Dünya Dünyanın gözü Ukrayna zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğanın çantasında iki önemli dosya var

Dünyanın gözü Ukrayna zirvesinde: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çantasında iki önemli dosya var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik 24 Şubat'ta başlayan saldırılarının ardından ilk kez Ukrayna'ya gidiyor. Tahıl koridorunun açılmasında öncü rol oynayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kez barış koridorunun açılması için çabalayacak. Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bugün Lviv'de bir araya gelecek.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Dünyanın gözü Ukrayna zirvesinde: Cumhurbaşkanı Erdoğanın çantasında iki önemli dosya var
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünya barışı için önemli bir adım daha atıyor. Uluslararası ve bölgesel problemlerin çözümünde aktif rol alan Erdoğan, Ukrayna’ya günübirlik çalışma ziyareti yapacak. Rusya-Ukrayna arasındaki süren savaşın sona erdirilmesi konusunda daha önce aldığı inisiyatif çerçevesinde Erdoğan’ın tarafları yeniden bir araya getirmek için girişimde bulunması bekleniyor.

  • İki tarafla da Ukrayna-Rusya savaşının ilk gününden itibaren görüşme trafiği yürüterek savaşın bitmesi için yoğun çaba sarf eden tahıl krizinin aşılmasında da büyük rolü bulunan Erdoğan bugün Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Ukrayna’ya gidiyor. Ukrayna’da BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in katılacağı üçlü bir zirve de yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'tahıl koridoru' açıklaması: Gıda fiyatlarındaki düşüş devam edecek
OYNAT 02:54
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'tahıl koridoru' açıklaması: Gıda fiyatlarındaki düşüş devam edecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tahıl Koridoru Anlaşması'na ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Planın başarılı şekilde uygulanmasıyla vahim boyutlara ulaşmakta olan küresel gıda krizinin etkileri hafiflemeye başlayacak. Fiyatlardaki düşüş devam edecek. En az gelişmiş ülkelerin üzerindeki baskı azalacak. Ortaya çıkacak kıtlıklar peşinen engellenecek.' ifadelerini kullandı.

ÇANTADA İKİ ÖNEMLİ DOSYA VAR

Erdoğan Ukrayna'ya iki önemli dosya ile gidiyor: Tahıl Koridoru ve Barış Koridoru.

  • Görüşmelerde tahıl koridoru ve savaşın diplomatik yollarla bitirilmesi ele alınacak.

İKİ LİDERLE DE ARASI İYİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin hem Ukrayna hem Rusya liderleri ile sıcak ilişkiler içerisinde olan bir devlet başkanının ziyareti olması açısından barış umutlarını yeşertiyor. İki yıl önce ülkesinin toprak bütünlüğüne verdiği destekten dolayı Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a devlet nişanı takdim etmişti.

“YÜZ YÜZE GÖRÜŞÜN” TEKLİFİ

Savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana Erdoğan’ın Ukrayna’ya yapacağı ilk ziyaret olma özelliği de taşıyan temaslar kapsamında Erdoğan, mevkidaşı Zelenskiy ile son yıllarda artarak güçlenen ikili ilişkileri değerlendirecek. Erdoğan’ın görüşmede Zelenskiy’e Putin ile yüz yüze görüşme teklifini tekrarlayacağı da öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Zelenskiy ve Putin'i Türkiye'de buluşturmak için çabamız sürüyor
OYNAT 01:52
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Zelenskiy ve Putin'i Türkiye'de buluşturmak için çabamız sürüyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen iftarda büyükelçiler ile bir araya geldi. İftar sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin, 'Buça'dan gelen görüntüler, sivillerin hedef alınması çabalarımıza gölge düşürdü. Her iki tarafın güven duyduğu ülke olarak çabalarımızı sürdürüyoruz. Sayın Zelenskiy ve Sayın Putin ile düzenli telefon görüşmeleri gerçekleştiriyorum. İki lideri Türkiye'de buluşturmak için çabamız sürüyor.' ifadelerini kullandı.

ÜÇLÜ ZİRVE DE YAPILACAK

Temaslar çerçevesinde ayrıca, Erdoğan, Zelenskiy ve Guterres’in katılacağı üçlü bir zirvede, Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ihraç edilmesi amacıyla kurulan mekanizmanın faaliyetlerini de değerlendirecek. Mekanizmanın güçlendirilmesi ve aksaklıkların giderilmesi için atılabilecek adımlar masaya yatırılacak. Erdoğan’ın hava yoluyla Polonya’ya gitmesi, oradan da kara yoluyla, görüşmenin yapılacağı Ukrayna’nın Polonya sınırına yakın Lviv kentine geçmesi bekleniyor.

TAHIL KRİZİ İSTANBUL'DA ÇÖZÜLMÜŞTÜ

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarının başlamasının ardından Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracatının yapılamaması dünya çapında bir kriz oluşturmuştu.

  • Tahıl krizi 22 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov'un katılımıyla Dolmabahçe Ofisi'nde imzalanan anlaşmayla çözülmüştü.

Tahıl koridoru sonrası gıda fiyatlarında sevindiren haber: Son 10 yılın en sert düşüşü yaşandı
EKONOMİ
Tahıl koridoru sonrası gıda fiyatlarında sevindiren haber: Son 10 yılın en sert düşüşü yaşandı

Tahıl koridoru için ilk rota belli oldu
GÜNDEM
Tahıl koridoru için ilk rota belli oldu

Tahıl koridoru anlaşması dünya basınında: Türkiye için diplomatik zafer
GÜNDEM
Tahıl koridoru anlaşması dünya basınında: Türkiye için diplomatik zafer

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.