|

ABD Başkanı Biden konuşmasını yarıda kesti: Beyaz Saray Durum Odası'na gitmek zorundayım

ABD Başkanı Joe Biden, canlı yayında açıklamalarda bulunduğu sırada ilginç bir olay yaşandı. Biden, "Beyaz Saray Durum Odası'na gitmek zorundayım" dedi ve konuşmasını yarıda kesti. İddialara göre, ABD'nin Suriye'de ve Irak'taki üslerine İran destekli milisler tarafından saldırı gerçekleşti.

Hüseyin Berk
23:27 - 23/10/2023 Pazartesi
Güncelleme: 00:51 - 24/10/2023 Salı
Diğer
ABD Başkanı Biden, konuşmasını yarıda kesip Durum Odası'na gitti.
ABD Başkanı Biden, konuşmasını yarıda kesip Durum Odası'na gitti.

Beyaz Saray'da gündeme ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Biden, konuşmasını bir anda yarıda kesti.

ABD Başkanı, ekonomiyle alakalı açıklamalarda bulunduğu sırada,
"Özür diliyorum, Durum Odası'na gitmem lazım. İlgilenmem gereken bir sorun var
" diyerek kürsüden ayrıldı.

'Suriye ve Irak'ta ABD'ye saldırı' iddiası

Sosyal medyada dolaşıma sokulan iddialara göre, Biden'ın konuşmasını yarıda kesmesine sebep olan gelişme Irak ve Suriye'deki ABD üslerine yapılan saldırılar.

Yerel kaynakların aktardığına göre; Irak sınırı yakınlarındaki Malikiyye ilçesindeki ABD güçlerinin Robarya Üssü'ne, aidiyeti bilinmeyen silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile saldırı düzenlendi.

Saldırıda maddi hasar meydana gelirken, can kaybı olup olmadığı bilinmiyor.

Suriye'nin güneyinde ABD ordusunun bulunduğu Tenf bölgesindeki üsse de sabah saatlerinde aidiyeti bilinmeyen 3 SİHA ile saldırı girişimi gerçekleşmişti.

İran destekli gruplar, Fırat Nehri'nin doğu yakasındaki ABD üslerine zaman zaman roket ve SİHA'larla saldırılar düzenliyor. Hedef alınan bölgeler, terör örgütü PKK/YPG işgalinde bulunuyor.

Beyaz Saray resmi bir açıklama yapmadı

Beyaz Saray henüz Biden’ın konuşmasını neden yarıda kestiğine dair bir açıklama yapmadı.

Beyaz Saray Durum Odası nedir?

ABD’nin dünyadaki kritik gelişmeleri ve gizli operasyonları izlediği Beyaz Saray’daki konferans salonu olarak biliniyor.

ABD Başkanı, söz konusu odada, ulusal güvenlik yetkilileriyle bir araya gelerek gizli operasyonları ve hassas hükümet meseleleri görüşüyor, yabancı liderlerle konuşuyor ve önemli ulusal güvenlik krizlerini yönetiyor.

Bin Ladin ve Bağdadi operasyonları burada izlenmişti

Eski Başkan Barack Obama ve dönemin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, 2011’de El Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürüldüğü baskını an be an bu odada izlemişti.

Eski Başkan Donald Trump da 2019’da IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyonu buradan takip etmişti.

Beyaz Saray Durum Odası, 1961’deki Domuzlar Körfezi Çıkarması’ndan sonra, dönemin ABD Başkanı John Kennedy’nin dünya gelişmelerini takip etmek için daha merkezi bir alana ihtiyaç duyulduğu sonucuna varmasının ardından yapılmıştı.#Joe Biden
#ABD
#Beyaz Saray
7 ay önce