Dünya ABDden Türkiye açıklaması

​ABD'den Türkiye açıklaması

ABD'den Türkiye açıklaması

ABD Savunma Bakanı Esper, Suriye'nin kuzeyinde "güvenli bölge" görüşmelerinin sürdüğü sıralarda, "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine operasyon düzenlemesi kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi Reuters
ABD Savunma Bakanı Mark Esper.
ABD Savunma Bakanı Mark Esper.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine herhangi bir operasyonunun "kabul edilmeyeceğini" ve ABD'nin tek taraflı saldırıları önleyeceğini belirtti.

  • Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hafta sonunda yaptığı konuşmada Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna gireceğini belirterek, taciz atışları devam ettikçe sessiz kalmanın mümkün olmadığını söylemişti.

Esper kendisi ile birlikte Japonya'ya seyahat eden gazetecilere yaptığı açıklamada "(Türkiye'nin) tek taraflı herhangi bir adımının kabul edilmeyeceğine inanıyoruz" dedi.

Esper, "Yapacağımız şey, yine bu karşılıklı çıkarlara zarar verebilecek tek taraflı saldırıları önlemek" diyerek ABD, Türkiye ve Suriye Demokratik Güçleri'nin Suriye'nin kuzeyinde çıkarları bulunduğunu ifade etti.

Pentagon'dan bir ekip, Türk yetkililerle konuyla ilgili görüşmek için Türkiye'de ve Esper Ankara ile bir anlaşmaya varılabileceğini umduğunu söyledi.

Suriye hava sahasını kapatırsa ne olur?
GÜNDEM
Suriye hava sahasını kapatırsa ne olur?

ABD Suriye'den çekiliyor
DÜNYA
ABD Suriye'den çekiliyor

Lavrov: Türkiye'nin çıkarlarını gözeteceğiz
DÜNYA
Lavrov: Türkiye'nin çıkarlarını gözeteceğiz

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.