Dünya Avrupalı mülteciler Suriyeye sığındı

Suriye'ye kaçan Avrupalı mülteciler

Avrupalı mülteciler Suriye'ye sığındı

Suriye'nin de aralarında olduğu Orta Doğu ülkelerinin 2. Dünya Savaşı sırasında Avrupalı mültecileri ağırladığı tarihin unutulan gerçekleri arasında yer alıyor. Avrupalı siviller, şartları döneme göre oldukça iyi olan kamplarda, savaşın sonuna dek ağırlanmıştı.

Haber Merkezi AA
Suriyeli kadınların Yunan çocuklara kıyafet dağıttığı fotoğraf
Suriyeli kadınların Yunan çocuklara kıyafet dağıttığı fotoğraf

Suriye'nin de aralarında olduğu Orta Doğu ülkelerinin İkinci Dünya Savaşı döneminde Avrupalı mültecileri ağırlaması, tarihin hatırlanmayan gerçekleri arasında bulunuyor.

Doğu Avrupa ve Balkanlar'da yaşayan siviller, savaşın en çetin döneminde, Nazi ve Sovyet işgalinden kaçmak için Akdeniz ve Türkiye üzerinden Orta Doğu ülkelerine göç etmişti.

Suriyeli Şeyma'ya ırkçı saldırı
OYNAT 00:54
Suriyeli Şeyma'ya ırkçı saldırı
15 yıldır ABD'de yaşayan Suriyeli Şeyma,okuduğu lisenin tuvaletinde ırkçı öğrencilerin saldırısına uğradı. Pensilvanya'da meydana gelen olayda bir kız öğrenci, Şeyma'ya 'Tuvaletten çık' diye bağırdı, Şeyma ise çıkmadı. Tuvalette sigara içen kız öğrenci, Şeyma'ya hakaratler etti, ardından saldırdı. Şeyma hastanelik oldu.

İngiltere'nin 1942'de kurduğu Ortadoğu Yardım ve Mülteci İdaresi (MERRA), yaklaşık 40 bin Avrupalıyı Suriye, Mısır ve Filistin'de kurulan kamplara yerleştirmişti.

Savaş bitine kadar buralarda ağırlanan Avrupalılar, memleketlerine ya da gitmeyi tercih ettikleri ülkelere dönmüştü.

Yunan adalarından geldiler

Washington Post gazetesinin de iki sene önceki bir haberinde değindiği bu konu, tarihin unutulan gerçekleri arasında yer alıyor.

Haberde, kamplardaki şartların oldukça iyi olduğu, sağlık kontrolünden geçirilen mültecilerin, kimlik kartı verilerek kamplara yerleştirildiğine dikkat çekiliyor.

Suriyeli 3 kardeşin ağlatan hikayesi
OYNAT 00:57
Suriyeli 3 kardeşin ağlatan hikayesi
Burası Suriye'nin İdlib şehri. 3 kardeş. Biri kız, ikisi erkek. Babaları 4 yıl önce ölmüş. Anneleri ise hapiste. 'Ev' denemeyecek kadar kötü bir halde olan bir yerde yaşayan bu çocuklar yalnız başlarına yaşam mücadelesi veriyor.

Halep'te kurulan çadır kentte, Yunan adalarından 1944'te gelen siviller, güvenlikleri sağlanarak sosyalleşmek ve alışveriş için dışarı dahi çıkabildiği anlatılıyor.

Nazi katliamından kaçmışlardı

Haberde, 114 ila 300 bin Polonyalının da Nazi katliamı ve Sovyet çalışma kamplarından kaçmak için 1939-1941'de İran'a sığındığı ancak Polonya hükümetinin mültecilerin ülkeye kabulüne şiddetle karşı çıktığı hatırlatılıyor.

İngiltere'de ırkçı saldırıya uğrayan Suriyeli Cemal konuştu
OYNAT 00:58
İngiltere'de ırkçı saldırıya uğrayan Suriyeli Cemal konuştu
Sosyal medyada ortaya çıkan video ile gündeme gelen 'Cemal' adlı mülteci çocuğun 16 yaşındaki bir başka öğrenci tarafından yere yıkıldığı ve ağzına zorla su döküldüğü görülüyordu. Polis, saldırganın sorgulandığını ve nefret suçu kapsamında mahkemeye sevk edildiğini açıklamıştı. Cemal'in bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, İngiltere'ye geldiği günden bu yana taciz edildiğini söyledi. Cemal, 'Kendimi hiçbir yerde güvende hissetmiyorum, bakkala giderken bile. Derslerime odaklanamıyorum, ev ödevlerimi yapamıyorum. Geceleri uyanıp ağlıyorum.' diye konuştu.

11 Ocak 1942 tarihli "Burası Kudüs" (Hune el Kudüs) isimli Arapça gazetenin manşetinde, Suriyeli kadınların Yunan çocuklara giysi dağıttığı bir fotoğraf bulunuyor.

REKLAM

Gazetede, "Yunanistan'dan Suriye'ye mülteci olarak gelenlere yemek ve kıyafet dağıtıldı." ifadesi yer alıyor.

İsrail: Hava savunmamız Suriye'den fırlatılan uçaksavar füzesine karşı devrede
DÜNYA
İsrail: Hava savunmamız Suriye'den fırlatılan uçaksavar füzesine karşı devrede

Rusya: İsrail'in saldırısı 2 sivil uçağı tehdit etti
DÜNYA
Rusya: İsrail'in saldırısı 2 sivil uçağı tehdit etti

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.