Dünya FETÖcü Enes Kanter hükümete yalakalık yapmak için ABDlilere hakaret edince tepki aldı Sus ve top oyna

FETÖ'cü Enes Kanter hükümete yalakalık yapmak için ABD'lilere hakaret edince tepki aldı: Sus ve top oyna

ABD'de yaşayan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi Enes Kanter'in bir televizyon programında, Amerikalıların kendi ülkelerini eleştirmemeleri gerektiği yönünde kullandığı kaba ifadeleri sosyal medyada Amerikalı takipçilerinden büyük tepki topladı. "Amerikalıların çenelerini kapatarak dünyanın en büyük ulusunu eleştirmeyi bırakmaları, özgürlüklerine, insan haklarına ve demokrasilerine odaklanmaları gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullanan Kanter'e sosyal medyada NBA'den sonraki hayatına hazırlık yaptığı yorumları geldi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
FETÖcü Enes Kanter hükümete yalakalık yapmak için ABDlilere hakaret edince tepki aldı: Sus ve top oyna
Enes Kanter

Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelttiği eleştiriler ve FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'e verdiği destekle bilinen basketbolcu Enes Kanter, Fox News kanalında, "Amerikalıların çenelerini kapatarak dünyanın en büyük ulusunu eleştirmeyi bırakmaları, özgürlüklerine, insan haklarına ve demokrasilerine odaklanmaları gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

  • Kanter'in, ABD vatandaşlığı yemini ettiği ve özgürlük anlamına gelen "Freedom" sözcüğünü soyadına eklettiği gün, sunucu Tucker Carlson'ın bir sorusu üzerine sarf ettiği sözler sonrasında, oyuncusu olduğu Boston Celtics taraftarları ve bazı Amerikalılar, basketbolcunun içine düştüğü çelişkiye dikkati çekti.

FETÖ'cü Enes Kanter ABD vatandaşlığına geçti: Soyadı artık 'Freedom'
DÜNYA
FETÖ'cü Enes Kanter ABD vatandaşlığına geçti: Soyadı artık 'Freedom'

FETÖ'cü basketbolcuya tepkilerini sosyal medyadan dile getiren Amerikalılar, "ifade özgürlüğünün Amerika'da anayasal hak olduğuna", ABD vatandaşı olan Kanter'in bunu bilmemesinin "çok garip" kaçtığına vurgu yaptı.

"Eleştiri durduğunda demokrasi ölür"

  • Kendini aynı zamanda insan hakları savunucu olarak lanse eden Kanter'in ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı sözlerini, "@badiuca" isimli Twitter kullanıcısı, "Bu, Enes'ten korkunç bir çıkış, bunu desteklemiyorum. Eleştiri durduğunda demokrasi ölür." ifadesiyle eleştirirken bir diğer takipçi, Kanter'e ABD Anayasası'nın 1. maddesini okumasını tavsiye etti.

"Başka hedefler peşinde"

Amerikalılar, sosyal medyada Kanter'in ifadelerinin samimi bulmadıklarını belirtti ve onun başka hedefler peşinde koştuğunu ima eden paylaşımlarda bulundu.

Ülkü Ocakları'na 'terör örgütü' soruşturmasının altından FETÖ çıktı: Teklifi sunan vekil Enes Kanter ile görüşmüş
GÜNDEM
Ülkü Ocakları'na 'terör örgütü' soruşturmasının altından FETÖ çıktı: Teklifi sunan vekil Enes Kanter ile görüşmüş
  • Bir diğer Amerikalı Twitter kullanıcısı Andrew Hammond, "Samimiyeti şüpheli. Sanırım çocuklar buna muhabbet tellallığı diyor." şeklinde sert ifadeler kullandı.

"NBA'den sonraki hayatına hazırlık yapıyor"

Derek Gant isimli kullanıcı, FETÖ üyesi basketbolcu için "NBA'den sonraki hayatına hazırlık yaptığını görüyorum." derken Tim W. isimli takipçisi, "Onun için bütün saygımı işte böyle yitirdim." ifadesine yer verdi.

"Çeneni kapa ve top sür"

  • Boston Celtics takımının taraftarı olduğu anlaşılan Alph Amsden de Twitter'daki paylaşımında, "Hiç kimse Enes Kanter'e, 'çeneni kapa ve top sür' diyor mu? Maçlarda onu hiç top sürerken görmedim." şeklinde eleştiri getirdi.

ABD'de FETÖ gerçeklerini anlatan Türk kuruluşa siber saldırı: Enes Kanter'i eleştiren paylaşımlar sonrası çok sayıda hesap şikayet etti
HAYAT
ABD'de FETÖ gerçeklerini anlatan Türk kuruluşa siber saldırı: Enes Kanter'i eleştiren paylaşımlar sonrası çok sayıda hesap şikayet etti

Amerikan medyasından "ikiyüzlülük" eleştirisi

USA Today'in alt kuruluşu olan Celtics Wire'ın internet sayfasında, Kanter'in sözleriyle ilgili "Bazı hayranları ve basın kuruluşları, onun böyle bir programda böylesi bir açıklama yaparak ortaya koyduğu ikiyüzlülüğü eleştirdi" ifadesine yer verildi.

ABD'de oynadığı basketboldan çok FETÖ elebaşı Gülen’in sözcülüğüne odaklanan Enes Kanter, 29 Kasım'da ABD vatandaşlığına geçiş için bir Amerikan mahkemesinde yaptığı yemin merasimini Twitter hesabından paylaşarak soyadına İngilizce'de özgürlük anlamında gelen "Freedom" sözcüğünü eklediğini duyurmuştu.

FETÖ'cü basketbolcunun, sosyal medya hesaplarındaki ismini de "Enes Kanter Freedom" olarak güncellediği görüldü.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.