|

Fransa'da laikliğe başörtüsü ayarı

Kamu kuruluşlarındaki laiklik modelinin özelde geçmeyeceği yönünde karar alan Yargıtay'a politikacılardan tepki geldi. Karardan rahatsız olan birçok politikacı yeni bir yasa tasarısı çalışmasına girdi.

Cihan
00:00 - 22/03/2013 Cuma
Güncelleme: 15:54 - 22/03/2013 Cuma
Yeni Şafak
Fransa'da laikliğe başörtüsü ayarı
Fransa'da laikliğe başörtüsü ayarı

Fransa''da Yargıtay''ın kreşte başörtüsü taktığı için işten atılan Fatıma Afif''i haklı bulması tartışılmaya devam ediyor.

Yargıtayın kararında kamu kuruluşlarında uygulanan laiklik modelinin özel kurumlarda uygulanamayacağını belirtmesi Fransız politikacıları harekete geçirdi. Yargıtayın kararının doğru olmadığını iddia eden Avrupa Demokratik ve Sosyal Topluluğu Senato Grup Başkanı Jacques Mezard, laiklikle ilgili yeni yasanın acilen kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Jacques Mezard, yasanın Ocak ayında senatoda kabul edildiğini hatırlatarak Başbakan Jean Marc Ayrault ve Parlamento ile ilişkilerden sorumlu Bakan Alain Vidalies''e mektup yazarak yasanın bir an önce meclisde de kabul edilmesini istedi.

Mezard, "Bu yasa tasarısı çocukların bulunduğu özel kurumlarda dini sembol taşınmasını yasaklıyor. Ayrıca özel kurumlarda laiklik uygulamasının da yeniden düzenlenmesini sağlıyor." diye konuştu. Yeni laiklik tasarısının kendi partisinden François Laborde imzasıyla meclise sunulduğunu söyleyen Mezard, Sosyalist Parti Grubu''nun da yasa önerisine destek verdiğini kaydetti.

Yargıtay''ın başörtüsüyle ilgili verdiği kararın vahim bir durum olduğunu savunan Radikal Sol Partisi Başkanı Jean-Michel Baylet, politikacı ve akademisyenlerle ortak kaleme aldığı yazıda laiklikle alakalı derhal yeni düzenlemeye gidilmesini istedi.

Daha öncede Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, mahkemenin kararının laikliğe karşı meydan okuma olduğunu söylemişti. Hükümetin Müslüman sözcüsü Najat Vallaud-Belkacem ise '''Laiklik ilkesi özel kurumların kapısında bırakılamaz.''' diye konuşmuştu.

2008 yılında meydana gelen olayda doğum iznine ayrılan Fatıma Afif dönüşte kreş yönetimi tarafından başörtüsünü çıkarması yönünde uyarılmış, bu karara uymayan Afif daha sonra işten çıkarılmıştı. Afif'in mahkemeye yaptığı itiraz ise haklı bulunmuştu.

11 yıl önce