|
Dünya

Erdoğan-Putin görüşmesinden ilk kare

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyaret kapsamında Rusya'da. 6 ana gündem maddesinin görüşüldüğü zirve, 1 saat 15 dakika sürdü. İki lider, 6 ay içerisinde 4'üncü kez bir araya geldi.

Yeni Şafak
Yeni Şafak
14:13 . 10/03/2017 Cuma
Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret kapsamında Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti. Erdoğan-Putin görüşmesinden ilk kare kameralara yansıdı.Kremlin'de Cumhurbaşkanı Erdoğan-Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmesi sona erdi.Putin, görüşmede şu açıklamaları yaptı:"Türkiye ile ticari ilişkiler yeniden rayına oturuyor. Askeri ve özel servisler arasında görüşmeler sürüyor.  • Erdoğan ve Putin'in heyetlerarası görüşme sonrası başbaşa görüşmesi bekleniyor. Daha sonra Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı'nın (ÜDİK) başlaması planlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, akşam saatlerinden Moskova'dan ayrılacak.
"Bölge sorunlarını etraflıca ele alacağız"


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile ekonomik, ticari, askeri ve savunma sanayine yönelik birçok alanda atacakları adımların, Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısının ana başlıklarını teşkil edeceğini belirterek, "Bölge sorunlarını da etraflıca ele alacağımız bu ÜDİK toplantısı, ülkelerimizin bu süreçteki etkinliğini daha da artıracaktır." dedi.Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin Sarayı'nda görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da görüşmede hazır bulundu.Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine "Değerli dostuma çok çok teşekkür ediyorum. Özellikle ÜDİK toplantısında bir ara verme süreci yaşadık. Fakat geçen yıl malum Dünya Enerji Kongresi'nde bir araya geldik. O, bu süreci tetiklemesi bakımından çok çok hayırlı bir kongreydi." diyerek başladı.Türkiye ile Rusya arasında enerji noktasındaki iş birliğinin çok farklı olduğuna işaret eden Erdoğan, gerek petrol gerek doğalgazda Rusya ile bu sürecin aratarak devam ettiğini söyledi.Erdoğan, özellikle Türk Akımı, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'ndeki çalışmaların hızla normalleşme süreci içerisinde devam ettiğini vurgulayarak, söyle devam etti:"Ekonomik, ticari, askeri, savunma sanayine yönelik birçok alanda atacağımız adımlar, bugünkü ÜDİK toplantımızın öyle zannediyorum ki ana başlıklarını teşkil edecektir. Bölge sorunlarını da etraflıca ele alacağımız bu ÜDİK toplantısı, ülkelerimizin bu süreçteki etkinliğini daha da artıracaktır."İki liderin baş başa görüşmesi 2 saat 40 dakika sürdü


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesi sona erdi. Kremlin Sarayı'nda basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 2 saat 40 dakika sürdü.Görüşmenin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin'in başkanlık edeceği Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısına geçildi.

#Erdoğan
#Putin
6 yıl önce
default-profile-img
Erdoğan-Putin görüşmesinden ilk kare
Babacan'ın İHA'lara yönelik sözlerine Destici tepki gösterdi: Emperyalistlerin esiri olmuş
Uğur Sancarbaba, Kamu İhale Kurulu üyeliğine getirildi
Babacan'ın İHA'lara yönelik sözlerine Destici tepki gösterdi: Emperyalistlerin esiri olmuş
Gusül abdesti nasıl alınır kadın ve erkeklerde?
THY, Venezuela'ya sefer sayısını haftada 10'a çıkaracak