Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya ABD, Ortadoğudakietkinliğini kaybediyor

ABD, Ortadoğu’daki etkinliğini kaybediyor

Amerikalılara göre, ABD Ortadoğu’daki etkinliğini kaybediyor.Amerikan dış politikasıyla ilgili yapılan ankete katılan ABD’lilerin yüzde 69’u, ülkenin Ortadoğu’daki etkinliğini Rusya, İran ve Çin gibi ülkelere bıraktığını düşünüyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
ABD, Ortadoğu’daki
etkinliğini kaybediyor
Trump başkan seçildikten sonra ilk yurt dışı ziyaretini Mayıs’ta Suudi Arabistan’a yapmıştı.

Amerikan ‘The Hill’ haber sitesinde yer alan ve Harvard CAPS ile Harris Poll firmalarının yaptığı anket, Amerikan dış politikasıyla ilgili ilginç verileri ortaya koydu. Buna göre, ankete katılan yetişkin Amerikalıların yüzde 69’u, ABD’nin Ortadoğu’daki etkinliğinin giderek azaldığını, Rusya, İran ve Çin gibi ülkelerin etkilerini artırdığını düşünüyor. ABD’nin son dönemde Ortadoğu ile ilgili aldığı kararların bu süreçte etkili olduğuna işaret edilen haberde, Donald Trump yönetiminin özellikle İran’la nükleer anlaşmadan çekilmesi ve Kudüs kararının yansımalarına dikkat çekildi.

Trump’a eleştiri

Anketin İran’la ilgili bölümünde ise Trump yönetimine destekten çok eleştiri geldi. Ankete katılanların yüzde 54’ü İran’la nükleer anlaşmadan çıkmak yerine anlaşmanın yeniden müzakere edilmesinin daha doğru olacağını savundu. Trump’ın İran kararına tam destek verenlerin oranı ise yüzde 46 düzeyinde kaldı.

İşgale destek

Öte yandan Trump yönetiminin Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması kararı, Amerikan halkından destek gördü. Ankete göre katılımcıların yüzde 60’ı, Filistin’de İsrail işgalini hızlandıran Kudüs kararını desteklerken, yüzde 40’ı ise kararı doğru bulmadıklarını dile getirdi. Anketin 21-22 Mayıs günlerinde bin 347 Amerikalı seçmen üzerinde yapıldığı kaydedildi. Aynı ankette Gazze Şeridi’nde İsrail askerlerinin katliamına yönelik sorularda ise şiddetin sorumlusunun, ABD olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 29, İsrail’in olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 22 olarak verildi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.