|

AN-124 uçaklarında Rusya-Ukrayna işbirliği

Rusya ve Ukrayna dev AN-124 "Ruslan" uçaklarını birlikte üretecek

Aa
00:00 - 17/07/2013 Çarşamba
Güncelleme: 23:23 - 17/07/2013 Çarşamba
Yeni Şafak
AN-124 uçaklarında Rusya-Ukrayna işbirliği
AN-124 uçaklarında Rusya-Ukrayna işbirliği

Rusya ve Ukrayna'nın dünyanın en büyüğü olarak kabul edilen An-124 "Ruslan" uçaklarını birlikte üretmek konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Yuriy Boyko, konuya ilişkin açıklamasında, Rusya ve Ukrayna başbakanlarının Soçi'de yaptıkları görüşmede alınan en önemli kararlardan birinin, An-124 uçaklarının birlikte üretimi konusunda anlaşmaya varılması olduğunu bildirdi.

Kararın, Rusya ve Ukrayna arasında uçak sanayisinin gelişimine ivme kazandıracak nitelikte olduğunu vurgulayan Boyko , dünyanın en büyük uçağının ortak üretimine ilişkin iki ülke başbakanlarından "Eylül ayında yapılacak Rusya-Ukrayna ekonomik işbirliği komitesi toplantısında kurucu belgelerin imzalanması" talimatı aldıklarını belirtti.

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedyev ile Ukrayna Başbakanı Nikola Azarov arasında 12 Temmuz'da Soçi'de gerçekleştirilen görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada, uçak sanayisi alanında iş birliği olanaklarının görüşüldüğü bildirilmiş ancak somut anlaşmaya varıldığına ilişkin bilgi verilmemişti.

120 ton yük kaldırma kapasitesi ve 392 ton toplam uçuş ağırlığına sahip AN-124 "Ruslan" kargo uçakları dünyanın en büyüğü olarak biliniyor.


11 yıl önce