Dünya ABD halkı rahatsız Beyaz Saraya güven azalıyor

ABD halkı rahatsız: Beyaz Saray'a güven azalıyor

Amerikan halkı, hak ve özgürlükler konusunda 10 yıl öncesine kıyasla daha karamsar. ABD merkezli haber ajansı Associated Press ile NORC Kamu Araştırmaları Merkezi’nin ortak düzenlediği anket sonuçları, 11 Eylül 2001’de ABD’ye düzenlenen terör saldırılarının 10 yıl sonrasında Amerikalıların hak ve özgürlüklerde erişilen noktaya olumlu yaklaştığını, ancak 2021’de bunun değiştiğini ortaya koydu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
ABD halkı rahatsız: Beyaz Saraya güven azalıyor
ABD Başkanı Joe Biden

Yönetimin, medeni hak ve özgürlükleri korumada başarılı olup olmadığı sorusuna 2011 yılında yanıt verenler arasında, Beyaz Saray’ın bu alandaki performansından memnun olanlar çoğunluktaydı. O dönemde, ABD hükûmetinin ifade özgürlüğünü koruduğunu savunanların oranı yüzde 71 iken, 2015’te bu oran yüzde 59’a, 2021’de ise yüzde 45’e kadar geriledi.

ORANLARDA CİDDİ DÜŞÜŞ VAR

Yasa önünde eşitlik ilkesinin uygulanması hususunda yönetimin başarılı olduğunu savunanlar 2011 yılında yüzde 49 iken, bu yıl yüzde 27 olarak belirlendi. Diğer taraftan, anket katılımcılarının yüzde 44’ü basın özgürlüğünün iyi bir şekilde korunduğunu savunurken, yüzde 26’sı yönetimin bu alanda başarılı olmadığı görüşünde. 10 yıl önce ve 2015’te, basın özgürlüğünün iyi korunduğunu savunanların oranı yüzde 60’lardaydı. Oy hakkı da ankette yer alan sorular arasında. Amerikalılar’ın yüzde 43’ü yönetimin bu hakkı iyi bir şekilde koruduğunu, yüzde 37’si ise korumada eksik kaldığını savunuyor. Ancak federal hükûmetin bu alandaki rolünü yeterli bulanların oranı 2015 yılında yüzde 70, 2011 yılındaysa yüzde 84 olarak kaydedilmişti.

Putin'den Biden'a 'Afganistan' tepkisi: Krizin nedeni ABD'nin sorumsuz girişimleridir
DÜNYA
Putin'den Biden'a 'Afganistan' tepkisi: Krizin nedeni ABD'nin sorumsuz girişimleridir

Biden 'Sabrımız tükeniyor!' dedi ve son noktayı koydu: 80 milyon çalışana aşı zorunluluğu geldi
KORONAVİRÜS
Biden 'Sabrımız tükeniyor!' dedi ve son noktayı koydu: 80 milyon çalışana aşı zorunluluğu geldi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.