|

Çocuklara bomba tuzağı

İsrail askerleri Gazze’nin güneyinde harabeye çevirdikleri bazı okullara konserve görünümünde bomba bıraktı. Açlıkla mücadele eden Filistinli aileler okula döndüğünde çocuklar yiyecek sandıkları bombaya yaklaştığında büyük felaket yaşanıyor.

04:00 - 24/01/2024 Çarşamba
Güncelleme: 03:30 - 24/01/2024 Çarşamba
Yeni Şafak
Arşiv.
Arşiv.

7 Ekim'den bu yana sadece Amerikan yapımı bombaları değil açlığı da silah olarak kullanan işgalci güç İsrail'in canilikte sınır tanımadığı bir kez daha belgelendi. Yerinden edilmiş ve her türlü gıdaya ulaşmaktan mahrum bırakılan Filistinli aileler ve çocukları, herhangi bir gıdaya ulaşmak için mücadele veriyor. Uzaktan ayırt edilemeyen bubi tuzağı olarak kullanılan bombalar temasla patladığı belirtildi. İşgalcinin amacının bölgede yiyecek arayışında olan Filistinli aileleri hedef almak olduğu değerlendiriliyor. İşgalci güç geçen 110 günde 11 bin çocuğu öldürdü.

Okullara bıraktılar

İşgalci güç askerlerinin, yoğun açlık yaşanan bölgede baskın düzenleyip tarumar ettikleri Gazze'nin güneyinde Han Yunus şehrinde bazı okullara, konserve yiyecek görünümlü bombalar bıraktıkları ortaya çıktı. İşgalcinin geri çekilmesinin ardından okullara geri dönecek ailelerinin açlıklarını dindirmek için yiyecek zannederek kutuları açması halinde büyük bir facia yaşanabileceği kaydedildi.

Hayvan yemini öğütüyorlar

Gazze'nin kuzeyinde ise yaşam mücadelesi veren Filistinliler un bulamadıkları için hayvan yemlerini öğütmeye başladı. Cibaliye Mülteci Kampı'na sığınan Filistinli çocukların un yapılması için hayvan yemini temizlediği anlar görüntüledi. Sosyal medyada yer alan bir görüntüde ise Gazze'nin kuzeyindeki bir değirmende halkın un elde etmek için hayvan yemlerini öğüttüğüne ilişkin görüntüler paylaşıldı.

Açlıktan ölmek üzereler

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (UNOCHA), Gazze'de işgalci gücün uyguladığı insanlık suçu tam abluka nedeniyle 378 bin kişinin Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması (IPC) ölçeğine göre açlıktan ölme noktası olarak adlandırılan 5. seviye açlıkla yüz yüze olduğu belirtilmişti. Açıklamada, 939 bin kişinin ise acil durum seviyesi olarak bilinen 4. derece açlıkla karşı karşıya olduğu kaydedilmişti.#Gazze
#Filistin
#Soykırım
#İsrail
5 ay önce