Dünya Açık açık tehdit etti

Trump açık açık tehdit etti​

Açık açık tehdit etti

ABD, şantajlarına boyun eğmeyen Türkiye’ye karşı saldırıların dozunu arttırdı. Rahip Brunson’un yanı sıra FETÖ’cüleri de isteyen ABD, olumsuz yanıt alınca Başkan Trump aracılığıyla açıkça tehdit etti. Trump, Twitter’dan Türkiye’den gelen çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin ikiye katlanmasına onay verdiğini duyurdu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
ABD Başkanı Donald Trump
ABD Başkanı Donald Trump

ABD, şantajlarına boyun eğmeyen Türkiye'ye karşı saldırılarını sürdürüyor. Rahip Brunson'un yanı sıra kendisi adına 15 Temmuz darbe girişen FETÖ'cüleri de isteyen ABD, olumsuz yanıt alınca Başkan Donald Trump aracılığıyla açıkça tehdit etti.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türk lirasının ABD doları karşısında hızla düştüğünü" ifade ederek, "Alüminyumda bu oran artık yüzde 20, çelikte de yüzde 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz bu dönemde iyi değil" ifadelerini kullandı.ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de Brunson'un hemen serbest bırakılmaması durumunda "Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'ye ciddi ekonomik yaptırımlar uygulayacak. Brunson'u hemen bırakın yoksa sonuçlarına katlanırsınız" sözleriyle Erdoğan ve Türkiye'ye tehditler savurmuştu.

ABD BASINI: KARAR YANLIŞ

Amerikan medyası, Trump’ın Türkiye’ye yönelik ek vergi uygulama kararını eleştirdi. New Yorker dergisi söz konusu kararın “yasal dayanağının olmadığı” ve “Amerikalı üreticileri zora soktuğunu” yazdı. Eric Levitz imzalı makalede, söz konusu kararın, Brunson ile ilgili olduğu ancak Trump yönetiminin bu konuda ekonomik bir aparatı kullanması “yanlış yöntem” şeklinde yorumlandı. Washington Post gazetesi de ABD yönetiminin Brunson konusunda elini güçlendirmek için her şeyi yaptığı ancak kararın ilişkileri daha da olumsuz etkilemekten başka bir işe yaramayacağı değerlendirmesini yaptı.

Müzakere yok şantaj var
GÜNDEM
Müzakere yok şantaj var

Ekonomik savaşı da kazanacağız
GÜNDEM
Ekonomik savaşı da kazanacağız

Savaş ilanı
sayarız
DÜNYA
Savaş ilanı sayarız

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.