|

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı'ndan Joe Biden hakkında soruşturma açılması çağrısı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Başkan Joe Biden hakkında görevi kötüye kullanma soruşturması açılması çağrısında bulundu. McCarthy, Biden'ın Başkan Yardımcılığı döneminde görevini kötüye kullandığını ve bu vesileyle oğlu Hunter Biden'ın babasının görevini iş ilişkilerinde imtiyaz elde etmek için kullandığını iddia etti.

18:36 - 12/09/2023 Salı
Güncelleme: 19:37 - 12/09/2023 Salı
AA
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy - ABD Başkanı Joe Biden
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy - ABD Başkanı Joe Biden

ABD Başkanı Joe Biden hakkında 'görevi kötüye kullanma' nedeniyle soruşturma açılması talep edildi.

Ülkede ve dünyada geniş yankı uyandıran kararı ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy duyurdu.

Kararı basın toplantısıyla duyuran McCarthy, Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçilerin Biden hakkında "ciddi ve güvenilir" iddialar öne sürdüğünü, azil soruşturmasının ABD Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hesap Verilebilirlik Komitesi Başkanı James Comer tarafından yürütüleceğini bildirdi.

"Başkan Yardımcılığı döneminde görevini kötüye kullandı"

Kararı kolay bir şekilde almadığını ve partisiyle alakası olmadığını ifade eden Cumhuriyetçi McCarthy, "Temsilciler Meclisi Komitesine Başkan Biden hakkında görevi kötüye kullanma nedeniyle resmi azil soruşturması açılması çağrısında bulunuyorum." diye konuştu.


McCarthy, Biden'ın Başkan Yardımcılığı döneminde görevini kötüye kullandığını ve bu vesileyle oğlu Hunter Biden'ın babasının görevini iş ilişkilerinde imtiyaz elde etmek için kullandığını iddia etti.


Biden'ın Başkanlık döneminde de "ailesine özel muamele" edildiğini savunan McCarthy, "Amerikan halkının kamu görevlerinin satılık olmadığını bilmesi gerekiyor." dedi.


McCarthy, süreci elde edilen delillerin belirleyeceğini kaydetti.#ABD
#ABD Temsilciler Meclisi Başkanı
#Kevin McCarthy
#ABD Başkanı
#Joe Biden
5 ay önce
default-profile-img