Dünya Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putinden ortak açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin'den ortak açıklama

Türkiye-Rusya arasında yapılan anlaşmalar imzalandı. İkili anlaşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin ortak açıklama yaptı. Rus lider, Türk firmalarına iş vizesi yasağının kaldırılacağını açıkladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak AA
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putinden ortak açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin ortak açıklama yaptı.
Türkiye-Rusya arasında yapılan anlaşmalar imzalanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ortak açıklama yaptı.

Putin'in açıklamaları:

"Türkiye en önemli partnerlerimizden biri. Kilit ikili mekanizmaların faaliyetleri yeniden başladı. Yeni ortak yatırım fonu kuruyoruz. Akkuyu projesi devam ediyor. Türk vatandaşlarına yönelik çalışma izinleri, vize kolaylığı ve Türk şirketlerine yönelik yasaklar en yakın zamanda kalkacaktır, bu konuda siyasi karar alındı. En yakın zamanda uygulanacaktır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları:

"Rusya'nın ülkemizle ekonomik ilişkiler bağlamındaki kısıtlamalarını tamamen kaldırmasını bekliyoruz. Ancak bu şekilde geçmişte açıkladığımız 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmamız mümkün olacaktır. Zira bizler, iki ülke olarak 38 milyar dolar hedefini gerçekleştirmiştik fakat bu son olaylardan sonra 17 milyar dolara kadar düştük. Şimdi bunu tekrar telafi ederek inanıyorum ki bu kaybımızı önleyeceğiz. Özellikle turizm alanında bu yıl bir rekora imza atmak istiyoruz. Ben buradan Rus dostlarımızı ülkemize davet ediyorum. Gelsinler, Türkiye'nin tarihi, turistik, kültürel güzelliklerini onlar da görsünler.

Rusya'yla ticarette milli para kullanılacak
OYNAT 00:00
Rusya'yla ticarette milli para kullanılacak
Türkiye Rusya ikili ilişkiler kapsamında yapılan anlaşmalar için imza töreni düzenlendi. İmza töreni sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Özellikle turizm alanında bir rekora imza atmak istediklerini belirterek 'Ayrıcı milli paralarla ticaretin artırılmasına da büyük önem veriyoruz. Rus vatandaşları Türkiye'de Ruble'yle ticari faaliyetlerini sürdürebilecekleri gibi aynı şekilde Türk vatandaşları da TL ile Rusya'da ticari faaliyet sürdürebilecek' ifadelerini kullandı.

Şüphesiz Cenevre sürecinin bizi sonuca taşıması için başta rejim olmak üzere, bütün tarafların samimiyetle çalışması gerekiyor. Bir terör örgütüyle diğerinin bertaraf edilmeyeceği de artık kabul edilmelidir. Özellikle 35 yıldır terörle mücadele eden bir ülke olarak, başta DEAŞ olmak üzere PYD, YPG, El Nusra gibi terör örgütleri bizim her an karşımızda olan terör örgütleridir. Suriye'nin toprak bütünlüğünü ve milli birliğini hiç kimse tehlikeye atmamalıdır. Rusya ile eş güdüm halinde soruna adalet ve hakkaniyet temelinde bir çözüm bulunması için gayretlerimize devam edeceğiz.

İstanbulumuzda bugün Eczacıbaşı'na ait helikopterin maalesef Büyükçekmece bölgesindeki bir kuleye çarpmak suretiyle içindeki iki pilot ile beş yolcu, dört tanesi Rus, üç tanesi Türk olmak üzere rahmetli oldular. Bunu burada ifade ederek ailelerine başsağlığı diliyorum. Gerek Rusya'daki ve bütün ailelerin acılarını bu vesileyle paylaşmak istiyorum.

Münbiç sürecinde de bildiğiniz gibi şu anda orada Türkiye-Rusya olarak koalisyon güçleriyle bir iş birliği yapalım istiyoruz. Bu iş birliğiyle beraber Münbiç halkının oraya yerleşmesini sağlayalım. Yani terör örgütlerinin oraları işgali değil, kendi halkının oralara yerleşmesi en büyük arzumuzdur. Bundan sonra asıl hedef Rakka. Rakka biliyorsunuz DEAŞ'ın en büyük örgütlendiği yerdir ve elimizdeki rakamlara göre 3 bin civarında DEAŞ'lının oralarda olduğu, bize istihbaratın verdiği bilgilerdir."

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.