|

Ermeniler 24 saatte teslim oldu: Azerbaycan'ın Karabağ'daki bütün talepleri kabul edildi

Karabağ Ermenileri, Azerbaycan'ın başlattığı antiterör operasyonunda 24 saat dolmadan lağvedilmeyi ve silahları tamamen bırakmayı kabul etti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı bugün Karabağ bölgesinde bulunan Ermeni silahlı kuvvetleri ve yasadışı Ermeni silahlı gruplarının unsurlarının silahlarını bıraktığını, savaş mevzilerini ve askeri mevzileri terk ettiğini ve tamamen silahsızlandırıldığını duyurdu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev de "Kısa sürede bölgeye barış getirmek istiyoruz" dedi.

Pınar Görgü
Pınar Görgü
12:10 - 20/09/2023 Çarşamba
Güncelleme: 18:39 - 20/09/2023 Çarşamba
Yeni Şafak
Karabağ Ermenileri savaşı durdurma ve silahları tamamen bırakma çağrısını kabul etti.
Karabağ Ermenileri savaşı durdurma ve silahları tamamen bırakma çağrısını kabul etti.

Azerbaycan ordusunun başlattığı Karabağ-Hankendi Operasyonunda, Ermenistan'a ait 90'dan fazla muharebe mevzisi Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolüne geçti; birçok Ermeni hedefi de imha edildi.


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, operasyonun durması için Ermenilerin Karabağ'da silah bırakması gerektiğinin altını çizdi. Aliyev'in çağrısının ardından Karabağ'daki Ermeniler silah bırakma teklifini kabul etti.


Ateşkes sağlandı

  • Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan'ın teklifi üzerine Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası ve kanunlarına uygun olarak entegrasyon konularını görüşmek üzere 21 Eylül 2023 tarihinde Karabağ'ın Ermeni sakinlerinin temsilcileriyle Yevlah kentinde bir toplantı düzenleneceği kaydedildi.


Azerbaycan Savunma Bakanlığı: Ermenistan unsurları silahlarını bıraktı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Karabağ'ın Ermeni nüfusunun temsilcilerinin Rus Barış Gücü aracılığıyla yaptığı başvurusu dikkate alınarak lokal nitelikli antiterör operasyonunun durdurulması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.


Ermenistan'ın kabul ettiği maddeler
  1. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Karabağ bölgesinde bulunan Ermeni silahlı kuvvetleri ve yasadışı Ermeni silahlı gruplar, silahlarını bırakacak. Mevzilerini terk edecek. Tamamen silahsızlandırılacak.
  2. Ermeni silahlı kuvvetleri birlikleri Azerbaycan topraklarını terk edecek. Tüm silahlar ve ağır ekipmanlar teslim edilecek.
  3. Tüm bu süreçler Rus Barış Gücü Birliği ile koordineli şekilde yürütülecek.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Eyvazov,
"Ateşkes Rus Barış Gücünün de katılımıyla gerçekleşti. Ermeni güçlerinin bölgeyi terk etmesi için süre verildi"
ifadelerini kullandı.

Karabağ’daki Ermeni sivillere, askeri hedeflerden uzak durmaları konusunda çağrıda bulunduklarını belirten Eyvazov,
"Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde bulunan Ermeni silahlı grupları üyelerini silahlarını bırakıp teslim olmaya çağırıyoruz. Ayrıca bölgedeki sivillere, onlara yakın durmamalarını ve herhangi bir yardımda bulunmamalarını tavsiye ediyoruz. Tavsiye niteliğindeki bildirimler hoparlörler ve diğer teknik araçlarla iletiliyor”
dedi.


'Karabağ bitti'

Russia Today (RT) genel yayın yönetmeni Ermeni asıllı Margarita Simonyan, Azerbaycan'ın kararı kamuoyuna duyurmasının ardından sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Simonyan, paylaşımında
"Karabağ bitti"
ifadelerine yer verdi.

Silahlı güçlerinin 90'dan fazla mevzisinin Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçti

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Anar Eyvazov, Karabağ'daki Ermenistan silahlı güçlerinin 90'dan fazla mevzisinin Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçtiğini, 7 askeri araç, 4 havan topu, 1 tank, 2 zırhlı piyade aracının Azerbaycan askerlerince ele geçirildiğini açıkladı.

Hacıyev: Kısa sürede bölgeye barış getirmek istiyoruz

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Karabağ'daki operasyona dair açıklamasında, terörle mücadele kapsamında meşru hedeflerin vurulduğunu açıkladı.

Hacıyev, "Kısa sürede bölgeye barış getirmek istiyoruz. Azerbaycan, Karabağ'daki yasa dışı grupların silahı bırakma güvencesini almıştır. Onlara Azerbaycan tarafından güvenli çıkış sağlanacaktır" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz

Türkiye'den ilk açıklama

Ateşkes kararıyla ilgili Türkiye'den ilk açıklama Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından yapıldı.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İzmir'de "İş Dünyası ile istişare Toplantısı"nda Karabağ'daki ateşkes kararıyla ilgili şunları söyledi:


"Azerbaycan'ın attığı adımları destekliyoruz. Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü koruma yönünde attığı adımları destekliyoruz. Azerbaycan toprağı olan Karabağ'ın her köşesinde Azerbaycan bayrağı dalgalanacaktır."


#Karabağ
#Ermenistan
#Azerbaycan
#Rusya
5 ay önce
default-profile-img