|
Reklam
Reklam
Dünya

Rusya'nın Kabil Büyükelçiliği'ne bombalı saldırı

Rusya'nın Afganistan'daki büyükelçilik binasına bombalı saldırı düzenlendi. Saldırganın güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirildiği bildirildi. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı, "İki elçilik çalışanımız saldırıda hayatını kaybetti." açıklamasında bulundu.

11:34 . 5/09/2022 Pazartesi
AA
Arşiv

Arşiv

Rus haber ajansı RIA'nın bir kaynağa dayandırdığı habere göre, Kabil'deki Rus büyükelçiliği yakınında meydana gelen patlamada iki kişi hayatını kaybetti.

Görgü tanıkları, saldırının, Rus Büyükelçiliği önünde vize işlemleri için bekleyen kalabalığın arasında yapıldığını öne sürdü.

Bölgeye çok sayıda ambulans intikal ettirilirken elçiliğin çevresindeki tüm caddeler trafiğe kapatıldı.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı

Polis bölge başkanı Mevlevi Sabir, Reuters'e verdiği demeçte, "İntihar saldırganı, hedefe ulaşmadan önce Rus büyükelçiliği Taliban güvenlik güçleri tarafından farkedildi ve vuruldu. Kayıplar hakkında henüz bir bilgi yok." açıklamalarında bulundu. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

RUSYA AÇIKLAMA YAPTI: İKİ KİŞİ ÖLDÜ

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Rusya Büyükelçiliği önündeki patlamada 2 misyon çalışanının hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kabil'de yerel saatle 10.50'de Rusya’nın Kabil Büyükelçiliği'nin konsolosluk bölümünün girişinin hemen yakınında kimliği belirlenemeyen bir militanın bomba patlattığı bildirildi.

Açıklamada, "Saldırı sonucunda diplomatik misyonun iki çalışanı hayatını kaybederken, Afgan vatandaşları arasında da zarar görenler var." ifadesi kullanıldı.

Rus Büyükelçiliğinin, soruşturma yürüten Afgan yetkilileriyle yakın temas halinde olduğu aktarıldı.

"Bu bir terör eylemidir, kesinlikle kabul edilemez"

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da patlamayla ilgili olarak "Tabii ki bu bir terör eylemidir, kesinlikle kabul edilemez. Genel olarak böyle bir terör eylemini şiddetle kınıyoruz." dedi.

- Saldırıya ilişkin geniş çaplı soruşturma başlatıldı

Diğer yandan, Taliban yönetiminin Kabil Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Halid Zadran, basına yaptığı açıklamada, intihar saldırganının Rusya'nın Kabil Büyükelçiliği yakınında üzerine yerleştirdiği bombayı patlattığını söyledi.

Saldırganın elçilik önündeki kalabalığa ulaşmasının Taliban güçlerince engellendiğini ifade eden Zadran, saldırıda 1 sivilin yaşamını yitirdiğini, 10 kişinin de yaralandığını belirtti.

Zadran, saldırıyla ilgili bölgede geniş çaplı soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Yetkililer, daha önce olayın bombalı saldırı olduğunu açıklamıştı.

Öte yandan görgü tanıkları, saldırıda yaralanan Rus vatandaşları olduğunu söyledi.

Görgü tanıkları, saldırının, Rus Büyükelçiliği önünde vize işlemleri için bekleyen kalabalığın arasında yapıldığını öne sürdü.

Bölgeye çok sayıda ambulans intikal ettirilirken elçiliğin çevresindeki tüm caddeler trafiğe kapatıldı.


#Afganistan
#Rus Büyük Elçiliği
#saldırı
7 ay önce
default-profile-img