme Uzmanlığı ve Özel İçerik Editörü görevlerini üstlendi. Gzt.com sitesinde Doğduğum Ev röportaj serisini hazırladı. İlk kitabı 2021 yılında Doğduğum Ev ismiyle Ketebe Yayınlarından çıktı. Birçok akademi ve medya okulunda Röportaj Teknikleri, Temel Gazetecilik, İnternet Editörlüğü ve Sosyal Medya dersleri verdi. Albayrak Medya bünyesinde oluşturulan Medya Akademisinin koordinatörlüğünü yürüttü. Yeni Şafak gazetesinde her pazar biyografiler kaleme alıyor ve Doğduğum Ev röportaj serisine devam ediyor.

Nuriye Çakmak Çelik

Mehmed Zahid Kotku, 1897 yılında Bursa’da doğdu. Kafkasya’dan Anadolu’ya göçerek Bursa’ya yerleşen ailenin reisi İbrahim Efendi, Hamzabey Medresesi’nde tahsil görmüş, muhtelif yerlerde imamlık yapmış bir hocaefendiydi. Anne Sabire Hanım, kendisi henüz üç yaşlarında iken vefat etmişti.

Mehmed Zahid Kotku, mektebe Oruçbey’de başladı ve Maksem’deki İdadi’ye devam etti. 18 yaşındayken Bursa Sanat Mektebi’ne girdiği sıralarda I. Dünya Savaşı başladı. 6 yıl sürecek askerlik görevi için Suriye cephesine gönderildi. Tehlikeli ve zorlu geçen görevin ardından ordunun Suriye’den çekilmesiyle İstanbul’a döndü ve askerlik şubesinde yazıcı olarak görevine devam etti. 1922 yılında askerliğini tamamladı ancak İstanbul’dan ayrılmadı.

Toplantılara, derslere, camilerdeki vaazlara devam ederken Fatma Sultan Camii yanındaki Gümüşhaneli Tekkesi’ne giderek Şeyh Ömer Ziyâeddin Efendi’ye intisap etti. 27 yaşında icazet aldı. Beyazıt, Fatih ve Ayasofya camilerinde derslere devam etti ve hafızlığını tamamladı.

1925 yılında tekkelerin kapatılması üzerine Bursa’ya döndü ve burada evlendi. Babasının vefatı üzerine onun yıllarca görev yaptığı Bursa ovasındaki İzvat Köyü’ne gitti ve orada 15 yıl imamlık yaptı. Daha sonra Üftade Camii’ne nakledildi ve 1952 yılının Aralık ayına kadar imamlık görevini sürdürdü. Gümüşhaneli Dergâhı postnişini Abdülaziz Bekkine’nin vefatı üzerine yeniden İstanbul’a döndü.

1958 yılında kendisi ile özdeşleşecek olan Fatih İskenderpaşa Camiine nakloldu ve vefatına kadar bu vazifede kaldı.

Her pazar ikindi namazının ardından Râmûzü’l-ehâdîs dersleri vererek ehli sünnet çizgisinde gençler yetişmesine ağırlık vermesi, yardımlaşma amaçlı vakıfların kuruluşlarını teşvik etmesi ve önayak olması yanında vaaz ve sohbetlerinde dinî konularla birlikte ekonomik, politik, kültürel ve sosyal konulara değinmesiyle tanınan Mehmed Zahid Kotku Hocaefendi, 1956 yılında verdiği bir hutbeye elinde bir toplu iğne kutusuyla çıkmış ve şöyle demişti: “Evde elime toplu iğne kutusu aldım, baktım yabancı malı… Daha bir iğne yapamayacak mıyız?” Rahle-i tedrisatından geçen talebelerinden Necmettin Erbakan, Turgut Özal gibi birçok ismin onun yolundan giderek yerli kalkınmayı öncelediği rivayet edildi.

1979 yazında gittiği hac vazifesinden ağır hasta olarak dönen ve ameliyat olduktan sonra biraz toparlanınca bir sonraki hac mevsiminde tekrar hacca giden Mehmed Zahid Kotku, ağır hasta olarak İstanbul’a döndü ve bir hafta sonra, 13 Kasım 1980 Perşembe günü vefat etti. Büyük bir cemaatin eşlik ettiği cenaze namazı Süleymaniye Camii’nde kılındıktan sonra Kanûnî Sultan Süleyman Türbesi Haziresi’ne defnedildi.

Soyadı Kanunu ilan edildiğinde ‘mütevazı’ anlamına gelen ‘Kotku’ kelimesini bilerek tercih etmişlerdi. Mehmed Zahid Kotku Hocaefendi’nin şu sözü bu seçimle örtüşen hayatlarının özeti gibiydi: “İnsana yakışan huylardan birisi tevazu, diğeri de sadakattir. Bu iki nimetten mahrum olan kimselerden ne beklenebilir? Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem gibi bütün peygamberlerin ve bütün evliyaların huyları ve sıfatları tevazu ve sadakatte toplanmıştır.”

Vaaz ve irşad hizmetlerinin yanında ilmi çalışmalara da ağırlık veren Mehmed Zahid Kotku, vefatından sonra konuşmalarından derlenerek yayınlanan birçok kitabın yanında 5 ciltlik Tasavvufi Ahlak, Nefsin Terbiyesi, Ehl-i Sünnet Akâidi gibi birçok eser de kaleme almıştı.

#Mehmed Zahid Kotku
#tevazu
#irşad
3 ay önce
default-profile-img
Tevazu ve irşad: Mehmed Zahid Kotku
Kasabaya ne oldu?
Bugünden itibaren Türkiye’nin tek gündemi depremdir
Deprem ve uluslararası yardım
Bunu da aşacağız…
Yüzyılın felâketi