Dünya ABDnin Kaşıkçı raporuyla ilgili tuhaf gelişme İkinci versiyonda 3 isim silindi

ABD'nin Kaşıkçı raporuyla ilgili tuhaf gelişme: İkinci versiyonda 3 isim silindi

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğünün (DNI) cuma günü kamuoyuna açıkladığı Cemal Kaşıkçı raporunda yer alan 3 ismin, raporun aynı internet sitesinde güncellenen ikinci versiyonunda silindiği ortaya çıktı. Raporun ilk versiyonunda Kaşıkçı cinayetiyle bağlantılı olduğu bildirilen 21 isim yer alırken, 2. versiyonundaki isim sayısı 18'e inmiş oldu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
ABDnin Kaşıkçı raporuyla ilgili tuhaf gelişme: İkinci versiyonda 3 isim silindi
Cemal Kaşıkçı

CNN'de yer alan habere göre ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI), cuma günü internet sitesine koyduğu 4 sayfalık raporu aynı gece kaldırdı ve yerine yenisi koydu.

ABD, Kaşıkçı istihbarat raporunu yayınladı: Prens Selman onayladı
DÜNYA
ABD, Kaşıkçı istihbarat raporunu yayınladı: Prens Selman onayladı

Üç isim silindi

  • Metin bölümünde herhangi bir değişikliğin olmadığı ikinci versiyonda, ilk raporda yer alan Abdulla Mohammed Alhoeriny, Yasir Khalid Alsalem ve İbrahim al-Salim adlı kişilerin isimlerinin silindiği ortaya çıktı.

Time dergisi 'Katil Selman' kapağıyla çıktı
DÜNYA
Time dergisi 'Katil Selman' kapağıyla çıktı

Soruya cevap yok

CNN'de yer alan habere göre DNI, söz konusu durum nedeniyle ilgili soruya yanıt vermezken,Beyaz Saray da soruyu cevapsız bıraktı. Haberde, Abdulla Mohammed Alhoeriny'nin, Riyad'da istihbarat işlerinden sorumlu üst düzey bir generalin kardeşi olduğu bildirilirken, diğer iki ismin belirsiz olduğu kaydedildi.

BAE'dan Suudi Arabistan’ın cinayetine destek
DÜNYA
BAE'dan Suudi Arabistan’ın cinayetine destek

Katil ama bize lazım
DÜNYA
Katil ama bize lazım
  • Raporun ilk versiyonunda Kaşıkçı cinayetiyle bağlantılı olduğu bildirilen 21 isim yer alırken, 2. versiyonundaki isim sayısı 18'e inmiş oldu.

Katil belli ama yaptırım yok

DNI'nın cuma günü açıkladığı ve Kaşıkçı'nın öldürülmesine Muhammed Bin Selman'ın onay verdiği yönündeki raporu büyük ses getirmiş, ancak Biden yönetimi Bin Selman'a yönelik herhangi bir yaptırım kararı almamıştı.

Beyaz Saray: Kaşıkçı cinayeti için Prens Selman'a yaptırım uygulanmamalı
DÜNYA
Beyaz Saray: Kaşıkçı cinayeti için Prens Selman'a yaptırım uygulanmamalı

Biden yönetimi tepki topladı

  • Amerikan kamuoyunda ve medyasında Bin Selman'a yönelik herhangi bir adım atmadığı için tepki toplayan Biden yönetimi, aralarında cinayete karıştıkları belirtilen kişilerin de olduğu toplam 76 Suudi vatandaşına yaptırım getirmişti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'a yönelik eleştirileriyle bilinen ve Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018'de gittiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğundan bir daha çıkmamıştı. Kaşıkçı'nın daha sonra konsoloslukta öldürüldüğü ve cesedinin parçalandığı ortaya çıkmıştı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.