DünyaDünya endişeli

Dünya endişeli

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliği taşıma kararına hiçbir dünya liderinden destek gelmedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
ABD ve İsrail'in kendi aralarında aldığı Kudüs kararı büyük tepki topladı.
ABD ve İsrail'in kendi aralarında aldığı Kudüs kararı büyük tepki topladı.

Dünya liderleri, yaptıkları açıklamalarla ABD Başkanı’nın kararının küresel ölçekte ve bölgesel düzeyde yeni çatışma ve gerilimlere yol açacağı uyarısında bulunarak, konunun BM kararları çerçevesinde çözülmesi gerektiğini dile getirdiler.

* Çin: Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kararın bölgedeki mevcut gerginliği körüklemesinden endişe duyuyoruz” diye konuştu. Açıklamada, “Pekin yönetimi, sınırları 1967’de çizilmiş ve başkenti Doğu Kudüs olan tam bağımsız Filistin devletinin kurulmasını destekliyor” ifadelerini kullandı.

* Rusya: Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, “Rusya’nın Trump’ın Büyükelçiliği Kudüs’e taşıma kararının Filistin ve İsrail arasında yaratacağı yeni çatışmalar konusunda endişeli olduğunu” söyledi.

* İngiltere: İngiltere Başbakanı Theresa May de kararı eleştirdi. May, "ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma ve Kudüs’ü nihai statüsüyle ilgili bir çözüme ulaşılmasından önce İsrail’in başkenti olarak tanıma kararıyla hemfikir değiliz. İngiltere’nin İsrail Büyükelçiliği Tel Aviv’dedir ve taşıma gibi bir planımız yok" dedi.

* Fransa: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD'nin Kudüs kararının Fransa'nın onaylamadığı üzücü bir karar olduğunu söyledi. "Bu, uluslararası hukuka ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı bir karardır" ifadelerini kullanan Macron, Kudüs'ün statüsünün uluslararası toplumu ilgilendiren bir konu olduğunu kaydetti. Macron, Kudüs'ün statüsünün BM çatısı altında İsrail ile Filistin arasında belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

* Almanya: Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD Başkanı’nın kararının bölgede yeni çatışmalara sebep olacağı uyarısında bulunuldu.

* Avrupa Birliği: AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin, "AB, Trump'un Kudüs'e ilişkin açıklamasından dolayı ciddi endişe duyuyor " ifadelerini kullandı. Mogherini Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Es-Safadi’yle yaptığı telefon görüşmesi sonrasında da, “AB, Kudüs’ün statüsünde değişikliğe neden olacak herhangi bir karar ya da bireysel eylemin ciddi sonuçları olacağını düşünüyor" diye konuştu.

* Katar: Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed, kendisini telefonla arayan ABD Başkanı Trump'a, attığı bu adımın Ortadoğu'da durumu daha fazla karmaşık hale getireceğini ve bölgedeki güvenlik ile istikrarı olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti. Konuyla ilgili yazılı açıklamada ise kararın reddedildiği bildirildi.

* İran: İran dini lideri Ali Hamaney, “ABD’nin büyükelçiliği taşıma kararı onların beceriksizliklerinin ve başarısızlıklarının işareti. ABD’nin Filistin konusunda elleri bağlı. Amaçlarına ulaşamıyorlar” dedi.

* Fas: Kral 6. Muhammed, Trump’a gönderdiği mesajda, “Arap ve İslam ülkelerinin halkları, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararından büyük endişe duyuyor.” ifadelerine yer verdi.

* Irak: Başbakan Haydar el-İbadi, “Kararı kabul etmiyoruz. Bunun olumsuz yansımaları konusunda uyarıda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

* Tunus: Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Hamis el-Cihinavi’nin, Ürdünlü mevkidaşı Eymen es-Safedi ile telefonda görüştüğü belirtildi. Görüşmede ikilinin, Kudüs’ün tarihi konumunun korunması gertiğini vurguladığı aktarıldı.

* Arap Parlamenterler Birliği: ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması veya ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıması yönündeki karar “geçersiz ve yasadışıdır.”

* Birleşmiş Milletler: BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de açıklamaya tepki göstererek "Kudüs, BMGK ve BM Genel Kurul kararları temel alınarak, iki taraf arasında doğrudan görüşmeler yoluyla en son çözülmesi gereken bir konudur" ifadesini kullandı.

  • Müslümanlara açık saldırı
  • ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının ardından İslam dünyasının önde gelen alimlerinden sert tepki ve uyarılar geldi. İslam alimleri, bu adımın Ortadoğu barışı çabalarına olumsuz etkileri konusunda kaygılı olduklarını belirtterek, Müslümanlara yönelik açık bir saldırı olduğunu değerlendirdiler.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Yusuf el- Karadavi: “ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü işgal devletinin (İsrail) başkenti yapma kararı 1 milyar 700 milyon Müslümana açık bir saldırı niteliğinde olup, duygularını yaralamaktadır. Tüm İslam ülkelerine bu adımdan vazgeçmesi için ABD’ye diplomatik ve ticari baskı uygulaması çağrısında bulunuyorum.”

Kudüs Başkadısı Mahmud el-Hebbaş: “Dünyada yaşayan milyarlarca Müslüman ve Hristiyan Kudüs’ü inançlarının bir parçası olarak görüyor. Bu insanların tamamı Kudüs kenti üzerinde siyasi ve demografik bir değişikliği reddediyor.”

Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib: “Müslümanların öfkesine neden olacak bu adım, dünya barışını tehdit etmesinin yanı sıra gerginlik, bölünme ve nefreti de artıracak.”

ABD’lilere giriş yasağı
DÜNYA
ABD’lilere giriş yasağı

İsrail başbakanı gibi konuştu
DÜNYA
İsrail başbakanı gibi konuştu

Veliaht prenslerin Filistin ihaneti
DÜNYA
Veliaht prenslerin Filistin ihaneti

Çöpten gelen sesler binlerce kişiyi harekete geçirdi
Gündem

Çöpten gelen sesler binlerce kişiyi harekete geçirdi

Muğla’nın Marmaris ilçesinde çöp konteynerinde bulunan yumurtalar arasında civciv seslerini duyan ekipler şaşkına döndü. Bazı vatandaşların olayı sosyal medya üzerinden paylaşması ile kısa sürede binlerce kişiye harekete geçti. Çöpe atılan yumurtalardan çıkan civcivlere belediye ve vatandaşlar sahip çıktı.
Terör konvoyuimhaedildi
Dünya

Terör konvoyu imha edildi

Afrin'de dün gece teröristlere ağır darbeler indirildi. Çatışmalara katılmak için Afrin’e giden PKK/PYD’li teröristlerin konvoyu ZiyaraDer Cimeyl hattında TSK tarafından vuruldu. Operasyonda çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi. Meryemiyn’de ise PKK elebaşlarının toplantı yaptığı karargah F16’lar tarafından yerle bir edildi. Aralarında elebaşlarının da bulunduğu en az 15 terörist öldü, çok sayıda terörist de yaralandı.
Östersunds tarihinin en değerli galibiyeti turu getiremedi
Spor

Östersunds tarihinin en değerli galibiyeti turu getiremedi

Avrupa futbolunun iki numaralı organizasyonunda son 32 turu rövanş maçları tamamlandı. Son 16'ya kalan takımların belli olduğu gecede Galatasaray'ı sezon başında Avrupa kupaları dışına iten Östersunds tarihi bir galibiyet elde etti.
Dünyanın en büyüğü Türkiye'de olacak
Ekonomi

Dünyanın en büyüğü Türkiye'de olacak

Türkiye, yenilenebilir enerji alanındaki dev yatırımlarını bu yıl arttırarak sürdürecek. Güneş ve rüzgarda 1.000’er megavatlık yeni ihaleler için çalışmalara başladıklarını açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Öncelikle rüzgarda dünyanın en büyük off-shore (denizin üstünde) projesini hazırlıyoruz” dedi.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Bugün 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz.