Dünya Filistinden kan donduran iddia İsrail, Filistinlilerin cesetlerini denek olarak kullanıyor

Filistin'den kan donduran iddia: İsrail, Filistinlilerin cesetlerini denek olarak kullanıyor

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, "İsrail’i, öldürdüğü Filistinlilerin cesetlerini alıkoyarak tıbbi laboratuvarlarda kullanmakla" suçladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Filistinden kan donduran iddia: İsrail, Filistinlilerin cesetlerini denek olarak kullanıyor
Filistin Başbakanı Iştiyye, İsrail'i "Filistinlilerin cesetlerini tıbbi laboratuvarlarda kullanmakla" suçladı.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Filistin hükümetinin Ramallah'taki haftalık kabine toplantısında konuştu.

Filistin Başbakanı, "(İsrail) İşgal terörü halkımıza karşı işlediği suçlara son vermiyor. Bu yılın başından bu yana işgalcilerin kurşunlarıyla öldürülen şehit sayısı 15'i çocuk olmak üzere 78'e ulaştı." dedi.

İsrail'i, üniversitelerindeki tıbbi laboratuvarlarda tutulan Filistinli "şehitlerin cesetlerini kullanmakla” suçlayan Iştiyye, şunları söyledi:

  • "(İsrail) işgal makamları (Filistinli) şehitlerin cesetlerini alıkoyarak yas tutanların acısını daha da artırıyor. Öğrendiğimize göre bu cesetler, insan haklarına, değerlere, ilkelere ve bilimsel etiğe açıkça aykırı şekilde, İsrail üniversitelerinin tıp fakültelerindeki laboratuvarlarında kullanılıyor."

Filistin Başbakanı, uluslararası üniversiteleri de el konulan cesetlere karşı işlenen ihlallerde rolü bulunan İsrail üniversitelerini boykot etmeye çağırdı.

Iştiyye ayrıca, "Filistinlilerin cesetlerine karşı ihlallere son vermesi ve elindeki tüm cesetleri derhal serbest bırakması ve böylece ailelerin ölen yakınlarına yakışır şekilde veda edebilmesi için İsrail hükümetine baskı yapılması" çağrısında bulundu.

Filistinlilerin cesetlerini geri almak için yürütülen Filistin Ulusal Kampanyası Koordinatörü Hüseyin Şucaiyye’ye göre, 2015'ten bu yana 104 ceset İsrail tarafından alıkonulmuş durumda. Ayrıca "numaralı mezarlıklar" olarak adlandırılan özel mezarlıklarda da 256 ceset bulunuyor.

İsrail güvenlik güçleri, düzenlediği baskınlarda veya Filistinlilerin gerçekleştirdiği saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin cesetlerini genellikle alıkoyuyor. Bu cesetler bazen aylar sonra ailelerine teslim ediliyor.

Elon Musk: Mars'ta 'kendi kendine yeten' bir şehir inşa etmek istiyorum
Teknoloji

Elon Musk: Mars'ta 'kendi kendine yeten' bir şehir inşa etmek istiyorum

Uzay’a olan merakı ve yatırımları ile dikkat çeken dünyanın en zengin insanı Elon Musk, Çin devlet medyasına açıklamalarda bulundu. Musk, Mars'ta 'kendi kendine yeten' bir şehir inşa etmek istediğini söylerken, “Güneş bir gün genişlediğinde ve Dünya artık yaşanabilir olmadığında, uzay gemisiyle yeni bir eve uçabiliriz” ifadelerini kullandı.
İndirimli satışa başlayan Tarım Kredi ilk gün 7 kat ciroya ulaştı: Kampanyalar devam edecek
Ekonomi

İndirimli satışa başlayan Tarım Kredi ilk gün 7 kat ciroya ulaştı: Kampanyalar devam edecek

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi), indirimli satış kampanyasının ilk gününde yaklaşık 7 kat ciroya ulaşıldığını bildirdi. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından yapılan açıklamada, "Tarım Kredi Kooperatif Marketleri gelecek dönemlerde de imkan ve fırsatları kullanarak yeni indirim kampanyalarını kamuoyuyla paylaşmaya devam edecek" denildi.
Göç İdaresi Başkanlığı: Yılbaşından bugüne kadar 69 bin 692 kaçak göçmen sınır dışı edildi
Gündem

Göç İdaresi Başkanlığı: Yılbaşından bugüne kadar 69 bin 692 kaçak göçmen sınır dışı edildi

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Yapılan denetimler ve operasyonlar sonucunda; yılbaşından bu yana yakalanan kaçak göçmen sayısı 146 bin 252 olarak kayıtlara geçmiştir. Tüm uyruklarla birlikte bu yıl içerisinde 69 bin 692 kaçak göçmen sınır dışı edilmiştir. Geçen senenin aynı dönemiyle kıyaslandığında sınır dışı sayısında yüzde 142 artış olmuştur" denildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.