Yazarlar Bu topraklar Osmanlı döneminde ekildi

Bu topraklar Osmanlı döneminde ekildi

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Bugün içinden Boğaziçi Üniversitesi çıkan İstanbul Amerikan Robert Lisesi veya eski ismiyle Robert Koleji, Osmanlı Devleti bünyesinde Amerikan usulü eğitim vermek üzere 1863 yılında İstanbul’da kurulmuş okul.

Hâlen Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı, İngilizce eğitim yapan özel bir eğitim kurumu olarak faaliyete devam diyor.

Okul, Cyrus Hamlin ve Christopher Robert adında iki Amerikalı tarafından kurulmuş.

Robert Koleji ve 1871’de kurulan kardeş okulu Amerikan Kız Koleji, Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında faaliyetteki ilk Amerikan okulları.

1971 yılında okulun yükseköğrenim veren bölümü Türk hükûmetinin üstüne geçirilmiş ve arazisinde Boğaziçi Üniversitesi kurulmuş.

Aynı yıl Amerikan Kız Koleji ile birleşen orta öğrenim bölümü, o tarihe kadar Kız Koleji’nin kullanımında olan Arnavutköy’deki kampüste eğitim vermeye devam ediyor.

LGS sınavında en yüksek puanı olan yüzde 0,1 dilimindeki öğrencilerin kaydoldukları bir okul burası.

Öğretim kadrosunun yüzde 50’si Türk, yüzde 32’si Amerikalı, yüzde 8’i İngiliz, geri kalan yüzde10’u diğer ülkelerden.

İstanbul’da 158 yıldan beri öğrenci yetiştiren okulun tarihçesi vikipedide böyle anlatılıyor.

**

Bu coğrafyada sırf babasının hayrına!, maddi manevi hiçbir karşılık beklemeden! Müslümanların hayrını düşünerek! eğitim öğretim ve kültür faaliyetinde bulunan sadece Amerikalılar mı?

Değil tabi ki.

Başka yabancı eğitim kurumları da var.

Yani boş bırakılan bu topraklar Osmanlının son yüzyılında ekilmiş.

**

1783 yılında kurulan Saint Benoit Fransız Lisesi, 237 yıldır eğitim hayatına devam eden Türkiye’nin en köklü liselerinden bir tanesi.

1841 yılında açılan Saint Joseph Fransız Lisesi, 1860 yılında Fransız Rahipleri Cemiyeti tarafından kurulmuş.

1870 yılında Sultan Abdülaziz döneminde açılan Galileo Galilei İtalyan Lisesi. Daha önce adı Beyoğlu İtalyan Lisesi iken 2005 yılında bugünkü adını almış. Eğitiminde İtalyan kültüründen de esintiler olan okul, uluslararası bakış açısına sahip öğrenciler yetiştirmeyi hedefliyor. 151 yıldır İstanbul’da öğrenci yetiştiriyor.

1878 yılında açılan İzmir Amerikan Koleji Amerikalı eğitimciler tarafından “çocuk yuvası” olarak kurulmuş.

1868’de kurulan Özel Alman Lisesi, Alman ve İsviçre Okulu adıyla eğitim hayatına başlamış. İstanbul’un en köklü liselerinden bir tanesi.

1849 yılında faaliyete geçen Nişantaşı Anadolu Lisesi İngiliz Lord Stantford Redcliffe ve eşi tarafından kız okulu olarak açılmış.

Fakat maddi güçlükler nedeniyle 1 Ekim 1979 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilmiş ve Nişantaşı Anadolu Lisesi adını almış. Kurulduğu günden bu yana çok sayıda sanatçı, akademisyen, siyasetçi yetiştirmiş.

İzmir Saint Joseph Lisesi, Türkiye’deki 6 Fransız lisesinden bir tanesidir. İstanbul’daki Saint Joseph ve Saint Michael gibi, Saint Jean-Baptiste de la Salle’in kurduğu cemiyetin okullarından.

1886 yılında Beyoğlu’nda kurulan Saint Michel Fransız Lisesi, İstanbul’da karma eğitim yapan ilk Fransız lisesidir.

1882 yılında kurulan Sankt George Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu

Almanca konuşan Katolik çocuklar için okul ve yetimhane olarak kurulmuş.

**

Cumhuriyetin kuruluşunun yüzüncü yılında Türkiye’nin en başarılı öğrencilerini toplayan okulların hala yabancı okullar olması, bizim ayıbımız bizim eksiğimizdir

Bu topraklara uygun insan yetiştirmek için kaliteli kurumlar oluşturmadıysak, yabancılardan şikayet etmeye hakkımız yok.

Suç bizimdir.

**

Amerika ve Modern Türkiye’nin Oluşumu

VakıfBank Kültür Yayınları’nın okurla buluşturduğu “Amerika ve Modern Türkiye’nin Oluşumu”, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından yaşanan modernleşme adımlarında Amerikan yardımlarını anlatıyor.

İyi bir çalışma yapan Doç. Dr. Ali Erken kitabında, tarihi kayıtlar eşliğinde Rockefeller ve Ford vakıflarıyla yürütülen kültürel ve bilimsel gelişmeleri sıralamış.

Erken ayrıca ODTÜ, TUBİTAK ve Robert Kolej gibi kurumların doğuş ve gelişim öyküsünü; eğitim, tıp, edebiyat, müzik ve tiyatro alanlarında verilen burslarla çalışmalar gerçekleştiren ünlü isimleri de hatırlatmış.

Boğaziçi üniversitesi merkezli tartışmaların devam ettiği şu sıralar okunması gereken bir kitap.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.