|
Dünya

Çernobil'den bu yana en büyük felaket: Baraj saldırısı her şeyi daha karmaşık hale getirdi

Rusya kontrolündeki Herson bölgesinde yer alan Nova Kakhovka Barajı'nın yıkılması büyük bir insani felakete yol açarken Ukrayna'nın başlatmaya hazırladığı büyük karşı saldırı planlarını da altüst etti.

13:21 . 7/06/2023 Çarşamba
Diğer
Nova Kakhovka Barajı Sovyetler Birliği döneminde Dinyeper Nehri’nde inşa edilen altı barajdan biri.

Nova Kakhovka Barajı Sovyetler Birliği döneminde Dinyeper Nehri’nde inşa edilen altı barajdan biri.

Dün sabah Ukrayna’nın güneyinde Rusya kontrolündeki Herson bölgesinde yer alan Nova Kakhovka Barajı'nın yıkılmasının ardından sular serbest kaldı.

Her iki taraf da birbirini suçladı


Binlerce kişi sel tehlikesi nedeni ile tahliye edilirken Ukrayna ordusu ve NATO, Rusya’yı 'barajı havaya uçurmakla' suçladı, Rusya ise barajdaki tahribatın nedeninin Ukrayna'nın gerçekleştirdiği bir 'sabotaj' olduğunu öne sürdü.


Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, yaklaşık 80 köy ve kasabanın sular altında kalabileceğini söylerken yetkililer 40 binden fazla kişinin tahliyesinin gerektiğini bildirdi.

Saldırı Ukrayna'nın planlarını karmaşıklaştıracak


Nova Kakhovka barajının yıkılması tüm dünya için büyük bir 'şok' olsa da askeri analistler için 'sürpriz' olmadı. Uzmanlara göre, 'savunma' konumunda olan ve yakın zamanda büyük bir saldırı bekleyen Rusya'nın böyle bir hamle yapması çok mantıklı görünebilir.


Ancak baraj saldırısı bu yaz kaybettiği toprakları geri alabilmek büyük bir karşı saldırı planlayan Ukrayna'nın Dnipro'yu geçme planlarını iki nedenden dolayı ciddi şekilde karmaşıklaştıracak.


İki kritik neden: Dnipro'yu geçmek imkansız bir hale geldi


Nova Kakhovka Barajı Sovyetler Birliği döneminde Dinyeper Nehri’nde inşa edilen altı barajdan biri. Zaporijya bölgesi için kilit bir konumda olduğu için, Ukrayna birlikleri bu köprüyü sağlam ele geçirebilseydi karşı saldırıda büyük avantaj sağlayabilirdi.


İkinci ve daha önemli neden ise barajın zarar görmesi ile oluşan sel Dnipro coğrafyasını önemli ölçüde değiştirecek. Ukrayna'nın potansiyel amfibi saldırısı için en uygun yerin burası olacağı düşünülüyordu ancak saldırı bunu imkansız hale getirdi.


Uzmanlara göre, Ukrayna için Dnipro'yu geçmek her zaman zor görünse de bu durum artık imkansıza dönüştü. Köprüdeki son durum Rusların sol kanadını emniyete almakla kalmıyor, savunmalarını Zaporijya Donbas ve kuzeydeki sınır boyunca yoğunlaştırmalarına da izin veriyor.Çernobil'den bu yana en büyük felaket


Bugün Batı medyasında yer alan analizlerde Nova Kakhovka barajının yıkılması 1986'daki Çernobil'den bu yana Avrupa'daki en büyük insan yapımı felaket olarak adlandırıldı. Saldırı, savaş bölgesi boyunca80'den fazla yerleşim yerini ve 16.000 insanı tehlikede bıraktı.


Stalin'in izlerini taşıyor


Ne yazık ki, savaş sırasında barajların kasıtlı olarak yıkılması hiç de alışılmadık bir durum değil. Ukrayna da ilk kez bu kadar yıkıcı bir şekilde acı çekmiyor. 1941 yılında Stalin'in Zaporijya barajını havaya uçurma kararının 20 bin ila 100 bin arasında cana mal olduğuna inanılıyor.İngiliz Telegraph gazetesi Putin'in gerçekleştirdiği öne sürülen saldırının Stalin'in izlerini taşıdığını öne sürerek saldırının sadece fiziksel değil psikolojik etkisi olduğunu da öne sürdü:


"Rusya'nın Nova Kakhovka Barajına yönelik bariz saldırısı Ukrayna halkını şoke etti ve Avrupa'yı rahatsız etti. Saldırının belki de en büyük psikolojik sonucu Rusların zafere ulaşmak için ne kadar ileri gitmeye istekli olduğunun yeniden değerlendirilmesi olacaktır."#Çernobil
#Ukrayna
#Rusya
4 ay önce
default-profile-img