Dünya Avrupadaki gaz sıkıntısıyla ilgili Rusyadan açıklama Bizimle ilgisi yok

Avrupa'daki gaz sıkıntısıyla ilgili Rusya'dan açıklama: Bizimle ilgisi yok

Koronavirüs salgını döneminde ekonomik toparlanmanın başlamasıyla artan enerji tüketimi kış öncesi arzda kısıntı yaşanabileceği endişeleriyle birleşince doğal gaz fiyatları, Avrupa rekor seviyelere yükseldi. Başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesi, durumdan Rusya'yı sorumlu tuttu. Krize neden olan konuyla ilgili Kremlinden açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, doğal gaz ithalatçısı Gazprom’un Avrupa’ya gaz sevkiyatının rekor düzeylere yakın olduğunu belirterek, “Rusya’nın, Avrupa doğal gaz piyasasında yaşananlarda herhangi bir rolü olmadığını ve olamayacağını ısrarla vurguluyoruz.” dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Avrupadaki gaz sıkıntısıyla ilgili Rusyadan açıklama: Bizimle ilgisi yok
Arşiv

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, son dönemde rekor düzeylere çıkan Avrupa’daki doğal gaz fiyatlarına dair değerlendirmelerde bulundu. Avrupa’daki doğal gaz fiyatlarındaki artışın çeşitli nedenlere bağlı olduğunu anlatan Peskov, “Bu nedenler arasında tüketimdeki artış, iklimsel gelişmeler ve yeraltı depolama tesislerinin eksik kullanımı bulunuyor.” diye konuştu.

"Olup bitenlerin özünü anlamıyorlar"

Rusya’nın Avrupa piyasalarında yaşananlarla herhangi bir ilgisinin bulunmadığının altını çizen Peskov, “Söz konusu nedenlerin hiçbirinin Rusya ile ilgilisi yok. Rusya’nın, Avrupa doğal gaz piyasasında yaşananlarda herhangi bir rolü olmadığını ve olamayacağını ısrarla vurguluyoruz. Yalnızca profesyonel olmayanlar, olup bitenlerin özünü anlamayan insanlar, bu gelişmelerle ilgili Rusya'dan bahsedebilir.” ifadelerini kullandı.

Küresel
gaz sıkıntısı: Yoğun elektrik
kesintileri ve fabrikaların kapanması
gündemde
EKONOMİ
Küresel gaz sıkıntısı: Yoğun elektrik kesintileri ve fabrikaların kapanması gündemde

  • Gazprom’un Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatını sözleşmeler çerçevesinde yerine getirdiğine işaret eden Peskov, “Gazprom’un Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatı rekor düzeylere yakın bir seviyede. Biz, yeni uzun vadeli sözleşmeleri istişare etmeye hazır olduğumuzu da defalarca ifade ettik.” dedi.

Avrupa’da doğal gaz fiyatı 7 kat arttı: 12 avrodan 85 avroya yükseldi
DÜNYA
Avrupa’da doğal gaz fiyatı 7 kat arttı: 12 avrodan 85 avroya yükseldi

Avrupa'da doğal gazdan sonra kömür fiyatı da rekor seviyede: Ton fiyatı 275 dolara yükseldi
EKONOMİ
Avrupa'da doğal gazdan sonra kömür fiyatı da rekor seviyede: Ton fiyatı 275 dolara yükseldi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.