Dünya Bidenın yemin törenine saatler kala Washington DCde Ulusal Muhafızlar gece gündüz nöbet tutuyor

Biden'ın yemin törenine saatler kala: Washington D.C’de Ulusal Muhafızlar gece gündüz nöbet tutuyor

Washington'da Joe Biden'ın yemin törenine saatler kala Ulusal Muhafızların nöbeti devam ediyor. Yemin töreninde kentte 25 bin asker görev yapacak. Tören için hazırlıklar ise devam ediyor. Yerel saatle 11.30 sıralarında başlaması planlanan tören, Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in yemin etmesiyle devam edecek ve ünlü şarkıcıların sergileyeceği performans ile sona erecek. Trump törene katılmayacak.

Haber Merkezi İHA
Ulusal Muhafızlar nöbet tutuyor.
Ulusal Muhafızlar nöbet tutuyor.

ABD’nin başkenti Washington D.C’de Ulusal Muhafızlar gece gündüz nöbet tutuyor.

GERİLİM HAD SAFHADA

ABD’de 6 Ocak’ta yaşanan kongre baskını sonrası tansiyon artmaya devam ediyor. 5 kişinin ölmesi ile sonuçlanan baskının ardından başta başken Washington D.C olmak üzere ülke genelinde güvenlik arttırıldı. Siyasi gerginliğin artmasına neden olan Kongre baskınının ardından Ulusal Muhafızlar sokaklarda görev almaya başlarken, Beyaz Saray çevresi de demir bariyerlerle çevrildi.

AA

Washington'da büyük panik: Bütün yollar kapatıldı
DÜNYA
Washington'da büyük panik: Bütün yollar kapatıldı

SAATLER KALDI

Joe Biden’ın yemin törenine saatler kala Washington D.C’de bulunan Ulusal Muhafızlar gece gündüz nöbet tutmaya devam ediyor.

ÖNCE BİDEN SONRA HARRİS YEMİN EDECEK

ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’ın yarın yapılacak yemin töreni için hazırlıklar tüm hızıyla sürerken, törene saatler kala detaylar netleşiyor.

ABD’nin 46. Başkanı seçilen Joe Biden’ın yarın yapılacak yemin töreni için hazırlıklar devam ediyor. Biden’ın Başkanlık görevini resmi olarak devralacağı törene saatler kala törene ilişkin detaylar da netleşiyor. Yerel saatle 11.30 sıralarında başlaması planlanan tören, Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in yemin etmesiyle devam edecek ve ünlü şarkıcıların sergileyeceği performans ile sona erecek.

DÜNYANIN GÖZÜ YEMİN TÖRENİNDE

Dünyanın merakla beklediği yemin töreni, Başkan Donald Trump destekçilerinin 6 Ocak’taki Kongre baskını ve korona virüs salgını nedeniyle öncekilerden farklı olacak. Geleneksel olarak açık havada gerçekleştirilen tören, Biden’ın talimatı üzerine bu yıl da açık alanda yapılacak fakat hem korona virüs salgını hem de Kongre baskınının ardından güvenlik gerekçesiyle katılımcı sayısı azaltılırken, ünlü yıldızların yer aldığı program da büyük ölçüde sanal ortama taşındı. Biden ve Harris, 1981’de eski Başkan Ronald Reagan ile başlayan geleneği koruyarak, Kongre binasının önünde yemin edecek.

Facebook ve Instagram Trump’ın hesaplarını yeniden açtı
DÜNYA
Facebook ve Instagram Trump’ın hesaplarını yeniden açtı

OLAĞANÜSTÜ HAL GEÇERLİ OLACAK

Tören için başta başkent olmak üzere tüm eyaletlerde güvenlik önlemleri arttırılırken, yarınki yemin töreni sırasında güvenliği sağlamak üzere binlerce polise ek olarak 25 bin Ulusal Muhafız yönetim binalarının önünde görevlendirildi. Ayrıca yemin töreni boyunca, başkent Washington D.C’de Kongre baskını nedeniyle ilan edilen olağanüstü hal uygulaması geçerli olacak.

Yarın yapılacak yemin töreninin “aşırı derecede sınırlandırıldığını” belirten Biden ekibi, ABD halkına başkent sokaklarından uzak durmaları yönünde çağrıda bulundu. Ayrıca tüm katılımcılara törenin ardından test yaptırma zorunluluğu getirildi. Törene yönelik kısıtlamalar kapsamında geçit töreni güzergahı boyunca inşa edilen seyir stantları kaldırılırken, tören süresince maske takmak zorunlu olacak. Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre, törendeki oturma düzeni yaklaşık 200 kişilik ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak şekillendirilecek.

TRUMP TÖRENE GELMEYECEK

Geçmiş yıllardan farklı olarak, mevcut Başkan Trump, Biden’ın yemin törenine katılmayacak. Törene katılmayacağını söyleyen Trump, 1869 yılından bu yana görevi törenle devretmeyen ilk Başkan olarak tarihe geçecek. Trump destekçilerinin, Biden’ın yemin töreni ile aynı anda “ikinci tören” düzenlemeyi planladıkları öne sürülüyor. Sanal ortamda gerçekleştirileceği iddia edilen törene, 68 binden fazla Trump destekçisinin katılması bekleniyor.

Öte yandan Başkan Yardımcısı Mike Pence, daha önce bildirdiği üzere Trump’ın aksine törende yer alacak.

İlginç iddia: Pelosi’nin çalınan bilgisayarı Rusya’ya satılacak
DÜNYA
İlginç iddia: Pelosi’nin çalınan bilgisayarı Rusya’ya satılacak

Washington'da büyük panik: Bütün yollar kapatıldı
DÜNYA
Washington'da büyük panik: Bütün yollar kapatıldı

ÜNLÜ İSİMLER DE KATILACAK

Biden’ın yemin töreninde dünyaca ünlü isimler de yer alacak. Törende milli marşı, Biden’a seçim sürecinde de destek veren Lady Gaga seslendirecek. Gaga’nın yanı sıra Latin şarkıcı Jennifer Lopez de Kongre’nin batı cephesindeki podyumda sahne alacak. Törenin ardından 90 dakikalık özel bir program yayınlanacak. Korona virüs salgını nedeniyle büyük oranda sanal ortama taşınan programın sunuculuğunu ünlü oyuncu Tom Hanks yaparken, programa katılacak isimler arasında Jon Bon Jovi, Demi Lovato, Justin Timberlake ve Ant Clemons gibi pek çok ünlü yer alıyor.

Biden ve Harris, daha sonra eşleri ile birlikte Beyaz Saray’a doğru yola çıkacak. Biden, Harris ve eşlerine; bando ve davul grubu da dahil olmak üzere ordu mensupları eşlik edecek.

Sonraki gün Biden ve eşi Jill Biden, önümüzdeki 4 yıl boyunca evleri olacak Beyaz Saray’a taşınacak.


ABD’de silahlı gruplar sokağa indi
FOTOĞRAF 7
Title
ABD'nin Virginia eyaletinde silahlı gruplar, Lobi Günü nedeniyle sokaklarda 'tam teçhizat' yürüyüş düzenledi.
Title
Silahlı gruplar, anayasanın 2’nci maddesinde yer alan silah kullanabilme özgürlüğünü kaybetmemek için eyaletin Genel Kurul toplantısının başlangıcında Eyalet Meclis binasının yakınlarında toplandı.
Title
Silahlı gruplar, her sene eyalette silahlanmaya yönelik kısıtlamaların getirilmesine engel olmak amacı ile sokağa inerek, meclis üyelerine buna karşı olduklarını göstermeye çalışıyor.
Title
Başkent Washington DC’de bulunan Kongre binasına 6 Ocak’ta ABD Başkanı Donald Trump destekçilerinin baskın düzenlenmesinin ardından tüm eyaletlerde meclis binaları koruma altına alındı. Silahlı grupların ülkede devam eden gerginliğe rağmen Virginia’da sokağa inmesi ise tepkilere neden oldu.
Title
Diğer taraftan, kendilerine Black Panthers diyen ve siyahilerin haklarını savunan diğer grup ise ABD'de sivil haklar konusunda sembol bir isim olan siyahi Martin Luther King'i Anma Günü dolayısıyla Richmond'da silahlı gösteri düzenledi.
Title
Title
ABD’de silahlı gruplar sokağa indi
ABD'de son haftalarda yaşanan gerginliğe rağmen silahlı gruplar sokaklara indi. Silahlı gruplar, anayasanın 2'nci maddesinde yer alan "silah kullanabilme özgürlüğünü kaybetmemek" için eyaletin Genel Kurul toplantısının başlangıcında Eyalet Meclis binasının yakınlarında toplandı.


ABD'den en ilginç fotoğraflar: Aksiyon filmlerini aratmayan gece!
FOTOĞRAF 23
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
ABD'den en ilginç fotoğraflar: Aksiyon filmlerini aratmayan gece!
ABD'nin başkenti Washington DC'de Başkan Donald Trump taraftarlarının Kongre binasını basmasıyla kontrolden çıkan olaylarda 4 kişi öldü, 52 kişi gözaltına alındı. Olaylı geceden birbirinden ilginç kareler medyaya yansıdı.

ABD'de son zamanların en hareketli gecesi: Kongre binası basıldı
FOTOĞRAF 16
Title
Washington'da ABD Başkanı Donald Trump'ı desteklemek için bir araya gelen göstericiler, Trump'ın konuşmasının ardından Kongre Binası'na yürüyüş düzenledi.
Title
Trump'ın seçimlerin çalındığı ve yolsuzluk karıştırıldığı iddiasını destekleyen ve kendilerini “vatansever” olarak tanımlayan göstericiler, Kongre'de Joe Biden'ın başkanlığının onaylanması için oy kullanımı sürerken bina önünde polisle çatıştı.
Title
Olayların artması üzerine Biden'ın oylaması durdurulurken, ABD Temsilciler Meclisi üyesi Mike Gallagher yaptığı açıklamada, “Lütfen evinize dönü. Bu iş bitti” dedi.
Title
Bazı noktalarda polis barikatını aşan göstericiler, kongre binasına girdi. İlk alınan bilgilere göre bu esnada bir kadının göğsünden vurularak ağır yaralandığı bilgisi verildi.
Title
Dört bir yandan kuşatma altına alınan Kongre Binası'nın içindeki vatandaşlara camlardan ve kapılardan uzak durması talimatı verilirken, başkentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Title
Polis, Kongre Binası'nda toplanan kalabalığın dağıtmak için gaz bombası ile müdahale etti. Bazı göstericilerin ise atılan göz yaşartıcı bombalardan dolayı yaralandığı belirtildi.
Title
Olaylar devam ederken, ilk olarak sosyal medya hesabı üzerinden ve hemen ardından düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Başkan Trump, göstericilerin evlerine dönmesi çağrısında bulundu. Sakinlik çağrısında bulunan Başkan Trump, “Sizler haklısınız ama barış içinde evinize dönün” ifadelerini kullandı.
Title
ABD'nin seçilmiş Başkanı Biden'ın Kongre Binası'nda çıkan olaylar hakkında yaptığı açıklamada, Kongre Binası'nda patlak veren şiddet olaylarını demokrasiye saldırı olarak nitelendirdi.
Title
Biden, Bu saatte, demokrasimiz eşi görülmemiş bir saldırı altında. Modern zamanlarda gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor. Özgürlük kalesine, Kongre Binası'na bir saldırı. Halkın temsilcilerine, Capitol Hill polisine ve onları korumaya yemin edenlere bir saldırı. Ve Cumhuriyetimizin kalbinde çalışan kamu görevlilerine. Çok açık konuşayım. Kongre Binası'ndaki kaos sahneleri gerçek bir ABD'yi yansıtmıyor. Gördüklerimiz kendini kanunsuzluğa adamış aşırılık yanlıları. Bu muhalefet değil. Bu bir düzensizlik. Bu kaos. Bu fitne. Ve şimdi sona ermeli dedi.
Title
Federal güvenlik güçleri tarafından yapılan açıklamada, Kongre Binası yakınında 2 adet boru tipi bomba bulduğu belirtildi.
Title
Güvenlik kaynakları, bombalardan birinin Cumhuriyetçi Ulusal Komite ofislerinin olduğu binada, diğerinin ise Kongre Binası kompleksinde bulunduğunu aktardı.
Title
Yetkililer, bunların gerçek patlayıcı cihazlar olduğunu ve güvenli hale getirilmek için imha ettiklerini belirterek, bomba bulunması üzerine Cumhuriyetçi Ulusal Komite Karargahı'nın boşaltıldığını ifade etti.
Title
Güvenlik güçleri tarafından yapılan açıklamada, Kongre Binası'na giren protestocuların dışarı çıkarılarak Kongre'nin protestoculardan temizlendiği ifade edildi. Polis, 20 kişiyi gözaltına aldı.
Title
Öte yandan Georgia eyaletinde yapılan ve başa baş giden ikinci tur Senato seçimlerinde sonuçlar açıklandı.
Title
Sonuçlara göre, Demokrat parti adayları Jon Ossoff ve Raphael Warnock'ın Senato seçimlerini kazandı. Resmi olmayan sonuçlara göre Demokratlar Senato'da tam kontrol sağladı.
Title
ABD'de son zamanların en hareketli gecesi: Kongre binası basıldı
ABD Başkanı Donald Trump destekçileri Kongre Binası'nı bastı. Polis giriş ve çıkışlara kapattı.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.