Dünya ABD ile ilk yüz yüze görüşme sonrası Talibandan açıklama Olumlu geçti Doha Anlaşması eksiksiz şekilde uygulanacak

ABD ile ilk yüz yüze görüşme sonrası Taliban'dan açıklama: Olumlu geçti Doha Anlaşması eksiksiz şekilde uygulanacak

Taliban, Afganistan yönetimini devralmasının ardından Katar'ın başkenti Doha'da ABD ile yaptıkları ilk yüz yüze görüşmelerin iyi geçtiğini duyurdu. Görüşmelerin samimi bir ortamda geçtiği, sorunların çözümüne yönelik iyi bir fırsat olduğu ve ihtiyaç duyulması halinde sürdürülmesi konusunda taraflar arasında mutabakata varıldığı belirtildi. Siyasi konuların detaylı şekilde ele alındığı ve Taliban'ın sorunların çözümü için Şubat 2020'de taraflar arasında imzalanan Doha Anlaşması'nı eksiksiz şekilde uygulanmanın en iyi yol olduğunu vurguladığı ifade edildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
ABD ile ilk yüz yüze görüşme sonrası Talibandan açıklama: Olumlu geçti Doha Anlaşması eksiksiz şekilde uygulanacak
Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid'in, Twitter hesabından paylaştığı "Taliban hükümetinin Dışişleri Bakanlığının açıklamasında" görüşmelerin, samimi bir ortamda geçtiği, sorunların çözümüne yönelik iyi bir fırsat olduğu ve ihtiyaç duyulması halinde sürdürülmesi konusunda tarafların mutabık kaldığı belirtildi.

Açıklamada, Taliban ve ABD heyetleri arasında 9-10 Ekim'de Doha'da gerçekleştirilen görüşmelerin iyi geçtiği kaydedildi.

Görüşmede siyasi konuların detaylı şekilde ele alındığı ve Taliban'ın sorunların çözümü için Şubat 2020'de taraflar arasında imzalanan Doha Anlaşması'nı eksiksiz şekilde uygulanmanın en iyi yol olduğunu vurguladığı ifade edildi.

Ayrıca Taliban'ın Afganistan'a ulaştırılacak insani yardımın siyasi sorunlarla bağlantılı olmaması gerektiğini vurguladığı aktarıldı.

AB'den Taliban ile görüşmeye yeşil ışık: Tanımasak da ilişki kurmalıyız
DÜNYA
AB'den Taliban ile görüşmeye yeşil ışık: Tanımasak da ilişki kurmalıyız

ABD'den insani yardım sözü

Açıklamada, ABD temsilcilerinin, Washington yönetiminin Afgan halkına insani yardım ulaştıracağını ve diğer insani yardım kuruluşlarının işlerini kolaylaştıracağını söylediği bildirildi.

Taliban'ın, ABD'nin söz konusu tavrını memnuniyetle karşıladığı, yardım kuruluşlarıyla şeffaf şekilde iş birliği yapacağı ve ülkedeki yabancı uyruklu kişilerin işlerini kolaylaştıracağı ifade edildi.

  • Açıklamada, taraflar arasında diplomatik ilişkilerin daha iyi hale getirilmesi için çaba sarf edilmesi gerektiği kaydedildi.

Kabil’de terk edilen ABD büyükelçiliğinin duvarına Taliban bayrağı çizildi
DÜNYA
Kabil’de terk edilen ABD büyükelçiliğinin duvarına Taliban bayrağı çizildi

ABD: Taliban'ın eylemlerine bakılacak

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, görüşmelerle ilgili yaptığı yazılı açıklamasında, Afganistan'dan ayrılmak isteyen Amerikalıların ve diğer ülke vatandaşlarının güvenli şekilde çıkışlarının sağlanması konusunun öncelikli olarak ele alındığını belirtmişti.

Açıklamada ayrıca kadınların yeterli şekilde temsili konusu da dahil ülkedeki insan hakları meselelerinin görüşüldüğü ve ABD'nin Afgan halkına doğrudan yardım yapacağı aktarılmıştı.

Görüşmelerde ABD tarafının, Taliban'ın sözlerinden ziyade eylemlerine bakarak yol haritasını belirleyeceği vurgulanmıştı.

  • Taliban geçici hükümetinin "Dışişleri Bakan Vekili" Emirhan Muttaki ise ABD ile yapılan görüşmelerde ikili ilişkilerde "yeni bir sayfa açma" konusunun ele alındığını belirtmişti.

Taliban Sözcüsü: ABD askerleri panik halinde sivilleri vurdu
DÜNYA
Taliban Sözcüsü: ABD askerleri panik halinde sivilleri vurdu

ABD Taliban'a 20 yıl yetecek silah bıraktı
OYNAT 13:41
ABD Taliban'a 20 yıl yetecek silah bıraktı
Afganistan'da ABD hakimiyeti son bulup Taliban yönetimi kontrolü ele aldı. Taliban, 10 sene Rusya, 20 sene de ABD ile savaştı. Taliban'ın gerilla taktiği uyguladığını ifade eden bölge uzmanı Halid Abdurrahman, yenisafak.com'a ülkedeki ABD öncesi ve sonrasını, Taliban yönetimini ve ülkedeki etnik yapıyı çok özel açıklamalarıyla anlattı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.