Dünya ABDde virüs krizi Silah satışları yüzde 800 arttı, stoklar tükendi

ABD’de virüs krizi: Silah satışları yüzde 800 arttı, stoklar tükendi

300 kişinin öldüğü, 26 binden fazla vakanın tespit edildiği New York koronavirüsün ABD’deki merkez üssü oldu. Krizle mücadele ise krize dönüştü. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, mücadelenin aylarca süreceğini belirterek hükümetten daha fazla destek isterken, Trump nisan ortasında hayatın normale döneceğini savunuyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
New York'ta bilanço ağırlaşıyor
New York'ta bilanço ağırlaşıyor

ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında bilanço her geçen gün ağırlaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün salgının yeni üssü olabilir dediği ülkede Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 800’e ulaşırken, ülkedeki vaka sayısı da 55 bini aştı. Üst düzey isimler salgınla mücadelenin beklenenden uzun sürebileceği konusunda uyardı.

DAHA FAZLA YARDIM TALEBİ

Bill de Blasio

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, 26 binden fazla vaka ve yaklaşık 300 can kaybı ile ABD’de koronavirüs salgının merkezi haline gelen New York’ta salgınla mücadelenin aylarca sürebileceğini belirterek, nisan ayının marta göre çok daha zorlu geçmesinin beklendiğini söyledi. Twitter hesabından açıklama yapan De Blasio, federal hükümetin kendilerine daha fazla yardım etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Mücadelenin uzun süreceğini tahmin ediyoruz. Keşke New York için durum böyle olmasaydı, ama aylarca sürebilir’’ ifadelerini kullandı.

KARANTİNA ÇAĞRISI

Beyaz Saray Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücünde yer alan Dr. Deborah Birx de, New York kentindeki vakaların şu an en büyük endişe kaynakları olduğunu kaydederek, “ABD’deki vakaların yüzde 56’sı New York kenti ve çevresinde” dedi. Birx, son günlerde kente seyahat eden herkesin kendini 14 gün karantinaya alması çağrısında bulundu. ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley de, salgınının yaz ortasına kadar sürebileceğini söyledi.

TRUMP İYİMSER

ABD Başkanı Donald Trump ise, salgının etkisini Nisan ayı ortasına doğru azalacağına ilişkin iyimser tavrını sürdürüyor. Trump, Fox TV’ye salı günü yaptığı “Ekonomimizi Paskalya Bayramı’na (12 Nisan) kadar eski haline getirebilirsek sevineceğim” açıklamasını Beyaz Saray Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü günlük basın toplantısında da sürdürdü. Trump, “Şu andaki amacımız virüse karşı alınan önlemleri gevşeterek, insanları işlerine geri döndürmek. Bu görünmez düşmana (Kovid-19) karşı verdiğimiz tarihi savaşta, sona geliyoruz. Tünelin sonunda ışık var” diye konuştu.

Çin’e soruşturma tasarısı

ABD Kongresine, Vuhan’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının, Çin yönetimi tarafından saklandığı iddiasının soruşturulması talebini içeren bir tasarı sunuldu. Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley ve Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Vekili Elise Stefanik tarafından sunulan tasarıda, Çin’in Kovid-19’a yönelik “yetersiz ve şüpheli tutumu” da kınandı. “Çin’in virüsü saklama girişiminin uluslararası topluma verdiği zararın belirlenmesi” istenen tasarıda, salgından etkilenenler için bu ülkeden tazminat almayı sağlayan bir mekanizma kurulması çağrısında bulunuldu.

SİLAH SATIŞLARI PATLADI

Fotoğraf: Arşiv

  • Kovid-19 salgını ABD’deki silah satışlarını da patlattı. İnsanlar olası bir kargaşada kendilerini korumak adına silah alımına yöneldi. Kovid-19 vakalarının yoğunlaştığı eyaletlerden Oklahoma’da, silah mağazası sahibi olan David Stone, satışlarda yüzde 800 civarında bir ar tış yaşadıklarını belirterek, stoklarının tükenmek üzere olduğunu ifade etti. İnsanların en çok evlerini korumak için silah aldığını vurgulayan Stone, Kovid-19 salgınını sebep olduğu panik havası nedeniyle daha önce hiç silah almamış kişilerin de artık mağazasına geldiğini söyledi

İspanya da Çin’i geçti: 3 bin 434 kişi hayatını kaybetti
DÜNYA
İspanya da Çin’i geçti: 3 bin 434 kişi hayatını kaybetti


Abone Ol Google News
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 2 Nisan tarihli koronavirüs verilerini açıkladı: Ölüm sayısı 79,vaka sayısı 2 bin 456
Dünya

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 2 Nisan tarihli koronavirüs verilerini açıkladı: Ölüm sayısı 79,vaka sayısı 2 bin 456

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2 Nisan günü itibari ile son 24 saatte koronavirüsle ilgili ölüm ve toplam vaka sayısını açıkladı. Bakan Koca, verileri Sağlık Bakanlığı Korona Tablosunun görseliyle duyurdu. Son 24 saatte 79 kişi hayatını kaybetti. Vaka sayısı ise 2 bin 456 olarak belirtildi. Buna göre toplam can kaybı 356'ya, toplam vaka sayısı 18 bin 135'e, toplam iyileşen hasta sayısı ise 415'e yükseldi.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yurt dışında koronavirüsten hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 124'e ulaştı
Gündem

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yurt dışında koronavirüsten hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 124'e ulaştı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Video Konferans Toplantısı gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, "Ülkemize gelmek isteyen vatandaşlarımız var. Onlar misyonlarımıza başvuruyorlar ve listelerini alıyorlar. Yurt dışındaki 7 milyon vatandaşımızın hepsini getirmemiz mümkün değil. Yerinde kalmaları ve riskten uzak kalmaları önemli. Vatandaşlarımızın gelmesi için ilgili kurumlarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı. Bakan Çavuşoğlu ayrıca yurt dışında yeni tip koronavirüsten hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının saysının 124'e ulaştığını bildirdi.
Tansu Çiller 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' kampanyasına 100 bin lira bağışta bulundu
Gündem

Tansu Çiller 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' kampanyasına 100 bin lira bağışta bulundu

Eski Başbakanlardan Prof. Dr Tansu Çiller'in, "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" kampanyasına 100 bin lira bağışta bulunduğu öğrenildi. Ayrıca Çiller, korona virüsüne karşı yürütülen mücadelenin öncülerinden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun vefatı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.